Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Satın Alma RehberiYazlığınız için teknolojik alışveriş listesi

  Yazlığınız için teknolojik alışveriş listesi

  Mow the lawnGeçtiğimiz ay birkaç yıldır işten güçten vakit bulup da gidemediğim aile yazlığımıza gitme fırsatı yakaladım. Birkaç gün de olsa şehirden ve yoğun iş temposundan uzakta olmak aslında çok iyi geldi. Ne var ki ailemin de benim gibi ihmal ettiğimiz yıllar önce satın alıp da bir türlü yenilemediğimiz eşyalardan mıdır yoksa hayatlarımızın geçirdiği dijital mutasyondan mıdır bilmiyorum 1-2 günlük temiz hava, deniz romantizminin ardından ne yalan söyleyeyim teknolojinin sunduğu konforu çoğu şeyde aradım. Bu durumun sadece bana özel olduğunu da düşünmüyorum açıkçası. Özellikle bizim jenerasyondaki orta sınıf ailelerin zamanında aldıkları yazlık evlerin içini o dönemin imkanlarına göre döşedikten sonra uzun süre yenilemediklerini siz de çevrenizde gözlemleyebilirsiniz. Bunun nedeni ekonomik şartlarla da ilgili olabilir ama çoğunlukla bu evler yazın belli bir döneminde vakit geçirilen yaşam alanları olduğu için her şeyin asgarisi tercih ediliyor ya da zamanında edilmiş. Ama artık kazın ayağı öyle değil.

  Ailenin dijital müdürleri bu iş sizin

  Dünyayı cebinde taşımaya başladığından beri her şeyin her zaman daha fazlasını isteyen, arzulayan, bekleyen insan için konfor her yerde aranan bir ihtiyaç. Öte yandan zaten yorgun argın koca bir yılın ardından tatil için parmağını kıpırdatmadan vakit geçireceği 5 yıldızlı oteli değil de annesinin yazlığını seçenler bence tatilde biraz şımartılmayı hak ediyorlar. Temiz hava, bol güneş, lezzetli yemekler bir yana yazlığın içinde, bahçesinde, civarında geçirdiğin vakte biraz daha keyif katmanın püf noktası yazlığınıza dozunda bir teknoloji katmak. Tabii bu süslü laflar yaşlı anne babanızı kandırmaya yetmiyor. Fikir vereceğine al eline sazı diyorlar, haklılar haliyle. Bende son günlerin popüler titri ailenin CDO(chief Digital officer)’su yani dijital müdürü olarak tatilimin son gününde bir fizibilete çalışması yaptım ve yazlık evimiz için bir teknolojik alışveriş listesi çıkardım. Listeyi oluşturmak inanın hiç zor olmadı.
  Shopping list, a notebook with shopping list and a credit cards
  Yazlıkta keyif için değişim şart

  Öncelikle yılladır evin banyosunda Fenerbahçe’nin orta sahasına tezgah kurmuş Selçuk Şahin misali yer tutan eski şofbeni listenin başına yazdım. Laf olsun diye alınmış kendini bile soğutmayan ayaklı vantilatör, fi tarihinden kalma çim biçme makinesi, babamın antika unvanını sonuna kadar hak eden mangalı, üç yıldızlı otelde bile sırıtacak gerek yok ama ne olur ne olmaz diye alınmış saç kurutma makinesi.. Listem uzayıp gidiyor, atılacaklarla kafanızı şişirmeden hızlıca yeni transferlerime geliyorum. Tam bir ay sonra bu sefer bayram tatili için hemen hemen hazırladığım alışveriş listesine bağlı kalarak edindiğim cihazlarla birlikte yeniden kısa bir tatil için bugün yine yazlıktayım. Sizi benim yazlığıma konfor katan eşyalarla tanıştırayım, belki sizin de yazlık evinizin eşyalarını değiştirme ve yazlığınıza biraz teknoloji katma zamanı gelmiştir.
  ariston
  Sadece vücudunuza değil, yüreğinize de su serpecek

  Başlangıç değişiklik noktam olan banyo için emekliye ayırdığım eski şofben yerine yenisine bakarken ilk kıstasım daha önce kullandığımız markada yaşadığım servis sıkıntısından dolayı servis ağının güçlü olması oldu. Bu anlamda bilinirliği yüksek ve servis ağı geniş bir marka tercih etmeye karar verdim. İkinci kriterim ise tercihimde çok radikal bir değişiklik yapmamı sağladı. Önceki yıllarda kışın yazlığa uğradığım dönemlerde derecesini yükseltmeme rağmen şofbenden istediğim sıcaklıkta su elde edememiştim. Ben de bu sorunu yaşamamak adına şofben yerine termosifon da karar kıldım. Termosifon seçiminde ise bu sefer kullanacak kişi sayısına göre cihazın kapasitesi en önemli kıstas olarak karşıma çıktı. 4 kişilik bir aile için 80 litrenin ideal olduğunu araştırdım. Sonuçta Ariston Velis VLS 80 duvar tipi elektrikli termosifonunda karar kıldım. 80 litre kapasitesi, özel tasarımı ve LED ekranı aklımı çelen özellikleri oldu. Cihaz güvenlik konusunda da içinizi çok rahatlatıyor. Donmaya karşı koruma işlevi termosifon elektrik şebekesine bağlıysa su sıcaklığı 5°C’nin altına indiği zaman rezistans devreye giriyor. Bu sistem kazanın içindeki suyun donmasıyla meydana gelebilecek olası kırılmaları engelliyor. Otomatik arıza teşhis işlevi arıza durumunda termosifonun led ekranında meydana gelen problemin tipini görüntüleyerek daha hızlı müdahale edilmesine yardımcı oluyor. Cihazın ayrıca Anti-Dry, aktif elektrik koruması, yanma önleyici işlevi gibi bir dolu güvenlik özelliği mevcut. Biraz evhamlı bir anneniz varsa cihaz bu anlamda onu da mutlu edecektir. Ürünün detaylarına bakmak ve satın almak istiyorsanız buraya tıklayın. Hazır banyoya girmişken bir soruna daha el atıyorum. Saçı giderek azalan benim için gereksiz olsa da saçları bir türlü kurumayan kız kardeşimi mutlu edecek yeri geldiğinde saça şekil verme özellikleri ile gece çıkma planlarına motivasyon katacak Babyliss’in 6610DE 2100 W AC Motor Fön Makinesi yazlık için gerçekleştirdiğim kendi çapımdaki teknolojik devrimle banyodaki yerini alıyor. 2100W AC motoru, 2 kademe hız/ısı ayarı, 6 mm üfleme başlığı, 2 kat etkin şekillendirme özelliği ve %25 daha hızlı kurutma, daha ne olsun. Bir ay daha sabredip doğum günü hediyesini aradan çıkartabilirmişim bununla, neyse artık.
  vestel

  Ortamların havası ondan sorulur

  Yazlıkta evin içinde geçirdiğiniz vakitlerde sizi varlığıyla en fazla mutlu eden cihaz tartışmasız klimalardır. Öğle vakti sıcak çöküp yaprak kıpırdamazken size evin içinde söğüt gölgesi kıvamında yarenlik eden bu arkadaşlar özelliğine göre kışın yolunuz düştüğünde içinizi de ısıtmasını biliyor. Bizim yıllar evvel aldığımız klimanın yerine idareten bakan ayaklı vantilatörü evin bahçesindeki kömürlüğe göndermek ise benim üçüncü icraatım oluyor. Bu seçimde yine servis ağı önemli. Siz de klima bakıyorsanız benim gibi az enerjiyle yüksek verim sağlayan A sınıfı bir ürün seçin derim, tabi cihazın büyüklüğü kullanacağınız ortam ile uyumlu olması da önemli. Bu kategoride LG’den Vestel’e birçok markanın geniş fiyat skalasında onlarca çeşit ürünü mevcut. Almışken belki bir bakıma fuzuli bir düşünceyle kışın da iş yapsın diye ısıtma özelliği olan bir cihaz almaya karar verdim ve Inverter yani ısıtma özellikli Vestel Nature Plus cihazını tercih ettim. Gelelim özelliklerine; +BTU özelliği sayesinde minimum enerji sarfiyatı ile maksimum performansı elde etmek üzere tasarlanan cihaz sessiz çalışma fonksiyonuna sahip. Bu benim favorim. Aktif Karbon Koku Filtresi Aktif karbon filtreleri, havada sürekli bulunan polen, amonyak kokusu ve su buharının giderilmesi için kullanıyor. Bu da yazlık için iş yapacak bir özellik.. En son gönderdiğiniz komutu hafızasında tutarak çalışmaya 3 dakika sonra başlıyor. Uyku modunda çalışan klima, otomatik olarak ortam sıcaklığını ve hava akımını uyku esnasında sizi rahatsız etmeyecek seviyeye ayarlıyor. Bu özellik sayesinde klimanız, uyku keyfinizi bölmeden altı saat sonra kendi kendine kapanıyor. Nem alma fonksiyonu sayesinde aşırı nemli, sahil kenarı vb bölgelerde bulunan kapalı ortamı istediğiniz nem seviyesine getirebiliyorsunuz. Ürünü satın almak için buraya tıklayın.
  BLACK-&-DECKER
  Bahçeyi adam etmek artık şart oldu

  Yazlık demek benim için bahçe keyfi demek. Şöyle hamağa uzanacaksın akşamüstü. Rüzgar ılık ılık esecek. Gidemeyenlerin canını daha fazla çektirmeden sadede geleyim. Geçtiğimiz ay yazlığa geldiğimde 6 yaşındaki kuzenimin boyuna ulaşmış otları görünce hamaktan düşme tehlikesi atlattım. Babamın savunması benzinli eski makinenin ağırlığından dolayı artık kullanışsız olması oldu, yaşlandım demiyor tabii kabahati makineye atıyor. Ben de daha hafif ve kompak iş görecek bir cihaza bakmaya karar verdim. Zaten çim alanımız da çok büyük sayılmaz. Öte yandan elektrikli motorlar daha az gürültü çıkarıyor, egzoz gazı derdi de ortadan kalkıyor. Black&Decker’in Emax38i çim biçme makinesi on numara beş yıldız bir cihaz. 38 cm kesme genişliği, 6 kademe kesim ayarı, 45 lt toplama haznesi, yüzde 30 daha fazla toplama kapasitesine sahip. “Soft Touch” teknolojisi ile tek bir hareketle kesme yüksekliğini ayarlıyor. E-Drive Teknolojisi ile uzun veya ıslak çim keserken bile motor gücünün azalmıyor. Diğer özelliklerine bakmak ve satın almak için linke bir göz atın derim.
  cup of tea
  İşler bitti, şimdi sırada çay keyfi var

  Bütün İstanbul’un aynı anda yola çıkması ile normalden 5 saat fazla süren bir yolculukla yorgun argın eve geldim. Yeni klimamın serinliğiyle şöyle 1 saat kestirdikten sonra, LED ekranına hala alışamadığım termosifona selam verip duşumu aldım ve Black&Decker’la mis gibi biçilmiş çimlerin üstündeki sallanan sandalyeme kuruldum. İyi iş çıkardım ve çay keyfini hakkettim. Ama ne hikmetse çay bir türlü demlenmiyor. Anneme sesleniyorum, o klasik 5 dakikası var cevabı geliyor içeriden. “Az kalsın unutuyordum, girişteki poşette bir çay makinesi var” diye cevaplıyorum. Demlik iyi hoş da, daha hızlısı daha güzel demleyeni varken, o eski çaydanlığı bir zahmet yedeğe alalım. Sizi bilmem ama bizde yazın çay normalden üç kat fazla gidiyor, sabah kahvaltıda ayrı, akşam yemeğin üstüne belki sonrasında geç bir vakitte yine canı çekiyor insanın. Bu bağlamda iş görecek bir çay makinesi şart. Bu kategoride onlarca çeşit ürün var, ama biliyorum ki çay en iyi porselende demlenir. Bu detay seçimimi kolaylaştırıyor ve ARCELIK 3285 P 1800 W Porselen Demlikli Semaver mutfağın baş köşesine kuruluyor. Bu defa param yetmedi ama yazın süper meyvelerinden sıkıp afiyetle içmek istiyorsanız bir katı meyve sıkacağı evde çay sevmeyenlerin yüzünü güldürmeye yetecek. Çay makinelerine göz atmak için buraya tıklayın.
  bisiklet
  Bonus: Kendimi de unutmadım

  Çayı içip, muhabbetin keyfine varıp akşamı ettikten sonra sıraya geliyor yeni bisikletimle turlamaya. Yeni cihazlarla herkesi mutlu ederken kendimi de unutamazdım tabii ki. Umit 2842 Citys 28 jant şehir bisikleti görür görmez benim olmalı diyeceğiniz türden, ben de tepkisiz kalamadım haliyle. Listemde olmayan açıkçası çok bir teknolojik yanı da olmayan bu bisiklet bildiğim güvendiğim bir marka oluşu dahası sağlamlığı ve şık görünümü ile tercih sebebim oldu. Detaylarına siz de bakın, almanız şart değil. Yola revan olurken akşam yemeği için bu sefer yemek siparişleri elime tutuşturuluyor. Unutmadan, eski mangalı rafa kaldıracak Essenso dumansız mangalı da bahçeye bırakıyorum. Bizim antikanın yanında akıllı sayılacak cinsten. Bir kere yakmak için çıra, gazete ya da odun gerektirmiyor. Bir dolum kömür ile yaklaşık 1700 gr et, tavuk pişirilebiliyorsunuz. Alev direk pişirilen ürüne temas etmediği için ürünü kurutmadan kendi öz suyunda pişiriyor. Kısmetse bu akşam bayramın ilk günü hep birlikte yiyeceğimiz yemekte deneyimleyeceğiz. Siz de yeni bir mangal istiyorsanız burada envai çeşidini bulabilirsiniz. Ben yeni bisikletimle eskilerin tabiriyle kısa bir bayram gezmesine çıkıyorum, herkese iyi bayramlar..

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN