Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımYazılım ve donanım desteği ile tabletinizi üretken kullanmanın yolları

  Yazılım ve donanım desteği ile tabletinizi üretken kullanmanın yolları

   

  Tabletinizi sadece YouTube üzerinden video izlemek için kullanıyorsanız onun potansiyelini hiçe saydığınızı unutmayın. Özellikle son dönemde çıkan güçlü işlemcili tabletler elbette tam anlamıyla bir kişisel bilgisayarın yerini tutmasa da temel birçok ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacak güce erişti. Buna mobil pazar için geliştirilen yazılımlar da eklenince portatif cihazınızı neredeyse bir iş bilgisayarı gibi kullanmak size kalıyor.

  Logitech Keys-to-go_IMG_5331_72_dpi

  Tabletinize profesyonel bir iş ortağına çevirmeniz için ilk önerimiz klavye kullanmanız. Piyasada tabletler için çeşitli klavyeler mevcut ancak klavye ve kılıfın bir arada sunulduğu çözümleri tercih ederek bir taşla iki kuş vuracaksınız. Samsung ve Apple tarafı için Logitech’in çözümleri oldukça başarılı. Tablet için kılıflı değil de harici bir model seçmek isterseniz de dikkat etmeniz gereken konu klavyenin boyu olacaktır. Burada tercih size ve amacınıza kalıyor. Eğer dizüstüne yakın bir klavye istiyorsanız büyük, daha küçük isterseniz de telefonunuzla kullanacağınız bir model aklınızda varsa da seçiminizi buna göre yapmanız gerekmekte. Kullanacağınız klavyenin ayarlarını değiştirerek Türkçe karakterlere geçiş yapmayı unutmayın. Bu arada hemen önemli bir hatırlatma yapalım. Yeni Android sürümlerini desteklemeyen bir tabletiniz varsa fiziksel klavye seçenekleri sınırlı gelecektir. Türkçe veya diğer dillerin klavye seçeneklerini eski Android işletim sistemi kullanan tabletinize tanıtmak ve fiziksel klavyenizi bu şekilde kullanmak için External Keyboard Helper Pro yazılımını satın almanız gerekmekte. Bu program gerçekten Android’in eski sürümleri için hayati bir anlama sahip.

  callmate-microusb-otg-cable-for-tablets-and-mobilesBir diğer önemli ve rahatlatıcı özellik tabletinize çeşitli aygıtlar bağlamak. Bunun için de OTG kablosu olarak satılan bir ürüne ihtiyacınız var. OTG kablosu tabletinize veya akıllı telefonunuza girerek cihazınıza USB giriş desteği sağlıyor. USB’ye özellikle bellek, fare veya joypad gibi aygıtlar takabilirsiniz. USB’nin en büyük faydasını ise kart okuyucularda göreceksiniz. Artık kart okuyucuların boyutları oldukça küçüldüğü için yanınızda taşıyabilir ve fotoğraf makinenizle çektiğiniz fotoğrafları kolaylıkla tablete atabilirsiniz. Fare konusunda bizim önerimiz seçenekleri fazla olmasa da bluetooth özellikli modeller. Bunlar hem daha küçük olacak hem de tabletinizde USB’yi doldurmamış olacak. Eğer tablete birden fazla USB bağlamak istiyorsanız da OTG kablosu ile USB çoklayıcıyı birleştirmeniz gerekiyor. USB çoklayıcı tercihinizde ise dört port destekliler işinizi fazlasıyla görecektir. Bu tarz ara ürünler Android cihazlar için fazlasıyla mevcut. Ancak özellikle fotoğraf makinenizin kartından iPad’e aktarım yapmak istiyorsanız Apple iPad Camera Connection Kit isimli seti kullanmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

  Yazılıma geldiğimizde ise ilk önerimiz ofis paketi kurmanız. Apple tarafında Microsoft’un Ofis paketi oldukça başarılı. Android tarafında ise Kingsoft Office, Polaris Office gibi uygulamalar mevcut. Eskiden bu yazılımlar sadece dosya görüntülemek için kullanılırken artık ücretsiz sürümlerde bile büyük çoğunlukla düzenleme yapabiliyorsunuz. Android tarafında taşıdığınız dosyalara bakmak, Zip ve RAR gibi dosyaları açmak için Astro File Manager benzeri bir dosya yöneticisi kurmalısınız. Ancak Android’in Lollipop sürümünde şu an için bir kısıtlama söz konusu. Android tarafından onaylanmamış dosya yöneticileri artık dosyaları silemiyor ve harici kartlara yazım yapamıyor. Bunun için Android’in içindeki dosya yöneticini kullanmanız gerekiyor. Dosya taşımak için bir diğer pratik yol Dropbox. Yazılımı artık bilmeyen yok. Kişisel olarak dosyalarınızı yedeklediğiniz gibi dosyaların iPad’e aktarımı da kolaylaşacak. Fotoğraf konusuna geldiğimizde ise birçok efekt veren yazılım mevcut ancak biz son dönemde çıkan Adobe’un Lightroom uygulamasını öneriyoruz. Windows ve Apple bilgisayarlar üzerinde çalışarak birçok profesyonel fotoğrafçının sağ kolu olan bu program birkaç ay önce Android ve iOS’a da geldi. Bizce kaçırmayın!

  Görüldüğü gibi tabletinizi çok daha üretken kullanmak sizin elinizde. Siz de tablet ve akıllı cihazlarınıza fareden hoparlöre kadar farklı cihazları tanıtmak istiyorsanız buraya tıklayın.

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN