Okul Dönemi için Nasıl bir Yazıcı Satın Almalıyım?

0

Pandemi, eğitim sürecini olumsuz etkiledi. Ancak artık virüsü daha iyi tanıyor ve aşı ile önemli bir güç elde ediyoruz. Dolayısıyla yüz yüze eğitime her zamankinden heyecanlı bir dönüş yaşıyoruz. Online eğitimden farklı olarak yüz yüze eğitimde öğretmen ve öğrenci daha aktif rol üstleniyor. Bu rolün gereği daha fazla sunum veya ödev yapmamız gerekebiliyor. İşte böyle ihtiyaçlar için yazıcı kullanarak çalışmalarımızı daha kolay ve verimli hale getirebiliriz. Özellikle yüz yüze eğitimle, eğitimin dinamik bir süreç olduğunu yeniden hatırladık. Dinamik süreç içerisinde de çeşitli yeni veya ek kaynaklara erişebiliriz. Yazıcı kullanarak bu materyalleri projelerimize dahil etmemiz mümkün. Yazımızda farklı bütçe ve özelliklerde yazıcı modellerini inceleyerek seçim yapmanızı daha kolay hale getireceğiz.

Yazıcı
Yazıcı ihtiyacınıza yönelik giriş seviyesi bir model…

Bütçe dostu yazıcı Canon Pixma E414

İlk modelimiz giriş seviyesinde oldukça tatminkar sonuçlar veren bir model. Hemen belirtelim ürünü baskı almak dışında tarayıcı ve fotokopi amaçlı da kullanabilirsiniz. Ürünle gelen Creative Park Premium yazılımıyla kartpostal, takvim gibi çalışmalar düzenleyebilirsiniz. Canon, ekonomik ve yüksek kapasiteli kartuşlara yatırım yapan markalardan biri. Yine de ürünün eksi yönünü aslında bu kartuşların maliyeti oluşturuyor. Yeni bir kartuş takımı bu adreste 329 liraya satılıyor. Siyah beyaz 400, renkli olarak yaklaşık 50 fotoğraf basabilirsiniz. Yoğun baskı ihtiyacınız yoksa mürekkep püskürtmeli bir çözümü düşünebilirsiniz. Ürünü 449 liraya bu adresten inceleyip satın alabilirsiniz.

HP
Siyah çıktı alan çok hızlı bir lazer yazıcı

Lazerin gücü HP Laser 107w

Kartuş yerine tonerle çalışan bir modele geçiyoruz. HP’nin Laser 107w modeli bir toner ile 1000 sayfa çıkış alabiliyor. Yalnız yazıcının sadece siyah beyaz baskı aldığını unutmayın. Lazer yazıcılar genellikle daha büyük boyutlara sahip olur. Ancak HP, kompakt bir tasarıma imza atmayı başarıyor. Ürünün dakikada 20 sayfa basabildiğini ve son derece hızlı olduğunu belirtelim. Kablosuz özelliğe sahip yazıcıyı telefon veya bilgisayarınızla kolayca eşleştirebiliyorsunuz. Özellikle telefondan baskı almak bazen çok pratik bir çözüm olabiliyor. Renkli çıktı ihtiyacınız yoksa ve çok sayıda baskı alıyorsanız HP Lazer 107w ideal bir çözüm olabilir. Ürünü 1199 liraya bu adresten inceleyip satın alabilirsiniz. Yeni bir toner almak istediğinizde ise bu adresi inceleyebilirsiniz. Ürün 577 liraya satılıyor.

Epson
Kartuş ve toner yerine daha kullanıcı dostu bir çözüm geliştiren Epson tank yazıcı

Renkli ve yüksek kapasiteli EPSON EcoTank L1110

Üçüncü modelimiz ise ilk iki modelin karışımı gibi düşünülebilir. Epson, bu modelinde, yazıcı teknolojilerinde kartuş ve lazerden sonra geliştirilen tank sistemini kullanıyor. Tank dediğimiz aslında dört temel baskı renginden oluşan tüp gibi düşünülebilir. Epson, L1110 modeli için bir hayli iddialı çünkü 8100 siyah ve 6500 renkli baskı alınabileceğini söylüyor. Yine Epson’un hesabına göre üç yıl kadar tanklarınızı yenilemeniz gerekmiyor. Elbette bu rakamlar gerçek kullanımda değişkenlik gösterse de tankların önemli bir avantaj sağladığı çok bariz. Bu arada yazıcının önünden dört renk tankının da seviyelerini gözlemleyebiliyorsunuz. Dolayısıyla renk azaldığında diğer çözümlerde olduğu gibi kartuşu değiştirmek yerine o renkten mürekkep ekliyorsunuz. Dört farklı renkte satılan mürekkep tüplerin adeti 88 liraya bu adresten satılıyor. Ürünü ise 1099 liraya bu adresten inceleyip satın alabilirsiniz.

Görüldüğü gibi genel olarak üç farklı yazıcı tipi ile okul dönemine hazırlanabilirsiniz. Her zaman olduğu gibi ihtiyaçlarınız kararınızı belirleyecek. Çünkü her modelin artısı ve eksisi bulunuyor. Renkli baskı alıyor musunuz, ayda kaç sayfa baskıya ihtiyaç duyuyorsunuz? Bu tarz soruları yanıtlayarak daha sağlıklı seçim yapabilirsiniz.

Cevap bırakın