Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelYazıcı satın alma rehberi

  Yazıcı satın alma rehberi

  Doküman, grafik, fotoğraf çıktısı almak için en iyi yazıcıyı nasıl seçersiniz? Yazıcınızla faks ve fotoğraf çekebileceğinizi, telefonunuzdaki fotoğrafları kolayca kağıda dökebileceğinizi biliyor muydunuz?

  Yazıcı satın alma rehberi

  Teknolojinin gelişimine paralel olarak, bilişimle ilgili tüm cihazları seçmek de zorlaşıyor. Hangi kategoride yazıcıya ihtiyaç duyduğunuzu belirlemek için amaç, kullanım yeri ve teknolojiyi belirlemeniz gerekiyor.

  Özel amaçlar için özel yazıcılar
  Aslında fotoğraf yazıcısı olarak piyasaya sunulan ve mürekkep püskürtmeli (inkjet) yazıcıların büyük bölümü, metin ve grafiklerde, yani genel kullanımda da iyi sonuç verirler. Bunun yanında, taşınabilir yazıcılar, özel fotoğraf yazıcıları, 3D yazıcılar ve etiket yazıcıları gibi özel amaçlı yazıcı modelleri de karşınıza çıkabilir.

  Yazıcılar hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

  Genel amaçlı yazıcılar ev kullanımı için düşünüldüyse fotoğraf konusunda da tatmin edici sonuçlar verebilirler. Çok işlevli (multi function) yazıcılar ise hem ev hem de ofis yazıcısı olmaya uygun özellikler taşırlar, ancak genelde bir yönleri ağır basar. Bu yüzden kullanıma göre seçimi baştan yapmak önem taşır.

  Her yönüyle iyi bir yazıcı var mı?
  Giderek yetenekleri birbirine benzeyen ve yakınsayan lazer ve mürekkep püskürtmeli yazıcılar, yine de birbirinden keskin çizgilerle ayrılan yanlara sahip. Neredeyse tüm lazer yazıcılar (katı mürekkepli ve LED bazlı yazıcılar da dahil), neredeyse tüm mürekkep püskürtmeli yazıcılardan daha iyi sonuç verir. Fotoğraf konusunda ise mürekkep püskürtmeli yazıcılar daha başarılıdır.

  Fotoğraf yazıcısı

  Karar aşamasında sadece çıktı almaya mı daha fazlasına da ihtiyacınız olup olmadığına karar vermeniz gerekir. Bir fotoğraf yazıcısı yüzlerce fotoğrafı depolayabilir, böylece üzerindeki ekrandan bakarak hangisini basacağınıza karar verebilirsiniz.

  Çıktı almaktan fazlası için: Çok İşlevliler
  Genel amaçlı kullanımda ise ek özellikler arıyorsanız, bir çok işlevli yazıcı alarak tarama, kopyalama, hem PC’den hem cihaz başından faks çekme ve taranan dokümanları e-postaya gönderme gibi özelliklere kavuşabilirsiniz.

  Çok işlevli yazıcı

  Ofis yazıcıları otomatik doküman besleyici özelliği sayesinde çok sayfalı dokümanları tarama, kopyalama ve faks çekme konusunda büyük kolaylık sağlarlar. Ayrıca, farklı kağıt ebatlarını, çift taraflı dokümanları hem baskı hem tarama konusunda desteklerler.

  Bu yazıcı internete de girer!
  Kablolu ya da kablosuz bağlantıya sahip yazıcılar da işleri kolaylaştırır. Birincisi hem evde hem ofiste birçok cihaz tarafından kolayca erişilebilirler. İkincisi, kablosuz yazıcılar özel uygulamaları sayesinde telefon, tablet gibi cihazlardan da çıktı almayı pratik hâle getirirler. Ancak ağ bağlantı özelliği olmayan fotoğraf yazıcıları, kamera bağlantısı sayesinde de baskı işini çözebiliyorlar.

  Kablosuz baskı

  Ağ bağlantısının sunduğu güzelliklerden birisi de internete bağlanabilmesidir. Elbette yazıcının ekranından web sayfası görüntülemekten bahsetmiyoruz, ancak kendine has bir e-posta adresi olduğundan, e-posta göndererek de çıktı alabilirsiniz.

  Yazıcılar hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

   

  Başka renk lazım mı?

  Düşünmeniz gereken konulardan birisi de renkli bir yazıcıya ihtiyacınız olup olmadığı: Düz metin baskıları için bir yazıcı almayı düşünüyorsanız, renkli bir yazıcıya ihtiyacınız yoktur. Böylece lazer baskı teknolojili bir yazıcı alarak farklı kartuşlar almadan sonuca ulaşabilirsiniz. Ancak fotoğraf, web sayfası ve çeşitli doküman baskıları için elbette renkli bir model daha alımlı sonuçlar verecektir.

  Daha ucuza daha çok sayfa
  Baskı alacağınız sayfa sayısını aylık olarak hesaplayın. Birkaç yüz sayfadan bahsediyorsanız, mürekkep püskürtmeli, dolayısıyla kartuşlu bir yazıcı uygundur. Ancak sayfa sayısı binlerle ifade ediliyorsa, lazer yazıcı alarak sayfa başı mâliyeti de düşürmeniz mümkün. Bir yazıcı satın almadan kullandığı kartuş ya da toner mâliyetlerini de kontrol etmekte fayda var. Bir kartuşla ortalama kaç sayfa baskı alabileceğinizi de yazıcı özelliklerinden görerek, sayfa başı mâliyet hesabı yapabilirsiniz.

  Sarf malzemeleri

  Yazıcıyı yerleştireceğiniz alan da önem taşıyor. Çok yeriniz yoksa, yazıcının boyutlarına da dikkat etmeniz gerekecek. Bazı yazıcılarsa hem enine hem boyuna yer kaplayarak evin ya da ofisin bir köşesinde, kendilerine has bir alan kaplayacaklardır.

  Yazıcılar hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN