Yaz tatili için fotoğraf makinesi önerileri

0

tatil_camera

Okulların da kapanmasıyla beraber yaz tatili resmen başlamış oldu. Tatilde kullanabileceğiniz fotoğraf makinelerini sizler için derledim.

Yaz ayları, rehavetin, dinlenmenin, güneşin, denizin ve kumun revaçta olduğu güzel aylardır. Güneşin yüzünü bizden esirgemediği bir ülkede yaşadığımız için tatilin ayrı bir anlamı da var.

Yaz aylarında fotoğraf çekme sayımız haliyle artar. Eğlenceli tatiller, vaktimizin olması, güneşin ve ışığın bolluğu gibi sebepler sayılabilir. Günümüzde bir çok cep telefonu artık çok kaliteli ve güzel fotoğraf çekse de bu iş için ayrılmış bir fotoğraf makinesi de işimizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca fotoğraf makinelerinin su geçirmeyen modelleri özellikle yaz tatillerinin ‘sulu’ ortamları düşünüldüğünde çok daha efektif olacaktır.

Yaz tatillerinde genelde yazlık, otel, memlekette yayladaki ev arasında gidip geleceğimiz için yanımızda fotoğraf konusunda iyi bir cihaz bulundurmakta fayda vardır. Eğer fotoğraf makineniz varsa bazı küçük uyarılar da yapmak isterim:

Kontrol listesi

Öncelikle tatile giderken varsa fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın. Bavulunuzun baş köşesine bu ürünü koyun derim. Ayrıca pilinin dolu, bellek kartının da içinde olduğuna emin olun. Yoksa bitik bir pil ya da daha kötüsü içinde bellek kartı olmayan bir fotoğraf makinesi ile tatil köyüne gitmek eğlenceli olmayabilir.

Ayrıca objektifi değiştirilebilir bir makineniz varsa (DSLR ya da Aynasız) yanınıza gerekli olan objektiflerini de almayı unutmayın. Ancak burada önemli bir hatırlatma yapayım: Kullanmayacağınız ya da kullanma ihtimali düşün olan objektifleri yanınıza almayın. Unutmayın her objektif size ek bir ağırlık getirecektir.

Varsa fotoğraf makineniz ile ilgili aksesuarları da (elbette gerekli olanları) yanınıza almayı unutmayın. Örneğin monopod, selfie çubuğu gibi aksesuarlar tatilde işinize yarayabilir.

Eğer çok fotoğraf çekiyorsanız yanınıza yüksek kapasiteli bir ya da birden fazla bellek kartı almanızı da öneririm. Bu sayede ‘bellek kartım bitti’ ya da ‘belleğim doldu’ gibi cümleler kurmak zorunda kalmazsınız.

Aslında yanınızda yedekleme ve diğer ihtiyaçlar için bir bilgisayar da taşımanızı önereceğim ama bu ciddi bir ağırlık olacağı için bu konuda (işi ya da farklı sebeplerden) mecbur olanlar dışındakilere tavsiye etmem. Hatta mümkünse bilgisayarı yanınıza almayın. Hiç olmazsa tatilde biraz kafa dinlemiş olursunuz.

Öneriler

Malum yaz tatilleri genelde sulu ya da serin ortamlarda geçer. Bu ortamlara dayanıklı cihazlar satın almanızı öneririm. Eğer yeni bir fotoğraf makinesi alacaksanız suya, toza ve darbelere dayanıklı modeller önerebilirim. Ayrıca en fazla 50 TL vereceğiniz bazı plastik kılıf çözümleriyle fotoğraf makinenizi plajlarda güvenli bir şekilde kullanabileceğinizi de hatırlatayım. Hatta bu kılıfların bazıları su altında belli bir derinliğe kadar kullanabiliyor.

Sony DSC-H300

İlk önerebileceğim fotoğraf makinesi modeli Sony’den geliyor. H300 modeli 20.1 Megapiksel çözünürlük ve 35X optik zoom özelliğine sahip. Bu da siz plajda ya da havuz kenarında otururken çocuğunuzun fotoğraf ve videolarını uzaktan çekebilme imkanı sağlıyor. Üstelik fiyatı oa uygun: Yazı hazırlandığı tarihte 399 TL.

Canon PowerShot SX270

‘Ben daha küçük ve kompakt bir ürün arıyorum’ derseniz önerebileceğim ürün Canon SX20 olacaktır. 12.1 Megapiksel çözünürlük sunan fotoğraf makinesi, 20X gibi fena olmayan bir optik zoom değerine sahip. Boyutları Sony’ye göre daha küçük olan Canon’un bu modeli yukarıda bahsettiğim plastik kılıflarla beraber tam bir plaj canavarı haline dönüşüyor. Fiyatı ise 399 TL.

Canon Ixus 160 

Daha küçük bir ürün arayanlara ise Canon’un Ixus 60 modelini öneriyorum. Gayet küçük olan cihazda 20.5 Megapiksel çözünürlük sunuyor. Optik zoom oranı ise 8X. Bu cihaz da plastik kılıflarla uyumlu olarak kullanılabilecek bir ürün. Fiyatı ise 299 TL.

Samsung NX Mini

Aynasız modeller arasında önerebileceğim, küçük, kompakt ve fonksiyonel bir cihaz ise Samsung NX Mini oluyor. Cihazın boyutları normal bir kompakt makine ile neredeyse aynı. Aynasız olduğu için objektifi de takılabilen ürün20.5 Megapiksel çözünürlük sunuyor. Ürünün en önemli avantajlarından biri ise 899 TL fiyatı.

samsung_mini

Nikon D3200

Son tavsiye edeceğim ürün ise ‘ben fotoğraf aşığıyım, tatile bile makinemle giderim’ diyen kullanıcılara geliyor. Nikon’un giriş seviyesi modeli olan D3200, 24.2 Megapiksel çözünürlük sunan bir ürün. Kit olarak 18-55 mm bir objektifle gelen fotoğraf makinesi, kendi kategorisinin bütün özelliklerini taşıyor. Fiyatı ise 1349 TL.

Tatilin tadını çıkaracağımız yaz aylarında bol bol fotoğraf çekin ve anılarınızı kayıt altına alın. Eski günlerin hatıraları bu fotoğraflarla canlanıyor.

Işığınız bol olsun…

Fotoğraf makinesi satın almayı planlıyorsanız MediaMarkt’ın internet sitesine ziyaret edebilirsiniz. 

Cevap bırakın