Yaz için şimdiden hazırlanmaya başlayın!

0

Kış aylarını geride bıraktığımız şu günlerde biraz daha aktif olmaya ve bahar yorgunluğundan etkilenmemeye ne dersiniz? Akıllı telefonunuzda bulunan günlük egzersizler biraz hareketlenmenize ve fazla kalorilerinizi yakmanıza yardımcı olabilir. Bu hafta sizler için en faydalı fitness uygulamalarını araştırdım. Bu uygulamaları düzenli olarak kullanırsanız, yaza daha fit ve zinde başlayabilirsiniz…

Neden günlük olarak egzersiz yapmalısınız?

Fiziksel olarak aktif olmak, sağlıklı bir kiloyu korumanıza, kalbinizi güçlendirmenize, akciğer fonksiyonunu geliştirmenize ve koroner kalp hastalığı riskinizi azaltmanıza yardımcı olmak gibi çok sayıda ekli faydaya sahiptir . Dahası, fiziksel aktivite depresyon , bilişsel gerileme, diyabet ve kanser riskinizi azaltır .

Egzersiz, hepimizin beklediği mucizevi bir tedavidir. Düzgün yapıldığı zaman ücretsiz, kolay başlangıç, az yan etkisi vardır ve reçete gerektirmez. Egzersiz bir ilaç olsaydı, tüm zamanların en uygun maliyetli ilacı olurdu. Neyseki herhangi bir spor salonuna üye olmadan da sağlığınızı koruyabileceğimiz ve dayanıklılığınızı arttırabileceğiniz egzersizler yapmanız mümkün. Akıllı cep telefonlarımız bu konuda imdadımıza yetişiyor ve binlerce günlük egzersiz tavsiyesi ile sporu hayatımızın bir parçası haline getirmemize yardımcı oluyor. Sadece bununla da kalmıyor üstelik. Performansımızı izleme ve değerlendirme imkanı da sunuyor. Dilerseniz sosyal ağlarda da egzersizlerinizle ilgili skorlarınızı paylaşabiliyorsunuz. Peki en iyi fitness uygulamaları hangileri? İşe nereden başlamak gerekiyor? Hangi uygulamaları kullanabilirsiniz? Denedim, uyguladım. İşte tavsiyelerim:

En iyi fitness uygulamaları

Nike +Training Club

Bu çok kapsamlı ve son derece şık bir uygulama ile Nike, hızlı, 15 dakikalık antrenman ve daha uzun dayanıklılık seansları ile dayanıklılık, hareketlilik ve güçten oluşan 100’den fazla antreman sunuyor, böylece antrenmanınızı sürekli olarak değiştirebiliyorsunuz.

AirPlay ve AppleTV desteği (Chromecast yansıtma ile birlikte), daha geniş bir ekran veya hoparlör sistemi ile ilgili talimatları göstererek, bir çok platformu birbirine entegre ediyor. Bu sayede hangi platformu tercih ediyorsanız onu kullanabiliyorsunuz. Dolayısı ile motivasyonunuz düşmeden egzersizlere devam edebilirsinz.

Eğer Nike + Run Club uygulamasını kullanırsanız, tüm koşu çalışmalarınız Nike profilinize otomatik olarak senkronize edileceğinden ek bonuslar da kazanabilirsiniz.

Sworkit

Sworkit’te aradığınız antrenman türünü (kuvvet, kardiyo, yoga veya germe) bulabiliyorsunuz.  5 dakikadan 1 saate kadar egzersiz seçenekleri mevcut. Dilerseniz uygulama içi satın almalarla uygulamanın bütün özelliklerini kullanabilirsiniz. Örneğin egzersizlerinizi özelleştirebilir, vücudunuzun belirli bir bölgesine odaklanabilirsiniz. Harika egzersizler sunan basit bir sistem. Bence denemeye değer!

Daily Burn

Daily Burn,  uzman eğitmenler tarafından 15 dakikadan bir saate kadar süren 500 antrenman videolarının yer aldığı bir uygulama.

Ayrıca, yüksek yoğunluklu kardiyodan yogaya kadar 20 farklı program var ve her egzersiz Apple TV, Roku, Fire TV, Chromecast, Android, iPad, iPhone, iPod, dizüstü bilgisayar veya masaüstü bilgisayarlara aktarılabiliyor… Bu sayede doğru zamanda doğru seansa erişemediğimiz için mazeretimiz kalmıyor. Ayrıca istek ve ihiyaçlara göre uygulama içi satın almalar da yapabilirsiniz. Kulağa biraz maliyetliymiş gibi gelebilir ancak vücudunuzda odaklandığınız bir bölge varsa eğer 7 dolardan başlayan ücretlerle evinizde forma girebilme şansına sahipsiniz. Spor salonuna üye olmaktan çok daha az maliyetli!

Argus: Kalori ve Adım Sayar

Argus, uykunuzu, kalp atış hızınızı, kalorilerinizi ve daha fazlasını izleyen sade bir arayüze sahip,  çok fonksiyonlu etkinlik izleyicisidir. Ayrıca kendi egzersiz planınızı oluşturmak için seçenekler de sunuyor. Kalorilerinizi izlemek için etiket üzerindeki barkodu tarayarak yediğiniz yiyecekleri bile ekleyebiliyorsunuz. Egzersiz yaparken beslenme ve diğer tamamlayıcı aktiviteleri de takip etmek istiyorsanız Argus kullanmak oldukça faydalı olacaktır.

Fitocracy

Fitocracy, sosyalleşmeyi seven ve rekabetçi insanlar içindir. Kişisel antrenör, antrenmanları izlemenize ve arkadaşlarınızla ve Fitocracy topluluğuyla paylaşabileceğiniz bir seviye belirleme sistemi ve oyun içi kazanımlarla gerçek yaşam hedeflerine doğru çalışmanızı teşvik eder. Hem bu sayede egzersiz yaparken sıkılmaz, egzersizlerinizi oyunlaştırarak daha keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Charity Miles

Egzersiz yaparak gerçek bir fark yaratmak istiyorsanız, Charity Miles tam size göre.Uygulamayı kullanırken sağlığınız için fiziksel olarak aktif olmakla kalmıyor, aynı zamanda hayır kurumları da fayda sağlamış oluyorsunuz. Uygulamanın kullanıcıları şimdiden hayır için 2 milyon dolardan fazla para topladı.

Uygulamayı telefonunuza indirirken, desteklenecek 40’tan fazla hayır kurumundan birini seçebilirsiniz. Egzersizlerinize başladığınızda, görevinizi tamamlamak için bir marka tarafından destekleniyorsunuz. Seçtiğiniz yardım için topluluk tarafından kazanılan etkinlik, mesafe, süre ve toplam tutar gösterge tablosunu görüntüleyip, bu hedefe ulaşmak için harekete geçebilirsiniz.

Tüm fiziksel faaliyetler yardım kuruluşlarına katkıda bulunduğundan, her hareketinizde iyi birşeyler yapıyor olduğunuz için daha fazla motive olabilirsiniz. Bonus olarak, mental ve fiziksel sağlığınızı iyileştirebilirsiniz. Unutmayın: Ne kadar çok adım yaparsanız, o kadar çok kazanırsınız!

 

 

 

Cevap bırakın