Yaz İçin Klima Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Püf Noktalar

0

Evinize veya ofisinize klima seçerken yaz sıcağında sizi en etkili biçimde serinletecek ve fonksiyonel özellikleriyle konforunuzu arttıracak, en doğru modeli tercih etmek gerekir. Çünkü özelliklerini ve gücünü bilmeden klima satın almanız çok doğru olmaz. Kullanılacağı alanın büyüklüğü, eşya olup olmaması, pencere sayısı, klima tipi, enerji sınıfı, klima özellikleri ve bu işe ayırdığınız mali kaynak en önemli kriterlerdir. Klimanızı kendinizin seçmesi yerine uzman bir bayiden profesyonel hizmet alınması daha doğru olur.

Keşif ve Montaj

Klimanın ömrünün uzun olmasını ve yüksek verim almayı istiyorsanız öncelikle doğru yere monte etmelisiniz. Doğru yere monte edilebilmesi için ise keşif ve montaj işinin mutlaka uzman kişiler tarafından yapılması uygun olur.

Klima Seçerken İlk Bilmeniz Gereken BTU Değeri

Satın alacağınız cihazın ne kadar büyüklükte bir alanı ısıtacağı veya soğutacağını çok net bilmeniz gerekir. Evinizin bulunduğu kat, hangi cepheye baktığı, binanın yalıtımı hatta mekânda sürekli bulunan kişi sayısı önemlidir. Ancak bu bilgiler ve kurulacağı coğrafi konum ile klimanın soğutma ve ısıtma gücünü belirten BTU değeri hesaplanır. Klimaların bir saatte içinde bulunduğu alanda taşıdığı ısı miktarını BTU değeri belirler. BTU biriminin artışı klimaya ödeyeceğiniz ücretin artışı demektir.

Hangi Tip Klima?

Klima seçerken klimanın hangi tipte olacağına da karar vermelisiniz.

Duvar Tipi (Split) Klima

En çok kullanılan ve duvara monte edilirler klima tipidir. İç ve dış olmak üzere 2 bölümden oluşur. Şartlara göre sıcak veya soğuk hava üflerler. Monte edilen klimanın pervanesinin olduğu bölümü dış alana monte etmek uygundur.

Salon Tipi Klima

Bu tipteki klimalarda iç ünite ayakları üzerinde durur. Büyük ve geniş alanları ısıtmak veya soğutmak için uygundur.

Portatif (Mobil) Klimalar

Daha çok portatif klimalar taşınabilmesinin ve her mekana uyum sağlamasının kolaylığından ötürü tercih edilir.  Genelde küçük alanlarda kullanılır ve istediğiniz gibi rahatlıkla yerini değiştirebilirsiniz.

Enerji Sınıfı Seçimi

Klimalar, genel olarak A – G arasında harflerle enerji sınıflarına ayrılan cihazlardır. Bu cihazların harcadıkları enerji miktarına göre fiyatları değişir. A grubu enerji sınıfı en yüksek tasarrufu temsil eder. G grubu enerji sınıfı ise en düşük tasarruf grubudur. Genel geçer bir kural olarak enerji verimliliğini en üst seviyeye taşıyan modelleri tercih edin.

Gelişmiş Filtre Sistemleri

Klima seçerken en yeni teknolojiler kullanılarak geliştirilen filtreleri kullanan modelleri seçerseniz bu modeller sizi hava kirleticiler, alerjenler ve tozdan uzak tutarlar.

Ne Kadar Sessiz?

20 desibel ses seviyesi altında çalışan klimalar “çok sessiz” çalışır. 20-30 desibel arası “Sessiz”, 30-40 desibel arası “orta sesli”, 40 desibel ve üzeri olanlar da “sesli” klimalardır. Sessiz klimalar her zaman için ortam konforunu arttırır.

Inverter Teknolojisi

Son dönemde öne çıkan Inverter klimalar, gün boyunca ortamı sadece gerektiği kadar soğutan veya ısıtan modellerdir. Ortam sizin belirlediğiniz ısıya ulaşıldığında kendiliğinden durup sessiz mod ayarında çalışırlar. Ortam ısısında bir değişiklik olunca da tekrar çalışırlar.

Doğaya dost klimalarda genel olarak R 410 A çevreci gaz kullanılsa da R32 gazı kullanılan modellerde %60 daha fazla verim artar. Sonuçta seçim yaparken çevreci gaz kullanan modellere yönelirseniz bu doğaya ve sonraki kuşaklara gösterdiğiniz saygının sonucudur.

Nereden Alabilirim?

İsteklerinizi karşılayacak en uygun özelliklere ve fiyata sahip klima marka ve modellerini MediaMarkt mağazalarından veya aşağıdaki bağlantıya tıklayarak MediaMarkt mağazalarından veya www.mediamarkt.com.tr adresinden alabilirsiniz.

Cevap bırakın