Yavaş şarj olan telefonlar için altın değerinde öneriler

0

Günümüz akıllı telefonları özellikle şarj tarafında ciddi hızlara ulaştı. Bu sayede kullanıcılar kısa süre içinde telefonlarını şarj ederek kullanma imkanına sahip oluyor. Ancak bazı durumlarda ise cihazlarda çeşitli arızalar meydana geliyor ve yavaş şarj olmaya başlıyor.

Maalesef cihazın yavaş şarj olmasının nedeni donanımsal bir arıza ise burada güvenilir bir teknik servisi ziyaret etmek her zaman daha sağlıklı olacaktır. Bunun yanı sıra cihazın yazılımından kaynaklanan arızalar ise ufak dokunuşlar ile rahatlıkla çözülebiliyor. Peki yavaş şarj olan telefonlar için hangi yöntemler uygulanmalı? Altın değerindeki çözüm önerileri ile karşınızdayız.

Yavaş şarj olan telefonlar için 4 çözüm önerisi

Aşağıda vereceğimiz çözüm yöntemlerini eksiksiz uyguladığınız takdirde yaşadığınız sorun büyük ihtimalle ortadan kalkacaktır. Ancak sorunun devam etmesi durumda, arızanın donanımsal olma ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır.

Telefon şarj olurken bağlantı özelliklerini kapatın

Hücresel veri, Wi-Fi, GPS, Bluetooth ve NFC, akıllı telefonlarda bağlantı özellikleri olarak adlandırılır. Bu özelliklerin aktif bir şekilde çalışması pil tüketimini ciddi şekilde artırır ve net şarj oranını büyük ölçüde düşürür. Bunun üzerine cihazınız yavaş şarj olmaya başlar.

Bu nedenle şarj işlemini hızlandırmak için telefonunuzu şarj ederken bu bağlantı özelliklerini kapatmanız gerekecek.

Uçak modunu aktif hale getirin

Eğer telefonunuz hala daha yavaş şarj oluyorsa, bağlantı özelliklerini kapatmanın yanı sıra uçak modunu etkinleştirmeyi de düşünebilirsiniz. Bunu yaptığınızda telefonunuz baz istasyonlarıyla iletişim kurmayı tamamen durdurarak arama, mesaj ve bağlantı özelliklerini devre dışı bırakacaktır.

Telefonunuzun şarj olma hızını ciddi oranda artırmak için bu yöntem fazlasıyla işe yarayacaktır. Ancak yoğun bir kişiyseniz ve tüm işlerinizi telefon üzerinden hallediyorsanız, bu yöntem size uygun olmayacaktır. Tabii, burada tercih tamamen size kalmış.

Yazılım güncellemelerini kontrol edin

yavaş şarj olan telefonlar

Maalesef bazı durumlarda gelen bir güncelleme, cihazın şarj hızı ve pil performansını ciddi şekilde azaltabiliyor. Eğer böyle bir durumla karşılaştıysanız, kısa süre içinde bir düzeltme güncellemesi yayınlanacaktır. Aksi takdirde yazılımı manuel olarak veya telefonunuzu yetkili servise götürerek bir önceki sürüme düşürmeyi deneyebilirsiniz.

Telefonunuzu laptop veya PC’den şarj etmeyin

yavaş şarj olan telefonlar

Telefonunuzun bir PC veya dizüstü bilgisayara takıldığında neden bu kadar yavaş şarj olduğunu hiç merak ettiniz mi? Bunun nedeni bu bağlantı noktalarının öncelikle veri aktarımı için olması ve hızlı şarj için gereken gücü sağlayamamasıdır.

Örneğin, bir bilgisayarın USB 2.0 bağlantı noktası maksimum 0,5A’lık bir güç sağlarken, USB 3.0 bağlantı noktası ise mevcut şarj standartlarından çok daha düşük olan 0,9A’lık bir güç sağlamaktadır. Tabii bu değerler standart şarj adaptörleri ile karşılaştırıldığında bir hayli düşük kalıyor.

Cevap bırakın