Yatak odalı elektrikli otomobil: Volvo 360c

0

Volvo, geliştirdiği elektrikli otonom araçla, geleceğin ‘konfor’ boyutunu yeniden tanımlamayı hedefliyor. İşte geliştirilen fütüristik araca ilişkin ilk detaylar…

Elektrikli otomobillerin odak noktalarından biri menzil evet. Bazı üreticilerin ‘otonom’ yani kendi kendine gidebilen araçlar sunma iddiası da çarpıcı sonuçlarıyla kamuoyunda zaman zaman kendine yer buluyor. Ancak Volvo’nun peşinde olduğu şey klişeleri adeta yıkıp geçiyor…

Volvo, 360c ismiyle tanımladığı yeni konsept otomobilinde cam tavan ve yatak odasına dönüşebilme özellikleri ile inovasyonda çığır açıyor. Otonom araç, kendi kendine gideceği yere ulaşırken sürücünün (ya da kendi kendine gidebildiği için taşıdığı yolcusunun) konforlu bir şekilde uzanmasını esas alan fikir henüz ticari boyutta değil, geliştirilme çalışmaları sürüyor; ancak şu bir gerçek ki fikir muazzam.

Geleceğin ‘konforu…’

Otomobilin ‘sohbet başlatıcısı’ olduğu belirtiliyor. Yan yana uzanan insanlar, yolculuk boyunca birbirleriyle konuşabilir deniyor. Yatak odası olabilmesinin yanında ofis halinde de kullanılabilen Volvo 360c, istendiğinde oturma odası oluyor.

Farklı senaryolarla kullanım imkanı ile birlikte onu satın alan kimseyi neredeyse ‘eve gerek yok’ fikriyle buluşturmaya hazırlanan konsept modelde üst ve yanlardaki cam kısımların da birer bilgi ekranı olarak kullanımı söz konusu. En nihayetinde ise Volvo, çığır açan geleceğin otomobil konseptlerinden birine imza atıyor.

Cevap bırakın