Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürYarı Otomatik Ofsayt Sistemi'nde Türk Telekom Desteği

  Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi’nde Türk Telekom Desteği

  Uzun yıllardır spora destek veren ve Türkiye Futbol Federasyonu’na (TFF) teknoloji desteği sunan Türk Telekom, Trendyol Süper Lig’inin teknoloji sponsoru olarak, yeni teknolojilerin Türk futbolunda uygulanmasında önemli rol oynuyor. 2018’de Video Yardımcı Hakem (VAR) sisteminin dünya ile eş zamanlı olarak Türk futbolunda da kullanılması adına sunduğu desteğin ardından; Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi de teknoloji sponsoru olduğu Trendyol Süper Lig’deki kulüplerin stadyumlarına ve TFF VAR Merkezi’ne Türk Telekom’un güçlü fiber internet altyapısı ve teknolojisi ile kuruldu.

  TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Türkiye Futbol Federasyonu olarak sponsorlarımıza sadece sponsorluk çerçevesinde değil iş ve çözüm ortağımız olarak bakıyoruz. Ülkemizde dijital dönüşümün lider markası Türk Telekom, yenilikçi teknolojilerin kullanılmasında öncü olmaya devam ediyor. eSüper Lig’e ismini veren Türk Telekom ile iş birliğimizi büyüterek devam ettiriyoruz. Süper Lig teknoloji sponsorluğu iş birliğimizin ilk adımını da Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi ile atıyoruz. Trendyol Süper Lig’in 2023-2024 sezonunun ikinci devresinde uygulamaya alacağımızın sözünü verdiğimiz, Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi’ni 20. hafta itibarıyla çalıştırmaya başladık” diye konuştu.

  Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “Hayatın her alanında dijital dönüşüme öncülük ediyor, teknoloji alanındaki birikim ve deneyimimizle ülkemizde futbolun ve sporun da dijitalleşmesine liderlik ediyoruz. Akıllı Stadyum Projeleri’nden taraftar paketlerine, VAR uygulamasından Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi’ne Türk futbolunun teknoloji destekçisi olarak yeni teknolojilerin yeşil sahalara entegre edilmesine katkı sunuyoruz. Türkiye Yüzyılı’nı her alanda dijitalin de yüzyılı yapma vizyonumuzla çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

  Futboldaki teknoloji deneyimini yükselterek seyir zevkine katkı sunan Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi, ligde mücadele eden 20 takımın stadyumu ile TFF’nin Riva’daki VAR merkezine Türk Telekom’un güçlü fiber internet altyapısı ve teknoloji donanımı ile kuruldu. FIFA Dünya Kupası, UEFA Şampiyonlar Ligi gibi üst düzey turnuvalarda kullanılan Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi, Avrupa liglerinde İtalya Serie A’nın ardından ilk kez Türkiye’de Trendyol Süper Lig’de uygulanmaya başlandı.

  Oyuncu hareketleri 29 farklı noktadan taranacak

  Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi’nde; stadyumlarda bulunan kameralar aracılığı ile iskelet sistemlerinin 29 farklı noktasından taranan futbolcuların görüntüleri eş zamanlı şekilde VAR Merkezi’ne ulaştırılacak. VAR sisteminde olduğu gibi Türk Telekom’un fiber internet altyapısı ile kurulan Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi sayesinde, statta yaşanan pozisyonun görüntüleri Riva’daki VAR hakemleri ve saha içi hakemleriyle anlık olarak paylaşılabilecek.

  Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi ile ilgili daha fazla bilgi almak için FIFA’nın web sitesinde yer alan bu bağlantıyı izleyebilirsiniz. 

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN