Yaratıcılık sektörü, bilgisayarda trendleri değiştiriyor

0

İçerik üreticilerini ve tasarımcıları da kapsayan yaratıcı endüstri, tüm dünyada en hızlı büyüyen sektör konumunda iken teknoloji de yaratıcı profesyonellerin potansiyelini açığa çıkarmaları için çalışıyor…

Sektörün profesyonellerinin günümüzdeki ihtiyaç ve taleplerini karşılayacak şekilde tasarlanan yeni nesil bilgisayarlar, dönüştürülebilir ekrandan en gerçekçi renklere, soğutma teknolojilerinden ergonomik klavyeye kadar üretkenliği artıracak birçok yeniliği tek cihazda bir araya getirmeye odaklanıyor.

‘Yaratıcılık’ kavramını yaklaşık 25 yıl önce tiyatro, müzik, sinema, görsel sanatlar ve moda gibi alanları tanımlamak üzere kullanmaya başladık. Son zamanlarda dijitalleşen dünya ile birlikte sanat ve teknolojinin buluştuğu yeni alanlar da yaratıcı endüstrilerin içine dahil oldu. Günümüzde video, yazı veya görsel tabanlı çalışarak içerik üreten; fotoğrafçılık, belgesel veya film yapımcılığı, animasyon ve oyun tasarımı, grafik tasarım, mimarlık, mühendislik, 3D tasarım, yazılım ve müzisyenleri kapsayan, duygusal zeka ve sosyal beceriler gerektiren oldukça geniş bir meslek grubundan bahsetmek mümkün. Diğer sektörlere oranla iki kat daha fazla istihdam oluşturan yaratıcı sektörü, bugün tüm dünyada sürdürülebilir ekonominin de önemli bir öğesi olarak kabul ediliyor.

Yaratıcı profesyoneller, teknolojiye yön veriyor

Dijital dünyada yaşanan hızlı gelişmelerin yaratıcı endüstrilerde yeni iş kollarını doğurması, bilgisayar üreticilerini de harekete geçiriyor. Talep ve ihtiyaçlar her geçen gün çeşitlenirken, yaratıcı profesyonelleri hedefleyen bilgisayarlar da çok yönlü çözümlerle gelişiyor. Yazı tabanlı içerik üretenler genellikle çok güçlü bir işlemciye veya ekran kartına ihtiyaç duymazken, kolay taşınabilirlik, uzun pil ömrü, başarılı bir klavye ve touchpad gibi özellikler öncelikli beklentileri olabiliyor. Öte yandan video veya görsel tabanlı bir içerik üretenler, Adobe Premiere veya After Effects gibi uygulamaları sıklıkla kullandıkları için hem işlemci hem de ekran kartı tarafında güce ihtiyaç duyuyor. Ekran kalitesi ve ekranın renk doğruluğu da onlar için hayli önemli.

Cevap bırakın