Yapay zekalı iklimlendirme teknolojisi ile klima konforu kişiselleşiyor

Yapay zekalı iklimlendirme teknolojisi ile klima konforu kişiselleşiyor

0

Yazın sıcak günlerinin gelişiyle birlikte klima pazarı da hareketlenmeye başladı. Bu yıl geçtiğimiz yıllardan farklı olarak iklimlendirme sektöründe enerji verimliliği meselesi daha yüksek sesle dile getiriliyor. Bu noktada, yapay zekâ algoritmasına sahip klimalar enerji tasarrufunda büyük avantaj sağlıyor. Örneğin, programlama yapabildiğiniz bir zamanlayıcı bile klimanın sadece ihtiyaç duyulan zamanlarda çalışmasını sağlayarak yüksek tasarrufa imkân tanıyor. Son derece basit gibi duran bir özellik gibi olsa da sürekli artan enerji fiyatları ile başı dertte olan kullanıcılar için enerji konusunda verimlilik sunan tüm teknolojiler günümüzde son derece kıymetli.
Yapay zeka destekli klimalar her kullanıcının ve mekanın farklılaşan beklentilerini otomatik olarak karşılayabiliyor. Yapay zekalı sistemler, kullanıcıların klima kullanımı sırasında farkında olmadan neden olduğu bazı konforsuz durumları da minimuma indiriyor. Ayrıca, gereksiz kullanımdan kaynaklanan enerji tüketimini önlemeye yardımcı oluyor. Kullanım alışkanlıklarına göre otomatik olarak konfora ulaşmalarına imkan tanıyan klimalar, mekan içinde doğru alana doğru yönlendirmeyi yapabiliyor. Bu sayede kullanıcıların her seferinde kumandaya müdahale etmelerine gerek kalmıyor. Piyasada yapay zeka destekli cihazların sayısı da artmaya başladı. Bu yazımda pazarda bulabileceğiniz yapay zeka özellikli birkaç klimaya kısa kısa yer verdim.

Mitsubishi Legendera

Mitsubishi Electric teknolojisiyle üretilen ve verimliliği büyük ölçüde arttırılan Poki-Poki Motor ile ezber bozan bir performans sergileyen Legendera serisi klimalar, soğutmada 10,5’e ulaşan verim değeri ile sıradan A sınıfı cihazlardan iki kat daha yüksek verimliliğe sahip öncü bir ürün. Isıtma verimi de en yüksek sınıf olan A+++ sınıfına sahip modeller ile fark yaratıyor. Sahip olduğu yapay zeka algoritması ve ‘3D i-See Sensör’ teknolojisi ile ortamdaki kişilerin vücut sıcaklığını algılayan Legendera klimalar, sensör fan hızını ve hava yönlendirme şeklini otomatik olarak belirleyebildiği gibi gereğinden fazla soğutma ve ısıtma yapmadığı için maksimum enerji verimliliği ve konfora imkan tanıyor. Legendera klimaların 3 boyutlu sensör sistemleri, ortamda kullanıcı olmadığında enerji tasarrufu için ayar sıcaklığını 1 ya da 2 derece yukarı ya da aşağı ayarlayabildiği gibi kişilerin mekan içinde yoğun olarak zaman geçirdiği yerleri tespit ederek bu doğrultuda çalışabiliyor. Legendera serisinde bulunan ‘Plasma Quad Plus’ filtre, saç telinin yaklaşık 30’da biri büyüklüğe denk gelen 2.5 mikrometreden daha küçük parçacıkları filtreleyebiliyor. Hava temizleme cihazları için aranan en önemli kriterlerden biri olan bu filtreleme özelliği, ortam havasını A sınıfı derecelendirme ile temizleyebiliyor.

Samsung WindFree
Samsung’un WindFree rüzgarsız serinlik teknolojisine sahip Wi-Fi özellikli klimalar planlama aşamasından itibaren fonksiyonlara ve ihtiyaca uygun olarak yenilikçi modüler tasarım teknolojisi tercih edilerek geliştirildi. Havayı, 23 bin mikro hava deliğinden yumuşak ve sessizce dağıtarak durgun hava ortamı yaratan WindFree özelliği, rahatsız edici soğuk rüzgar hissi oluşturmuyor, konforlu ve homojen bir serinlik hissi sağlıyor. Ayrıca klimalar yapay zeka özellikli otomatik soğutma teknolojisi sayesinde, klima soğutma tercihlerine dinamik olarak uyum sağlamasıyla dikkati çekiyor. Enerji verimliliği yüksek WindFree soğutma teknolojileri kullanıcıların daha fazla tasarruf etmelerine fırsat sunuyor. Klima WindFree modunda çalışırken, dış ünite ‘Hızlı Soğutma’ moduna kıyasla yüzde 77’ye kadar daha az elektrik kullanarak minimum güç tüketiyor. Böylece elektrik faturalarını önemli oranda azaltabiliyor.

LG UV Artcool
LG UV Artcool Klimalar, LG PuriCare ve UV Artcool, LG ThinQ uygulaması sayesinde uzaktan kontrol edilebiliyor. Kullanıcılar, evde olmadıkları sırada bile evlerini diledikleri sıcaklığa getirebiliyorlar. Üstelik, ThinQ uygulaması üzerinden enerji tüketim durumunu bile izleyebiliyorlar. Klimaların en büyük özelliklerinden bir tanesi de LG Dual Inverter Komprasörleri. Klasik komprasörler, klima çalıştırıldığında, tam kapasite ile devreye girerek, ortam istenen ısıya ulaştığında kapanıyor. Bir süre sonra ortam ısısı değiştiğinde tekrar devreye girerek yeniden istenen ısıya ulaşmaya çalışıyor. Böylelikle bir kısır döngü içerisinde sürekli çalışmaya ve durmaya devam ediyor. Bu da, klimanın ömrünü kısaltmasının yanı sıra, enerji kaybına neden oluyor ve ay sonunda tüketicileri kabarık bir elektrik faturası ile baş başa bırakıyor. Üstelik LG Inverter Komprasör 10 yıllık garanti ile sunuluyor.

Cevap bırakın