Yapay zeka ile protez bacaklar hızlı yürümeyi mümkün kılacak

0

Robotik uzuvlarla daha hızlı ve daha iyi yürümenin mümkün olduğu bir gelecek için yürütülen bilimsel çalışmalara tüm hızıyla devam ediliyor…

Robotik uzuvlar ampute için tam anlamıyla bir çözüm değil. Teknisyenler, mükemmel uyum için saatler harcıyor ve maliyetler de hiç düşük değil. Üstelik sürekli kontrol ve optimizasyon gerekiyor. Bu noktada iyi haber ise tüm bu süreç ve sonuçların yapay zeka (AI) teknolojisi sayesinde daha iyi hale gelebileceğine dair güçlü işaretler.

North Carolina Üniversitesi kaynaklı bir dergide yer alan makalede, yapay zeka teknolojisi ile robotik uzuvların ‘öğrenme’ sisteminin detayları hakkında bilgiler paylaşıldı. Belirli hedeflere yönelik araştırmalardan birinde robotik diz protezinin doğal zemin üzerinde yürümesine yardımcı olunmasının makine tarafından öğreniminin 10 dakika sürdüğü kaydedildi. Arizona Devlet Üniversitesi’nden Jennie Si konuyu şöyle özetliyor, “Öğrenme algoritmamız, insan vücuduyla iş birliği yapmayı öğreniyor.”

Peki nasıl çalışıyor?

Robotik uzuv, dikey hareket aralığı, uzuv kullanımında gereken kuvvet gibi ilişkileri tanımlayan parametreleri dikkate alıyor. Protezlere yerleştirilmiş sensörler ile belli kalıplar öğreniliyor ve zaman içerisinde zemin üzerinde daha iyi yürüme gerçekleşiyor.

Çalışmalara devam ediliyor…

Öte yandan çalışmaların henüz ‘yolun başı’ seviyesinde olduğu ifade ediliyor. North Carolina Üniversitesi’nden Profesör Helen Huang, “Bunun klinik olarak anlamlı hale getirilmesi için atılması gereken birçok adım var” diyor ve ekliyor, “Şimdiye kadar sadece bunun mümkün olduğunu gördük.”

Cevap bırakın