Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürYapay zeka dil öğrenmeyi gereksiz hale getirecek mi?

  Yapay zeka dil öğrenmeyi gereksiz hale getirecek mi?

  Yapay zeka hayatımızın birçok alanında karşımıza çıkmaya başladı. Peki bu teknoloji çözümleri ile dil öğrenmek kolay gereksiz mi olacak? Sizler için araştırdım.

  Teknolojinin dil bariyerini ortadan kaldırmaya çalışmak için kullanılması yeni bir konu değil. Uzun yıllardır Google Translate ya da DeepL gibi çözümler hayatımızda yer alıyor ve birçok alanda kullanılıyor. Yapay zekanın gelişmesi ve belli bir olgunluğa ulaşmasıyla beraber bu tarz çözümler bir adım öteye de taşındı.

  Örnek vermem gerekirse Samsung Galaxy S24 cep telefonu modellerinde yer alan özellikleri arasında telefon görüşmeleri sırasında gerçek zamanlı çeviri özelliği bulunuyor. Siz İngilizce konuşurken sesiniz karşı tarafa İspanyolca olarak iletilebiliyor. Bu çok önemli bir gelişme zira dil öğrenimini ortadan kaldıracak bir çözüm. Ek olarak yazdığınız bir metnin gramer olarak kontrolü sağlanıyor ya da yapay zekanın daha farklı metinler yazmasını da sağlayabiliyorsunuz.

  Yapay zeka

  Benzer özellikleri ChatGPT ya da benzeri yapay zeka uygulamaları ile de bir noktaya kadar kullanabiliyorsunuz.

  Peki gelelim yazının başlığındaki sorunun yanıtına: Yapay zeka dil öğrenmeyi gereksiz hale getirebilir mi? Bu soruya genel anlamda evet yanıtını verebiliriz. Fakat bu yanıt biraz sınırlı bir yanıt olur. Eğer konu sadece farklı dili konuşan biri ile iletişim kurmaksa bu tarz yapay zeka çözümleri işimizi görecektir. Buna kesinlikle evet diyebilirim.

  Yine de dil öğrenmenin bir diğer yönü olan kültürü de öğrenme konusu hala geçerli ve sadece çeviri yapan bir yapay zeka size o kültürü aktaramayacaktır. Zira dil öğrenmede o dilin konuşulduğu ülke ya da ülkelerin kültürünü de öğrenirsiniz. Yerel espriler, geçmişten gelen bazı nüanslar dili öğrenmeye başladığınızda ortaya çıkar ki bunu da herhangi bir yazılım ya da programın size öğretmesi pek mümkün görünmüyor.

  Tüm bunlara rağmen yapay zeka çözümleri her alanda olduğu gibi dil öğrenme konusunda da bize fayda sağlayacak. Özellikle temel bazda iletişim için Uzay Yolu ya da benzeri dizilerde gördüğümüz yabancı bir dili anında çeviren cihazlar hayatımıza girecek gibi görünüyor. Önümüzdeki yıllarda bunların olmaması için bir sebep görmüyorum.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN