Yanlışlıkla sildiğiniz dosyaları kolayca geri alın

0

Yanlışlıkla bir ya da daha fazla dosyayı silmek hepimizin başına gelmiş bir olaydır. Ama panik yapmanıza gerek yok, ister Android telefonunuzda tabletinizde, ister iPhone’unuzda iPad’inizde, isterse bilgisayarınızda olsun anında fark edip üstüne bir şey yazmadığınız ya da otomatik bir güncelleme olmadığı sürece silinen dosyaları geri getirmenin çeşitli yolları bulunuyor. Şimdi Android, iOS ve Windows’da yanlışlıkla bir şey sildiğiniz durumlarda ne yapmanız gerektiğini size anlatacağım.

Android’de silinen dosyaları kurtarın

Yanlışlıkla bir dosya sildiyseniz geri getirmenizi sağlayacak çeşitli yazılımlar mevcut. Bunlardan biri MobiKin Doctor. Hem Windows hem de Mac versiyonu bulunan uygulama ile sildiğiniz dosyaları geri alabiliyorsunuz. Telefonunuzda istemeden bir dosya sildiyseniz, telefonu kapatıp açmayın hemen internet bağlantısını kapatın ve bu yazılımı indirip bilgisayarınıza kurun ve ardından telefonu veri kablosunu kullanarak bilgisayarınıza bağlayın ve bu yazılımı çalıştırın. MobiKin 2000’in üzerinde cihazı tanıyabiliyor. Cihazınızı tanıdıktan sonra size silinmiş dosyaların bir görünümünü gösteriyor. Bu görünümden silmiş ve geri getirmek istediğiniz dosyayı seçerek geri alabiliyorsunuz. Yazılım aynı zamanda Android için yedekleme yazılımı görevi de görebiliyor.

Benzer bir şekilde kullanabileceğiniz diğer bir uygulama ise Easeus. Bu uygulama da MobiKin’e benzer bir şekilde çalışıyor. Yazılımın ücretsiz sürümü de bulunuyor ancak özellikleri kısıtlı.

Easeus indirmek için: https://www.easeus.com/android-data-recovery-software/free-android-data-recovery.html

MobiKin indirmek için: https://www.mobikin.com/doctor-for-android/

PC’de silinen dosyaları kurtarın

Windows tabanlı bilgisayarınızda yanlışlıkla dosyaları sildiyseniz, geri dönüşüm kutusunu da boşalttıysanız bu dosyaları geri getirmenizi sağlayacak yazılımlar mevcut. Bu yazılımlardan biri Recuva. Recuva, sabit disk, USB sürücü, SD kart gibi yeniden yazılabilen medyalar üzerindeki silinen müzik, resim, belge, video veya neredeyse tüm diğer dosya biçimlerini geri getirebilme özelliğine sahip. Kullanımı oldukça kolay olan ve aynı zamanda ücretsiz bir sürümü de bulunan Recuva, derin tarama gibi gelişmiş özelliklere de sahip. Bir diğer özelliği de bad sector’lu sabit disk gibi hasarlı medyalardan da dosyaları kurtarabilmesi. Recuva aynı zamanda dosyaları güvenli bir şekilde bir daha geri alınamayacak bir biçimde silebilmenizi de sağlayan ekstra bir özelliğe de sahip. Yazılımın kolayca veri kurtarabilmenizi sağlayan sihirbaz modu ve daha fazla ayrıntıyı düzenleyebildiğiniz gelişmiş modu bulunuyor. Her iki modda da gayet düzgün bir şekilde çalışıyor ve silinen dosyaları geri getirebiliyor. Yazılımın ücretli sürümü sanal diskleri de destekliyor. Recuva’nın haricinde kullanılabilecek Undelete ve Easy File Recovery gibi çeşitli yazılımlar mevcut. Ancak Recuva kullanımı en kolay yazılımlardan biri.

Recuva’yı indirmek için: https://www.piriform.com/recuva

recuva

iOS

iOS’ta silinen dosyaları kurtarmak Android ve Windows’a göre biraz daha zor. Çünkü iOS’un dosya sistemi diğerlerine göre daha kısıtlı. Bazı durumlarda dosya kurtarması daha kolay ama bazı durumlarda neredeyse imkansız gibi. Yanlışlıkla bir fotoğrafı sildiyseniz işiniz kolay. Silinen fotoğraf 40 gün boyunca “yakında silinenler” kısmında duruyor ve buradan alabiliyorsunuz. Farklı bir dosya sildiyseniz biraz önce Android için anlattıklarımıza benzer uygulamaları kullanabilirsiniz. Bu uygulamalardan biri Dr.fone. Yazılım, iPhone’daki dosyaları geri getirebilmenizi sağlıyor, ama biraz önce de belirttiğimiz gibi iOS’un kısıtlamalarından dolayı başarı oranı her zaman yüzde 100 olmayabiliyor. Yazılımı açtıktan sonra iPhone’unuzu veya iPad’inizi bilgisayarınıza bağlıyorsunuz. Gerisini yazılımın sihibrazını kullanarak kolayca tamamlayabiliyorsunuz. Biraz araştırarak benzer uygulamaları siz de rahatlıkla bulabilirsiniz.

Dr.Fone’u indirmek için: https://drfone.wondershare.com/iphone-data-recovery.html

Dosyalarınız sizin için önem taşıyorsa, bulut depolama hizmetlerini kullanmanızda fayda var. Özellikle fotoğraf saklamak için çok ucuz ya da ücretsiz seçenekler mevcut. Bu sayede yanlışlıkla dosya sildiğinizde üzülmenize gerek kalmaz.

Silinen Dosyaları Geri Getirin

 

Cevap bırakın