Yandex Metrica hizmeti kullanımı

0

2016_nisan_03

Web sitesi sahipleri bilirler. Kendilerine en çok sorulan  “Ziyaretçi sayınız kaç?” sorusudur. Web sitelerinde bunu öğrenmenin değişik teknik yolları olmasına rağmen bu yazıda size web sitenize gelen ziyaretçilerin sayısıyla beraber birçok istatistiksel ek bilgiyi de sunan bir servis olan Yandex Metrica hizmetini ve bu servisi kullanarak web sitenizle ilgili hangi bilgilere ulaşabileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Eskiden Web Sitelerinde Sayaçlar Vardı

Eskiden web sitelerinde sayfa gösterimlerini gösteren çok basit sayaç kodları vardı. Hiçbir ayrıntıya girmeden her sayfa gösterimini sayar ve sayfa gösterildikçe sayaç tek tek artardı. Uzun yıllar boyunca web sitelerinde bu sayaçlar kullanıldı Daha sonra bu sayaçların yerini çok daha profesyonel web servisleri almaya başladı. Bu yeni servisler sadece sayfaları saymakla kalmıyor, site ile ilgili her türlü istatistiksel ayrıntıyı da birkaç tuş hareketiyle raporluyordu. Site sahiplerinin ilk tanıştığı servis Google Analytics hizmetiydi. Çünkü bir dönem alternatifi olmadığı için neredeyse tüm site sahipleri bu servisi kullanıyordu.

Şimdiki durum ise biraz daha farklı ve değişik alternatifler mevcut ama Google’ın Analytics’e gerçekten rakip olabilecek bir hizmet arıyorsak Yandex.Metrica servisini iyi bir alternatif olarak düşünebilirsiniz.

Zaten Yandex.Metrica, size kayıt olmadan önce özelliklerini deneyebilmeniz için tüm istatistiksel bilgilerin bulunduğu program alanını size denemeniz sunuyor. “Deneme Sürümü” başlığı altındaki bağlantıya tıkladığınızda web sitenizdeki hangi trafik bilgilerinin size nasıl bir biçimde istatistiksel olarak sunulacağını canlı bir örnek üzerinden görebiliyorsunuz.

Yandex.Metrica Nedir ?

Yandex.Metrica; sitelere gelen ziyaretlerin bu esnadaki davranışlarını analiz etmek için hazırlanmış ücretsiz bir web arayüzüdür. Yandex.Metrica; site ziyaretçilerinin sitedeki davranışlarını ayrıntılı olarak size raporlar ve ziyaretçilerin sitenizde tam olarak neler aradığını öğrenmenize yardımcı olur.

Yandex.Metrica Nasıl Kullanılır ?

Yandex.Metrica’yı kullanabilmek için ilk yapılması gereken bir Yandex hesabına sahip olmanızdır. Eğer bir Yandex hesabınız varsa bu hesap bilgileri yardımıyla hemen Yandex.Metrica hizmetini kullanmaya başlayabilirsiniz. Kullanımı oldukça basit olan bu servisin raporlarından hızlı bir biçimde yararlanmaya başlayabilmeniz için sitenize eklenmek üzere size özel hazırlanmış kodu web sitenize eklemeniz gerekir.

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra artık sitenizi ziyaret edenler kayıt altında tutulmaya başlanır. Böylece sitenize gelen günlük ziyaretçi ve sayfa gösterim sayısını öğrenebilir hem de yapılan ziyaretlerle ilgili diğer istatistiklere (Ülke, cinsiyet, yaş bilgisi, tarayıcı türü vs.)  büyük bir rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Webvisor Özelliği Web Sayfasında Yapılanları Kayda Alır

Yandex.Metrica kullanmaya başlayanların en sevecekleri özelliklerden biri de Webvisor özelliği olacak. Bu özellik yardımıyla web sayfasını kullanan ziyaretçilerin fare ve klavye haraketlerini takip edebileceğiniz gibi aynı zamanda web sayfanızda yapılan her şey kayıt altına alınır. Yani sitenizden hangi bağlantılara tıklandığı, fare imlecinin hareket yolculuğu gibi ayrıntıları görebiliyor olacaksınız.

Yandex.Metrika’nın Webvisor özelliğini aktif hale getirdiğiniz zaman sayaç kodunuzda bir değişiklik oluşur. Ancak bu yeni sayaç kodunu sitenize eklediğinizde ziyaretçilerinizin davranışlarını analiz edebiliyor olacaksınız.

Webvisor özelliğini Nasıl Etkin Hale Getirirsiniz?

Yandex.Metrika servisine girdikten sonra “Sayaç Düzenleme” kısmından

– “Webvisor” seçeneğini bulduktan sonra seçiminizi yaparak “Kaydet” tuşuna basmanız gerekir.

– Bu durumda sayaç kodunuzda bir değişiklik olacak ve sitenize bu yeni kodu eklemeniz lazım.

– Webvisor özelliği aktif hale gelip veriler oluştuğunda “Davranış” menüsü üzerindeki Webvisor kısmına tıklayarak artık ziyaretçi davranışlarını ayrıntılı bir biçimde raporlayabilirsiniz.

Son olarak Yandex.Metrika hizmetinin kullanımının son derece basit olduğunu ve bu servise geçmek istediğinizde sadece birkaç dakika içinde kullanıma başlayabileceğinizi söyleyebilirim.

Diğer tüm ayrıntılar ve servisin kullanımı için: https://metrica.yandex.com.tr

 

Cevap bırakın