Yandex Map Editor İle Neler Yapabilirsiniz?

0

Yandex Map Editor, isteyen herkesin harita üzerinde değişiklik yapabileceği ve Yandex tarafından geliştirilen harita uygulamasının kullanıcı deneyimiyle daha da geliştirilmesini sağlayan bir hizmet olarak tanımlanabilir. Yandex, bu hizmetini Rusya’da vermeye başladıktan sonra ilk olarak Türkiye’de bu hizmeti vermeye başladı.

Yandex Map Editor, Harita Üzerinde Düzenlemelere İzin Veriyor

Yandex Map Editor ile isteyen herkes seçtiği harita üzerinde değişiklikler yaparak yol, cadde, köy, mahalle, bina ve kurumlar ile ilgili bilgileri ekleyebiliyor. Bir başka deyiş ile harita üzerinde düzenlemeler yapılarak çok daha güncel içerikli haritalar oluşturuluyor. Bu işlemleri yapmak uygulamaya ilk girdiğinizde aslında hiç de basit gibi görünmüyor. Fakat “yardım” bölümünden yapmak istediğiniz işlem ile ilgili ayrıntılı bilgi alabiliyorsunuz.

Sistem Nasıl İşliyor?

https://mapeditor.yandex.com adresine girdikten sonra uygulamaya giriş yapabilmek için Yandex kullanıcı hesabı oluşturmanız gerekiyor. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra sadece şifrenizle uygulamaya giriş yapmak çok kolay.

Daha sonra harita üzerinde seçtiğiniz bölgede izin verilen tüm değişiklik ve düzenlemeleri yapabiliyorsunuz. Yapmış olduğunuz düzenlemeleri kaydettiğiniz anda hemen sistem sizin yaptıklarınızla güncellenmiyor çünkü Yandex yapılan düzenlemeleri bir bir kontrol ederek ve onay vererek haritalara yansıttığından harita üzerindeki bu güncellenmeler belirli bir zaman alıyor. Ayrıca düzenlemelerin bilmelisiniz ki, haritalar üzerinde tüm izin verilen işlemler yapılırken belirli harita kurallarına uymanız gerekiyor. Bu kuralların neler olduğunu görmek isterseniz aşağıdaki bağlantıya tıklamanız yeterli.

https://yandex.com.tr/support/mapeditor/rules_2.html#rules_2,ü

Düzenlemeler Onaylanınca

İşlemler tamamlanıp onay süreci de geçtikten sonra deşikliklere onay verildikten sonra yapılmış olan işlemlerin son halini Yandex Haritalar’da ve Yandex Navigasyon görebiliyor olacaksınız.

Daha Güncel Haritalar

Özetle, haritalar üzerinde yapmış olduğunuz katkı ile bir çok kişinin bundan faydalanmasına vesile olabileceğiniz gibi haritalarda bulunan bazı yanlışlıkları da düzeltmiş olursunuz. Haritalara yapılan her anlamlı katkı haritayı kullanan her kullanıcıya daha doğru bilgi sağlayacaktır.

 

Cevap bırakın