Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelYakın gelecekte sadece sıvı gıdalarla mı besleneceğiz?

  Yakın gelecekte sadece sıvı gıdalarla mı besleneceğiz?

  Yemek yeme alışkanlığımız ilk insandan bugüne evrilen ve bizim için epey önemli olan bir konu. Dünya üzerinde insanoğlu dışında hiçbir canlı yemek yeme konusuna beslenme ve doyma dışında özel bir anlam yüklemiyor. Yani lüks restoranlar, gurme yemekler, gastronomi aslanların veya timsahların dünyasında yer almıyor. Aynı şekilde dinozorların da yemek konusunda özenli veya seçici olduğu söylenemez. Ancak ortalama son on yıl içerisinde yemek yeme kültürümüzde köklü bir değişime gidiyoruz. İş, trafik ve hobiler arasında sıkışan zaman içerisinde spora daha çok yer ayırma ve vücudu besleme konusunda adeta sihirli bir iksir olarak görülen sıvı gıdalara eğilim büyük oranda artıyor. “İnsanlar yaşamak için yemeli, yemek için yaşamamalı,” diyor ünlü Fransız komedi yazarı Molière. Ve bu söz Kickstarter üzerinden büyük destek bulan Soylent isimli projenin geliştiricisilerine ilham veriyor. Üç dolara 400 kaloriyi bir vejeteryan gibi sağlıklı şekilde almak mümkün mü? Üstelik doğaya zarar vermeden ve zaman harcamadan. Tek yapmamız gereken ortalama bir bardak özel sıvıyı içmek.

  soylent-image

  Henüz 27 yaşındaki girişimci Rob Rhinehart, 1966 yapımı bir bilim kurgudan esinlenerek böyle bir projeye atıldığını belirtiyor. “Kitabın adı Soylent ve kitabın geçtiği dünyada insanlar fazla nüfuzu besleme sorunu yaşıyorlar. Bunu çözmek için de mercimek ve soyadan oluşan bir sıvı tüketiyorlar.” Aynı kitaptan esinlenen filmde sıvı tüketmek yerine insanlar birbirlerini yiyorlar ve yamyamlık sınırlı kaynaklar nedeniyle olağan kabul ediliyor. Rhinehart, parasız kaldığı bir zamanda bu fikirle iyice haşır neşir olmuş. “Param yoktu, kimyasal ürünler Amazon’da ucuza satılıyordu, etraflıca araştırma yapıp vücut için gerekli besinlerin peşine düştüm ve kısa sürede mutfak yerine adeta bir laboratuvarım oldu,” diyor Rhinehart. Onun hikayesini ve yaşayan binlerce kişi de aylardır sadece sıvı gıdalarla besleniyor. Kült bir oluşumun henüz başlangıç aşamasında olduğumuzu söyleyebiliriz. Hayvanseverler, doğaseverler, yemek yapmayı sevmeyenler, vakti sınırlı iş adamları ve profesyonel vücut geliştiricileri Rhinehart’ın en büyük takipçileri arasında.

  Sıvı Detoks Zamanı!

  Eğer sıvı beslenmeyi ilginç buluyor ancak yemek yeme alışkanlığınızı yukarıda yer alan örneklerdeki gibi kökten değiştirmek istemiyorsanız kısa süreli sıvı detoks sistemini deneyebilirsiniz. Juico bu alanda gittikçe popüler olan bir marka. Juico daha çok tamamlayıcı bir rol üstleniyor ve özellikle taze sebze meyve ihtiyacını Cold-pressed juice ve juice cleanse (soğuk sıkım meyve – sebze suları ile detoks) programlarıyla birleştiriyor. Sıvı gıdalar hedef kitle olarak yine şehir hayatının yoğun temposundaki üst segmenti kendine seçiyor. Belli bir süre katı gıda tüketmemek detoks konusunda vücudu harekete geçirirken uzmanlar endişelerini dile getiriyor. Genel kanı ve uyarılar tüketicilerin kendini fazla kaptırmamaları ve her markaya gözü kapalı inanmamaları. Çünkü bağırsaklarımızın ve sindirim sistemimizin kendi içinde oturttuğu bir yapısı var. Bunun içinde faydalı bakteriler olduğu kadar henüz hesaplanmayan etkileşimler de söz konusu. Örneğin bir yemeğin kokusunu almak bile beyinde farklı noktaları uyarıp sindirim sistemini tahminlerin dışında çalıştırabiliyor. Aynı şekilde ısırmak ve çiğnemek de insanoğlunun vazgeçilmezleri arasında. Bir gıda mideye indiği anda ilk işlem mide asidiyle onu parçalamak. Eğer bu süreç ortadan kaldırılırsa uzun vadede ince bağırsağın işlevsizlik nedeniyle hastalanması söz konusu.

  liquid-diet-33-pounds-in-2-weaks

   

  Sıvı gıdalarla beslenmek, risklerine rağmen obeziteye karşı doktorların en büyük kozlarından biri. Ayrıca bazı ciddi operasyonlar öncesi hastaların sıvı diyete girmesi gerekebiliyor. Muhtemelen sıvı gıdalar hiçbir zaman normal beslenme alışkanlığımızı radikal bir şekilde değiştirmeyecek ancak her geçen gün kendine yeni alanlar yaratacak. Bazı sporcular özellikle takviyeli beslenmeleri durumunda sportif hedeflerine varmaları doğrultusunda uzman doktor denetiminde belirli süre sıva gıda tüketiyor. Üzerindeki her bir gramın hesabı yapılan dağcılar ve uzay görevlerine hazırlanan astronotlar da sıvı gıdalara yakın gruba giriyor. Ancak hepimizin içinde belirli bir oranda yaşayan Vedat Milör bu konudan ne kadar tatmin olacak? Mis gibi kokan sevdiğiniz bir akşam yemeği ve onunla gelen sosyalleşme yerine birkaç dakikanızı bile almayacak aynı besin değerlerindeki bir bardak sıvıyı tüketmek için sanırız şu an için erken.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN