Yahoo kimin olacak?

0

yahoo-ces2014-01-930x618

Son yılların en inişli çıkışlı teknoloji markalarından biri de Yahoo. İnternet dünyasının bu köklü markasının çatısı altında arama motoru, mail servisi ve Tumblr gibi popüler bir sosyal ağın da aralarında yer aldığı birçok farklı iş var. Ancak tüm bu yapının son dönemde suyüzüne çıkan bir bilançosu söz konusu: Zarar.

Yahoo, deyim yerindeyse kabus gibi bir dönemden geçiyor, şirketin CEO’su Marissa Mayer’in yanı sıra tüm yönetim kadrosunun üzerinde yatırımcılar nezdinde bir güvensizlik durumu da hakim. En nihayetinde ise ‘köprüden önceki son çıkış olarak’ olarak Yahoo, kendisini satışa çıkardı. Bu beklenen bir hamleydi…

Şirket için teklif verecek yatırım grupları ve markalar da ortaya çıkmaya başladı. Mobil operatör şirketi Verizon ve TPG’nin yanı sıra eski Yahoo yöneticileri Ken Fuchs, Bill Wise ve Ross Levinsohn’ın Bain Capital ile Vista Equity Partners öncülüğündeki yatırım grubu temelinde talipler arasında yer alacağı kaydedildi.

Öngörülen rakam ise 8 milyar dolardan fazlası değil. Bu Microsoft’un şirketi satın almak için 2008’de önerdiği ve ‘az bulunan’ 44 milyar dolarla kıyaslandığında bir hayli düşük görünse de mevcut koşullar açısından beklenti üst sınırını temsil ediyor. Düşündürücü bir anekdot.

Öte yandan Google ve Microsoft’un da Yahoo’ya talip olabileceği yönünde bir beklenti hala hakim. Google açısından olasılığın düşük olduğu belirtilse de Microsoft’tan bir sürpriz hamlenin gelebileceği kaydediliyor…

google-2000

Google, ilk yılları…

Bir diğer ilginç nokta olarak; 2000’lerin başında Yahoo’nun Google’ı satın alabileceği konusu gündeme taşınmıştı; analistlere göre bunun için ödenmesi gereken rakam 5 milyar dolardı, o zamanın Yahoo CEO’su Terry Semel ise Google’ın en fazla 3 milyar dolar değerinde olduğunu iddia etmişti. Kaçan bir fırsat veya bir tür yanılsama olarak görülebilir, çünkü Google’ın 2016 itibarıyla değerinin yarım trilyon dolara yakın olduğu belirtiliyor.

Cevap bırakın