Yabancı dil öğrenmek için en iyi mobil uygulamalar

0

Yabancı dil öğrenmek isteyip de bu amaca ulaşabilenlerin sayısı ne yazık ki fazla değil. İlköğretimden üniversiteye kadar, öğrenim hayatının her döneminde yabancı dil dersi gören bireylerin büyük çoğunluğu, iş hayatına atıldığında yabancı dilin eksikliğini çekiyor.

Telefonunuzdan destek alabilirsiniz

Bu üzücü tablonun farklı nedenleri var. Ancak bunu tartışmak değil amacımız; yabancı dilinizi geliştirebileceğiniz pratik bir yol sunmak. Tercih ettiğiniz bir yabancı dilde kendinizi geliştirmek için her an yanınızdan ayırmadığınız, akıllı telefonunuzdan destek alabilirsiniz.

Günde 5 dakika pratik yapın

Günde 5 dakika ayırarak pratik yapmak, çok iyi seviyede olmasa da, temel konularda sizi bilgi sahibi yapacaktır. Aşama aşama kendinizi geliştirerek, hedefinize yaklaşabilirsiniz. Gelin şimdi, sözü fazla uzatmadan, yabancı dil öğrenmek için yararlanabileceğiniz uygulama önerilerime geçelim:

Duolingo

Duolingo

Birçok rakip uygulama çıkmış olsa da, bana göre yabancı dil öğrenmek için kullanabileceğiniz en popüler ve en pratik dil eğitim uygulaması hâlâ Doulingo. Ücretsiz ve ücretli seçenekleri bulunan bu uygulamayı telefonunuza ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Ücretsiz seçenek, temel seviyede sizin için yeterli olacaktır. Duolingo ile İngilizce, Almanca, Rusça ve Fransızca eğitimi alabilirsiniz. Dil eğitimini aşama aşama kolay anlaşılabilir bir dil ve görsellerle destekleyen uygulamayı Android için buradan iOS içinse buradan cihazınıza indirebilirsiniz.

Memrise

Memrise

Yabancı dilinizi geliştirmek için yararlanabileceğiniz bir başka mobil uygulama ise Memrise. Yeni kelimelerin yanı sıra deyimler de öğretmeyi hedefleyen uygulama, Duolingo’ya göre daha gelişmiş özellikler içeriyor. Başlangıçta ücretsiz olarak kullanabileceğiniz uygulama, ileri seviye kursları almak için size ücretli teklifler sunuyor. Uygulamayı Android için buradan iOS içinse buradan cihazınıza indirebilirsiniz.

Busuu

busuu

Üst seviyede dil eğitimi almak isteyenler içinse Busuu uygulaması faydalı olabilir. Farklı seviyelerde profesyonel dil kurslarını içerisinde barındıran Busuu, konuşma, anlama ve yazma pratiği yapmak için oldukça kullanışlı bir arayüz sunuyor. Uygulamayla 12 farklı dil eğitimini satın almak ve hemen çalışmaya başlamak mümkün. Uygulamayı Android için buradan, iOS içinse buradan cihazınıza indirebilirsiniz.

hinative

HiNative

Yabancı dil öğrenmek isteyen 120 dilden kullanıcıların birbirleriyle etkileşim halinde kendilerini geliştirmelerini hedefleyen Hinative uygulaması ücretsiz. Uygulamada temel olarak, size ilgilendiğiniz yabancı dilde sorular yöneltiyor ve bunların diğer kullanıcılar tarafından cevaplanmasını bekliyorsunuz. Yabancı dil dersleri, ipuçları ve eğitici oyunlar içeren uygulamada, daha fazla özellikten yararlanmak için Premium özelliğini de satın alabilirsiniz. Uygulamanın Android ve iOS versiyonları mevcut.

Tandem

Tandem

Milyonlarca üyesi bulunan Tandem, en büyük dil değişim topluluklarından biri. Dil öğreniminizi bir üst seviyeye taşımak için yararlanabileceğiniz Tandem ile pratik yapmak için anadilini konuşan kişilerle çalışabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken Tandem partnerinizi bulmak ve hemen sohbete başlamak. Uygulamayla, İspanyolca, İngilizce, Japonca, Korece, Almanca, İtalyanca, Portekizce, Rusça, Basitleştirilmiş ve Geleneksel Çince ve Amerikan İşaret Dili ile birlikte 12 farklı işaret dili de dahil olmak üzere 160’dan fazla dilde çalışma imkânı var. Uygulamanın Android ve iOS versiyonları mevcut.

Voscreen

Voscreen

İngilizce öğrenmek isteyenlere filmlerden kısa sahneler izleten ve buradaki diyalogları soru olarak yönelten Voscreen, kullandığı farklı metotla dikkat çekiyor. Sinema filmlerinin yanı sıra, çizgi ve animasyon filmlerinden de ilgi çekici sahneler uygulamada karşımıza çıkıyor. İngilizce öğrenmek için temel uygulama olarak kullanılması güç olsa da, kendinizi sınamak için bu uygulamayı da deneyebilirsiniz. Android ve iOS versiyonları bulunan uygulamayı ücretsiz indirebilirsiniz.

babbel

Babbel

Yabancı dil eğitimini başlangıçtaki bir kaç soru cevapladıktan sonra ücretli olarak vermeyi teklif eden Babbel, profesyonel dil kursları içeriyor. Dünya genelinde yaygın kullanıma sahip olan uygulama, yabancı dil eğitiminde istikrarlı olarak ilerleme azmindeyseniz, ücretli servislerine abone olarak denenebilir. Uygulamanın Android ve iOS versiyonları bulunuyor.

Rosetta Stone

Rosetta Stone

Önereceğin son dil eğitimi uygulaması ise Rosetta Stone. Busuu gibi profesyonel düzeyde eğitim almak isteyenler için hizmet sunuyor. Bu uygulamada temel seviyede yabancı dil pratiği ücretsiz olarak yapılabiliyor. Ancak ileri seviyede pratik için ücretli paketler satın almak gerekiyor. Uygulamayı Android için buradan, iOS içinse buradan cihazınıza indirebilirsiniz.

Sorularınız olursa yorumlardan bana ulaştırabilirsiniz

Bu yazıda size yabancı dil öğrenmenize yardımcı olacak mobil uygulamalar önermeye çalıştım. Google Play uygulama mağazasındaki dil eğitimi uygulamalarını buradan, App Store’daki dil eğitimi uygulamalarını da buradan görebilirsiniz. Konuyla ilgili sorularınız olursa, aşağıdan yorum bırakarak bana ulaştırabilirsiniz. Şimdilik hoşça kalın.


MediaTrend’de yayınlanan diğer yazılarıma göz atmak ister misiniz?

En popüler ‘soundbar’ seçenekleri

Çaysız olmaz diyenlere 5 farklı çay makinesi önerisi

Dizüstü bilgisayarınızı sıcaktan koruyacak ürünler

 

Cevap bırakın