Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımXPG SX6000 Pro SSD : Uygun fiyata yüksek performans

  XPG SX6000 Pro SSD : Uygun fiyata yüksek performans

  Geleneksel sabit diskler teknolojik gelişiminin sonuna geldi. Dolaysıyla bir PC sisteminde ciddi bir dar boğaz oluşturmaya başladılar. Bu darboğazı atlatmak için tek çözüm SSD disk kullanmak. Örneğin incelemeye gelen XPG SX6000 Pro SSD gibi.

  Yakın zamana kadar çoğu kullanıcı için lüks olarak görülen SSD’ler, günümüzde daha geniş model çeşitliliği ve fiyatlarıyla karşımıza çıkıyor. Böylelikle geleneksel sabit disklere yavaş yavaş veda ederken daha önce karşılaşmadığımız düzeyde okuma ve yazma hızlarına erişebiliyoruz. Yine klasik disklere kıyasla çok ufak boyutlarda olan bu yeni ürünler, hem sessiz çalışıyor hem de az güç tüketiyor. Bu yazımızda size XPG SX6000 Pro SSD’den söz edeceğiz.

  Eskiden çoğumuz için disklerde “kapasite” en önemli kıstas idi. Şimdi ise boyutlarından çalışma performansına kadar pek çok ölçüt var.

  XPG SX6000 Pro SSD, PCIe Gen3x4 arayüzüne sahip ve tek taraflı, minimal bir tasarımla geliyor. Üzerinde soğutucusu da bulunan ürün, M2 standardında ve güncel anakartlara rahatlıkla takılabiliyor. Bir kablo karmaşası yok ve birçok SSD’ye kıyasla daha ufak boyutlarda olduğunu söyleyebiliriz.

  XPG SX6000 Pro SSD’nin 256, 512 ve 1TB olmak üzere 3 farklı seçeneği bulunuyor. Bizim kullandığımız ise 512GB’lık kapasiteye sahip. Cihaz, okuma tarafında saniyede 2100MB seviyesine kadar ulaşabilirken, yazma tarafında da 1500MB değerini görebiliyor. XPG’nin belirttiğine göre bu ürün, SATA SSD’lere kıyasla 4 katı daha yüksek performans sunuyor.

  Şüphesiz bu SSD ile oyunlarda yüksek performanslar elde edebilirsiniz. Yalnızca oyunlarda değil, aynı zamanda yüksek işlem gücü gerektiren uygulamalarda ve yüksek çözünürlüklü videolarda da hatrı sayılır düzeyde performans mümkün.

  “Peki ya bazı güncel SSD’lerle kıyaslarsak nasıl bir sonuç çıkıyor?” diye soracak olursanız, örneğin Western Digital’in Black serisine mensup 512 GB’lık ürününün bin liranın üzerinde fiyatı var. Samsung’un 500GB’lık 970 EVO’su da yaklaşık bin liraya satılıyor. Performans kıyaslaması yapıldığında XPG SX6000 Pro SSD’nin Samsung 970 EVO’nun gerisinde kaldığını söylememiz gerekiyor. Yine de yüksek bir performans sunuyorken bunun karşılığında 650 TL civarı bir fiyat talep etmesi onu rakiplerinden ayırıyor.

  Durun daha bitmedi. NVMe 1.3 desteği ve 3D NAND Flash ile gelen XPG SX6000 Pro, 5 senelik garantiye de sahip.

  Adata ürün ailesi hakkında detaylı bilgi ve satın almak için buraya tıklayın

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN