XPG Spectrix D60G DDR4 RGB : 4133MHz’lik canavar

0

Hem yüksek performanslı hem de rengarenk aydınlatmalı bir belleğe ne dersiniz. Yüksek performans ve görselliği bir arada sunan XPG Spectrix D60G DDR4 RGB inceleme altında.

Günümüzde RGB aydınlatmaya sahip olmayan PC bileşeni kalmadı denebilir. Bildiğiniz gibi son dönemde RAM modüllerine yönelik RGB çalışmaları da var, ki XPG de bu çalışmaları yürüten isimlerden bir tanesi. Bu hafta incelediğimiz ürün ise XPG’nin Spectrix D60G DDR4 RGB bellek modülü.

4133 MHz hızında

XPG SPECTRIX D60G DDR4 bellek, ikili modül olarak geliyor. 8GBx2 olarak hazırlanan ürün, 4133MHz değerinde bir çalışma frekansı sergiliyor. Bu esasında müthiş bir değer. Özellikle Overclock tutkunları için bu bulunmaz bir nimet. Yine de şunu hatırlamakta fayda var. XPG bu ürün ailesinde geniş bir kitleyi hedefliyor. Dolaysıyla bu ürün ailesinin 3000MHz değerinde D60G bellek modülerinin de bulunduğunu söylemeliyiz.

Renkli bir dünyaya adım atın

Kutunun üzerinde yer alan görsel, aslına bakarsanız renkli bir dünyaya adım atacağınızın ilk işaretini veriyor. Kutuyu açınca da ikili bellekle karşılaşıyorsunuz. İlk dikkat çeken şey ise , elmas kesim olarak hazırlanmış RGB aydınlatma panelleri oluyor. Zira anakartınıza yerleştirir yerleştirmez öyle bir renk cümbüşü yaşanıyor ki zaten bu bellek modülünün tercih edilme sebeplerinden biri de bu. Bu arada, RGB aydınlatma sisteminin boyutlarının piyasadaki pek çok RGB’li modüle kıyasla çok daha büyük olduğunu da söylemeliyiz. Yani renk cümbüşü benzer ürünlerle kıyasla çok daha fazla.

XMP 2.0 teknolojisine uyumlu

SPECTRIX D60G, Intel’in XMP 2.0 teknolojisine de destek veriyor. Bu önemli bir avantaj. Çünkü bu teknoloji sayesinde çok da detaya inmeden hız aşırtma işlemleri için hızlıca yol alabiliyorsunuz ve bu sayede de  yüksek performanslara erişebiliyorsunuz. Kısaca bu ürün ile bir Overclock profesyoneli olmanıza gerek yok. XMP 2.0 teknolojisi her şeyi sizin için otomatik olarak yapıyor.

Şunu da belirtmekte fayda var. Hem büyük bir RGB sisteminin hazırlanması hem yüksek performans sunması, SPECTRIX D60G’yi dayanıklılık konusunda geri planda tutmuyor. Ürün, hem aşırı ısınmaya karşı dayanıklı hem de alüminyum bir gövdeyle gelecek yıllar boyunca sağlıklı bir şekilde çalışmayı vaat ediyor.

RGB programlanabiliyor

SPECTRIX D60G ‘nin RGB aydınlatma sistemi elbette programlanabiliyor. Bunun için de pek çok seçeneğinizin olması da önemli bir avantaj. SPECTRIX D60G’yi ister XPG’nin yazılımını indirerek programlayabilir ve özel aydınlatma modları oluşturabilir, isterseniz de diğer üreticiler tarafından hazırlanmış yazılımlardan da yardım alabilirsiniz. Modül, Asus’tan Gigabyte’a, MSI’dan ASRock’a kadar pek çok firmanın hazırladığı RGB aydınlatma yazılım sistemlerine tam destek veriyor ve böylece PC’nizde diğer bileşenlerin de katkısıyla hem göze hoş gelen hem de bütünlük oluşturan görsel etki sağlayabiliyor. Üstelik bunu yapabilmek için bir yazılım profesyoneli olmanıza da gerek yok.

Sonuç

XPG SPECTRIX D60G DDR4, 4133 MHz’lik çalışma frekansı ile sıra dışı bir performans sunuyor. Ürünün soğutması oldukça başarılı ve yük altında da sorunsuzca çalışabiliyor. Elbette bu ürünü tercih ederken de diğer donanım birleşenlerinin de en az XPG SPECTRIX D60G kadar iddialı olmalı. Aksi takdirde, hız limiti 100 km olan bir otobanda bir Ferrari’yi sürmek kadar acı bir şey olamaz.

Model: DDR4-4133
Hız: PC4-33000
Adet: 8GB x 2
Gecikme: CL19-19-19
Voltaj: 1.4V
Isı emici rengi: Gri

Adata ürün ailesi hakkında detaylı bilgi ve satın almak için buraya tıklayın

Cevap bırakın