Xiaomi’den kullanıcıları kızdıracak hareket!

0

Son yılların belki de en çok konuşulan şirketlerinden Xiaomi, sürekli olarak gündeme gelmeye devam ediyor. Gerek akıllı telefon, gerek tablet ve bilgisayar olmak üzere tüm alanlarda adından söz ettiren Xiaomi, yazılım tarafında da epey ses getiriyor.

Çinli üretici bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde MIUI 12.5 Enhanced sürümünü piyasaya sürmüştü. MIUI 13 arayüzünden önce gelen bu güncelleme, kullanıcılara daha stabil bir sistem vaat ediyor. Ancak şirketin yeni beta sürümlerinde bazı can sıkan durumlarda olabiliyor.

Xiaomi, üçüncü taraf pile sahip olan kişilerin şarjlarını yavaşlatacak

Apple’ın izinden giden Xiaomi, bu yıl akıllı telefonlarının şarj adaptörlerini kutudan çıkarttı. Şimdi ise firma yazılım tarafında  da önemli bir değişikliğe gidiyor. Yakın zamanda XDA geliştiricileri tarafından ortaya atılan bir ekran görüntüsü, Xiaomi’nin üçüncü taraf pillerde şarj hızlarını yavaşlatacağını gösteriyor.

Xiaomi’nin üçüncü taraf pillere karşı alacağı bu önlem, MIUI Security uygulamasını 5.6 sürümünde keşfedildi. Yeni güncelleme sonrasında uygulama, telefonda üçüncü taraf bir pili tespit ettiğinde kullanıcılara şu bildirimi gösterecek:

Bu cihaz, yalnızca yetkili bir servis sağlayıcısı tarafından değiştirilebilen pil ile donatılıyor. Pilin başka bir yerde değiştirilmesi cihaza zarar verebilir. Yetkisiz pillerin kullanılması pilin şişmesine, aşırı ısınmasına ve aksamasına neden olabiliyor. Lütfen yetkili servis tarafından sağlanan pilleri kullanın.

Bir başka mesajda ise Xiaomi, ”yetkisiz bir pil onarımı yapıldığında, cihazı korumak için şarj gücünü azaltan bir planlamadan bahsediyor. XDA geliştiricilerine göre bu planlama; Mi 10, Mi 10 Pro, Mi 9 ve belirli cihazlara yapılacak. Bunun küresel olarak hayata geçirilip geçirilmeyeceği ise bilinmiyor.

Cevap bırakın