Xiaomi yeni MIUI özelliği ile hayat kurtarabilir

0

Xiaomi MIUI üzerinde yaptığı çalışmaları sürdürüyor. Son olarak MIUI üzerinde çalışılan yeni özellik kendini gösterdi. Yapılan sızıntıya göre sisteme deprem uyarısı özelliği ekleniyor.

Xiaomi akıllı telefon modellerinde MIUI arayüzü kullanılıyor. Xiaomi modellerine özel bu arayüz gün geçtikçe daha da kullanıcı dostu bir hal alıyor. Arayüzünü geliştirmek için çalışmalarını sürdüren şirketin bu kez deprem uyarısı üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Söz konusu sızıntıya göre şebeke güçlü bir yer sarsıntısına sebep olabilecek bir deprem tespit ettiğinde bunu kullanıcıya bildirecek. Ayrıca sismik dalga konumunu, merkez üssü bölgesini ve depremin büyüklüğünü de gösterecek. Bildirimin ardından acil yardım araması da yapılabilecek.

Xiaomi MIUI depremi önceden uyarabilecek

Depremlerde sismik dalgaların boyuna dalgalar, enine dalgalar ve yüzey dalgaları olmak üzere üç şekilde geldiği biliniyor. Boyuna dalgalarda dalga yayılma hızı 5,5 km – 7 km hızında olsa da yıkıcılığı daha düşüktür. Enine dalgalarda ise tahrip ihtimali daha yüksektir. Yayılma hızı ise daha yavaştır. Yüzey dalgası ise aralarında en yavaş olanıdır ve sadece yer yüzeyi boyunca yayılabilir. Bu yüzeydeki güçlü hasarın ana nedenidir.

Peki, Xiaomi MIUI deprem uyarısı nasıl çalışacak?

Depremi erkenden uyarma sistemi, tahminlerde bulunmak için hızlı yayılan dalgalardaki zaman farkını kullanacak. Bu dalgalar yüzeyin derinliklerinden yayıldığı ve çok hızlı hareket ettiği için uyarı süresi genellikle saniye cinsinden olacak. Yani deprem yalnızca saniyeler öncesinden haber verilebilecek. Burada boyuna ve enine dalgalar arasındaki ilişkiden faydalanılacak. Uzunlamasına olan dalgalar nispeten daha zararsız olduğu için bu dalga geldiğinde enine dalganın geliş süresi de az çok tahmin edilebilir oluyor. İki dalga arasında az bir süre farkı olduğunu da belirtelim.

Teorik çalışmalar deprem uyarısının 3 saniye öncesinden yapılmasının zayiat oranını yüzde 14 oranında azaltabileceğini söylüyor. Ayrıca 10 saniye için yüzde 39’luk, 20 saniye için ise yüzde 63’lük bir oran söz konusu.

Deprem tahmini aslında göründüğünden çok daha karmaşık bir durum. Eğer Xiaomi böyle bir özellik geliştiriyorsa bunun doğrulunu doğrulamak için laboratuvar çalışmasından daha fazlasını yapası gerekiyor. İddialı özelliğin henüz kesin doğruluğundan söz etmek ise mümkün değil.

Cevap bırakın