Xiaomi telefon fiyatları artabilir

0

Çin’in fiyat/performans devi Xiaomi, uzun zamandır uyguladığı agresif fiyat politikasından önümüzdeki yıllarda vazgeçebileceğini ima etti. Peki, Xiaomi telefon fiyatları neden artacak?

Telefon pazarına uygun fiyata yüksek performans sunan telefonları ile giriş yapan Xiaomi, bu politikasını yıllardır devam ettiriyor. 2019 yılı amiral gemisi modeli Xiaomi Mi 9’u da rakiplerine göre oldukça uygun fiyata satışa sunan Xiaomi, bu uygun fiyat politikasından ilerleyen yıllarda vazgeçecek gibi görünüyor.

Xiaomi bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıllarda halka açılmıştı. Xiaomi CEO’su Lei Jun, verdiği bir röportajda yatırımcılarının kar marjını yükseltmek istediklerini açıkladı. CEO Lei Jun, hem yatırımcılarının hem de firmanın kar marjını yükseltmek için telefon fiyatlarında değişikliğe gidilebileceğini de ima etti.

Xiaomi fiyat politikasını değiştiriyor

Xiaomi Mi 9 ortalama 500 dolar gibi bir fiyattan satışa sunacak olan Xiaomi, 2020 yılında tanıtacağı yeni Mi modelinde 800 ile 900 dolar arasında bir fiyatlandırma uygulayabilir. Ancak Xiaomi’nin bu hamlesi ters tepebilir. Çünkü Xiaomi genellikle uygun fiyata yüksek performans sunduğu için tercih ediliyor. Eğer rakipleri ile aynı fiyata telefon satışa sunarsa, muhtemelen bu ters tepecek ve müşteriler diğer firmalara yönelecektir.

Xiaomi’nin devler liginin yanında kendi ülkesinde de rakipleri çok güçlü. Oppo, Vivo ve OnePlus gibi firmalar uygun fiyat politikasına devam edecek olursa, Xiaomi kendi ülkesinde de kan kaybedebilir.

Cevap bırakın