Xiaomi, tamamen kablosuz şarj teknolojisini duyurdu

0

Xiaomi, kablosuz şarj teknolojilerinde en başarılı firmalardan birisi. Yakın zamanda şirket, Mi Air Charge isminde tamamen kablosuz şarj imkânı sunan yeni teknolojisini tanıttı. Yakından bakalım…

Xiaomi geçtiğimiz günlerde 80W kablosuz hızlı şarj aleti ile epey ses getirmişti ve kablosuz şarj teknolojilerinde epey ilerlediğini göstermişti. Şirket bu kez, çok daha uzun mesafelerden telefonları şarj edebilen Mi Air Charge teknolojisini duyurdu.

Geliştirilen bu yeni ürün akıllı telefonun konumunu çok daha uzaktan tespit edebilen gelişmiş antenlere sahip bir şarj istasyonu olarak tanımlanıyor. 5 adet ana antenle cihazın konumunu tespit edebilen istasyon, 144 adet yüksek frekanslı anteniyle de şarj işlemini gerçekleştiriyor.

Şarj işleminin gerçekleşmesi için şarj edilecek cihazlarda bulunması gereken işaret anteni (beacon antenna) ve alıcı anten dizisi (receiving antenna array) teknolojilerini geliştiren şirket, yakın gelecekte şarj standı ve şarj kablosuna duyulan ihtiyacı ortadan kaldırabilir.

14 antenden oluşan alıcı anten dizisi redresör devresi (AC akımı DC akıma çeviren devre) ile şarj işlemini gerçekleştiriyor. Bu gelişmiş antenler 2-3 metre uzaklıklardan bile 5W şarj imkânı sağlayabilecek. Üstelik birden fazla cihazı şarj etmek de mümkün olacak.

Xiaomi, yeni şarj teknolojisinin fiziksel engellerden etkilenmediğini ve yakında birçok akıllı cihazla uyumlu olacağını da kullanıcılara duyurdu.

Cevap bırakın