Xiaomi, 17 dakikada şarj teknolojisini detaylandırdı

0

Xiaomi, düzenlediği geliştirici konferansında teknoloji dünyası için önemli bilgiler paylaştı. Şirket bu etkinlikte, daha önce duyurduğu süper hızlı şarj teknolojisinin aktını tekrar çizdi. Xiaomi Super Charge Turbo ismi verilen teknoloji detaylandırıldı.

Xiaomi Super Charge Turbo ile 17 dakikada şarj

Xiaomi Super Charge Turbo teknolojinin altında 100W hızlı şarj teknolojisinin yattığını söyleyen Xiaomi, bu sayede 4.000 mAh‘lik bataryaya sahip bir telefonun 17 dakikada tamamen şarj olabileceğini duyurdu. Söz konusu veri doğruysa, bunun akıllı telefon kullanıcıları için oldukça hayat kolaylaştırıcı bir teknoloji olduğunu söyleyebiliriz. Yeni teknoloji ile birlikte ‘Telefonu şarj etmek için yeterli süre var mı?’ soruları da tarih olacak gibi duruyor.

Hızlı şarj teknolojisi konusunda akıllı telefon üreticileri sıkı bir rekabet içinde. Oppo ve OnePlus gibi şirketlerin bu konuya yoğun ilgi gösterdiğini söyleyebiliriz. Oppo’nun Reno Ace modeli iddialara göre yarım saatte tamamen şarj olabiliyor. Bunun için SuperVOOC şarj teknolojinin kullanıldığı model, Xiaomi’nin yeni vaadine bakıldığında bir adım geriye düşecek gibi görünüyor.

Anakart için 7 kat, batarya için ise 2 kat koruma sağlayan teknolojide, Deadlock’un azaltılmasına yardımcı olan yüksek voltajlı MCU kullanılıyor. Teknolojide kablolu ve kablosuz şarj için iki farklı mimari karşımıza çıkıyor. Bu sayede daha düşük iç direnç sunan MTW pil yapısına, daha düşük sıcaklığa ve daha hızlı şarj oranına geçiş imkanı sunuluyor.

Dediğimiz gibi, telefon üreticileri arasında ‘En hızlı şarj teknolojisine sahip olmak’ adına sıkı bir rekabet yaşanıyor. Şirketler en iyisi olmak için çalışmalarını sürdürüyor. Xiaomi de yeni teknolojisi ile bu rekabette ‘Ben de varım’ dedi. Ancak, şimdilik teknolojinin somut bir kanıtı yok. Şirketin iddialarının ne zaman gerçeğe döneceğini zaman içinde göreceğiz.

Yeni teknoloji ile ilgili birkaç önce yayınlanmış bir video da bulunuyor. Videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Cevap bırakın