Xiaomi Mi5: Uygun fiyata üst seviye telefon

0

Türkiye’de henüz tanınmamış olsa da Çin’de en çok tercih edilen telefonlardan biri. Ülkemize yeni giriş yapan Xiaomi’nin üst seviye telefonu olan MI5 inceleme altında.

Cep telefonu pazarı kaynamaya başladı. Apple ve Samsung’un işleri artık çok daha zor. İlk olarak giriş seviyesi ürünleri ile giriş yapan Huawei ve Xiaomi gibi cinli markalar, öğrenmeleri gereken herşeyi öğrendiler. Huawei üst seviye bir telefon geliştirerek Apple ve Samsung’a bu pazarı dar etmek için ilk adım attı. Şimdi de Cin’de çok büyük bir başarı yakalayan Xiaomi, ikinci adımı atmaya hazırlanıyor. Xiaomi geliştirdiği MI5 adlı ürün ile artık sadece giriş ve orta sınıf telefonlar değil, üst seviye telefonlarda da varlığını sürdürmek istiyor.

1

Bu esasında çok önemli bir gelişme. Çünkü Xiaomi, kullanıcıları çok uygun bir fiyat ile üst seviye bir telefonla buluşturmak istiyor.

Tasarım

Xiaomi, MI5’i ilk olarak sene başında Barcelona’da gerçekleşen Mobile World kongresinde gün yüzüne çıkardı. Birçok kişi Xiaomi’nin bu ürün ile Avrupa’ya çok ciddi bir giriş yapacağını düşünmüştü. Hatta bazı üreticiler ciddi bir endişeye kapıldığını ve karşı planlar yaptıklarını biliyoruz. Ne yazık ki Xiaomi, Avrupa pazarından çok Cin pazarında kalmayı yeğledi.  En azından şimdiye kadar. Çünkü Xiaomi Türkiye’de olmak üzere sözü edilen bu pazarlara girdi.

 

Ürüne ilk baktığımızda MI5’in kalitesi hemen belli oluyor. 129 gr ağırlığı ile oldukça hafif olan MI5, sadece 7 mm kalınlığında. Çok ince bir ekran çerçevesine sahip olan bu ürün, Alüminyum kasa sistemi ve yuvarlatılmış plastik arka yüzeyi ile Galaxy S7’ye çok benziyor. Kesin kenarlar yerine yumuşak bir tasarıma sahip olan MI5, tıpkı Galaxy S7 gibi çok başarılı bir malzeme kalitesi ve işçilik ile üretilmiş. En büyük avantajı ise, tüm bu kaliteyi Galaxy S7’nin yarı fiyatına sahip olabilmeniz.4

Bu esasında çok önemli bir avantaj. Tabi sadece tasarıma bakıp bunları söylemek yanlış olur. Teknik özellikler ve zengin donanım birleşenleri de çok önemli bir rol oynuyor. Xiaomi MI5, tıpkı Samsung Galaxy S7 gibi 5.1 inç’lik bir ekrana sahip. Bu ekran 1920×1080 piksel çözünürlüğü ile gayet keskin bir görüntü sunuyor. Elbette Galaxy S7’nin 2560×1440 piksel çözünürlüğüne sahip ekranı ile karşılaştırılamaz. Samsung bu alanda bir numara olduğunu birçok modelde bize bunu fazlasıyla göstermişti. Örneğin MI5, her ne kadar yüksek bir kontrast değerine sahip olsa da parlaklık değerinin üst seviyede olmadığını söylemeliyiz. Güneşli ortamlarda bu ekrandan yeterli bir performans almak ne yazık ki oldukça güç. Galaxy S7 bu tür konularda birçok rakibine ciddi fark atıyor.

5

Performans

Xiaomi’nin performansı gayet başarılı. Öyle ki bu ürün Galaxy S7’den aşağı kalır bir yanı yok. Sahip olduğu Qualcomm Snapdragon 820 işlemcisi 4 x 2.2 GHz’lik sistem frekansı ile yüksek bir performans sağlıyor. Bu performansı yeni nesil oyun oyunlarda fazlasıyla hissedebiliyorsunuz. Tabi burada kullanılan 3 Gbyte’lık belleğin önemini de unutmamak lazım. Kapasite konusuna gelince, 32 ve 64 Gbyte olmak üzere iki farklı seçenek mevcut. Bizim tavsiyemiz 64 GByte’lık sürümü satın almak. Nedeni de, Xiaomi MI5’de microSD kart yuvasının olmaması ve bu kapasitenin arttırılamaması. Buna ek olarak Xiaomi, 32 GByte’lık sürümde işlemciyi frenliyor. Yani burada kullanılan işlemci performansını tam olarak sergilemesine izin verilmiyor.

Unutmadan söyleyelim. MI5 Pro sürümünde 4 Gbyte bellek ve 128 GByte’lık bir kapasite kullanılıyor.

3
Kamera

Xiaomi MI5’in arka kamerası 16 MP çözünürlüğüne ulaşıyor. Optik sabitleyicisine sahip olan bu kamera gün ışığında ortalamanın üzerinde fotoğraflar ve 4K videolar çekebiliyor. Loş ortamlarda ise fotoğraf çekme performansı ortalama seviyelerin altına düşüyor. Optik sabitleyici bile bu alanda çok zorlanıyor. Ön kamera se 4 MP’lik çözünürlük değeri ile Selfie tutkunları için uygun.

Xiaomi MI5, sahip olduğu 3000 mAh’lik bataryası ile 1 gün boyunca rahat bir kullanım sunuyor. Bizim beğendiğimiz bir özellik ise, Xaomi’nin kendi arayüzü olan MiUi 7’nin çok basit ve en az iOS gibi çok kullanışlı olması. Bununla birlikte hızlı şarj özelliği, NFC ve parmak izi sensörü de unutulmamış.

Uzun lafın kısası. Xiaomi MI5, fiyat/performans oranı ile fazlasıyla ilgi çekiyor. Zengin donanım birleşenleri ve performansı önemli bir avantaj. Buna karşın MI5’in ısındığını söylemek zorundayız. Bununla birlikte, Xiaomi ülkemize bir Türkiye ofisi ile temsil edilmiyor. Bu ürün ailesi bir distribütör yardımıyla ülkemizde satılıyor. Bunun en büyük dezavantajı, ürün ile ilgili bir sorun olduğunda genelde muhatap bulunamaması.

Cevap bırakın