Xiaomi Mi 9T : POP-Up modasının yeni temsilcisi

0

Xiaomi’nin kısa süre önce görücüye çıkardığı yeni akıllı telefon modeli Xiaomi Mi 9T , büyük ekranı ve toplamda 4 kamerasıyla dikkat çekiyor. Ama bundan da önemlisi Pop-Up kamera modasına hızlı bir giriş yapması.

Xiaomi Mi 9T , 8.8mm kalınlıkta ve 191 gram ağırlıkta bir akıllı telefon. En büyük artılarından biri ise yanlardan kıvrımlı yapısı, tek elde kolay tutuşu ve göze hoş gelen bir tasarım ile birlikte gelmesi. Cihazın ön tarafında fiziksel bir tuş yer almadığı gibi, selfie kamerası da ekranın altına gizlenmiş ve günümüzün modası olan pop-up mekanizmayla karşımıza çıkıyor.

Cihazın arka tarafında ise 3 kamera var ve bunlar neredeyse çıkıntısız tasarlanmış. Tabii bu parlak görünümün can sıkan tarafı da var, ki o da bir süre sonra kir ve parmak izi tutuyor oluşu.

Ekran

Mi 9T’nin 6.39 inç değerde bir Amoled ekranı var. FHD+ çözünürlük sunan bu ekran, iç ve dış mekan kullanımlarına uygun parlaklık değerlerini sunabiliyor. Daha doğrusu güneşli ortamlarda bu ürünü kullanmakta sıkıntı çekmeyeceksiniz. Ayrıca düşük ışıklı ortamlarda ise daha rahat okuma yapabilmeniz için gözlerinizi yormayan modun da olması çok önemli bir artı.

Güvenliği elden bırakmaya Xiaomi hem yüz tanıma sistemi hem de parmak izi okuyucu sensoru ile birlikte geliyor. Parmak izi okuyucu sensorun özelliği ekrana yedirilmiş olması ve genel olarak da başarılı bir şekilde çalışması.
Yüz tanıma sistemi için de pop-up selfie kamera devreye giriyor. Tabii kameranın açılış sürecini de göz önüne alırsak, yüz tanıma sistemi başarılı ama benzer ürünlerle kıyasla oldukça yavaş çalışıyor.

Performans

Snapdragon 730 işlemci ile birlikte 6GB RAM ve 64GB dahili depolama geliyor. Android 9 işletim sistemi ve kendine ait sade bir ara yüzüne sahih olan Xiaomi Mi 9T, Google Play Store’daki pek çok oyun ve uygulamayı rahatlıkla çalıştırabiliyor. Ayrıca, büyük ekran sayesinde aynı anda iki uygulamayı kullanabilmenize de olanak sağlıyor. Örneğin, ekranın bir kısmında mesajlaşırken diğer kısmında rahatlıkla video izleyebiliyorsunuz.

Kamera

Mi 9T’nin arka tarafında 3 kamera yer alıyor. Ana kamera olarak Sony sensör kullanılarak hazırlanan 48MP’lik kamerayı görüyoruz. Bu oldukça yeni bir sensor ve birçok telefon üreticisi bu başarılı sensoru telefonlarında ana kamera olarak kullanıyor.
Xiaomi Mi 9T’nin diğer kameraları 13MP ve 8MP olarak konumlandırılmış durumda. Bu iki kamera lensi sayesinde ister 2X optik zoom, isterseniz de 10X dijital zoom yaparak başarılı çekimler gerçekleştirebiliyorsunuz. Bununla birlikte ultra geniş açılı çekim sayesinde pek çok detayı tek seferde elde etmeniz de mümkün.

Video tarafına geldiğimizde ise, arka kameranın 4K 30FPS ve 1080p 60FPS gibi seçeneklerin sahip olduğunu söyleyebiliriz. Elbette hızlı ve ağır çekim modları da unutulmamış. Ön tarafa baktığımızda ise, 20MP’lik pop-up kamera ile 1080p 30 FPS videolar çekebilmeniz de mümkün. Dolaysıyla iki kameranın da özellikle fotoğraf çekim kalitesini beğendiğimizi söylemeliyiz.

Sonuç

Xiaomi Mi 9T, 18w hızlı şarj değeri bulunan 4000mAh pille geliyor ve bu da tek şarj ile bir günü rahatlıkla çıkarabileceğiniz anlamına geliyor. Güç tasarruf modunu kullandığınız takdirde ikinci günü görmeniz hiç de zor değil.

Sonuç olarak Xioami Mi9T, özellikle selfie tutkunları için çok başarılı bir ürün olduğunu bize gösterdi. Zengin donanım birleşenleri, birçok isteği karşılıksız bırakmıyor. Bununla birlikte fiyat/performans dengesi de gerçekten çok başarılı. Orta sınıf bir ürün arayan kişiler Mi9T’yi gözden kaçırmamalarını tavsiye ederiz.

Xiaomi ürün ailesi hakkında detaylı bilgi ve satın almak için buraya tıklayın

Cevap bırakın