Xiaomi kendi işlemcisini üretmek istiyor

0

xiaomi-mi-5s

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi tıpkı Apple ve Samsung’un yaptığı gibi kendi telefonunda kendi tasarladığı işlemciyi kullanmak istiyor. Wall Street Journal’ın haberine göre hali hazırda Qualcomm’un çiplerini kullanan firma, akıllı telefon bileşenlerini bizzat kendi üreterek üst seviye segmentte yer almaya oldukça istekli.

Habere göre Xiaomi’nin kendi ürettiği işlemcinin kod adı “Pinecone” ve bu işlemcinin yaklaşık 1 ay içerisinde tanıtılacağı iddia ediliyor. Hatta firmanın bu işlemciyi Xiaomi Mi 6’da kullanmış olma ihtimali de konuşulanlar arasında. Xiaomi’nin bu çiplerin tasarım teknolojisi elde etmek üzere “Beijing Pinecode Electronics” adlı şirketi 15 milyon dolara bünyesine kattığı söyleniyor.

xiaomi

Bugün Apple, Samsung ve Huawei dışında birçok akıllı telefon üreticisi Qualcomm ve MediaTek teknolojilerini kullanıyor. Kimi zaman üreticiler için sıkıntı çıkarabilen durumlar söz konusu olabiliyor. Örneğin; 2015 yılında birçok üst seviye telefonda kullanılan işlemci olan Snapdragon 810’un gereğinden fazla ısındığı iddia ediliyordu. Yine yakın zamanda Qualcomm’un çiplerini kullanan LG Watch Sport da Snapdragon Wear 2100 işlemcisine bağlı olarak performans ve pil sorunları yaşamıştı.

Bunun gibi kısıtlamalar ve elde olmayan sıkıntılarla karşılaşmak istemeyen Xiaomi’nin kendi çiplerini kendi üretme isteği gayet anlaşılabilir. Son olarak Hugo Barra’nın görevi bırakmasıyla gündeme gelen firma bu sene MWC’ye katılmayacak. Eğer söz konusu yeni bir işlemci varsa bunu önümüzdeki Mart ayında görmemiz olası.

Cevap bırakın