Xiaomi, döner kameralı bir telefonun patentini aldı!

0

İlginç telefonlarıyla piyasaya damga vuran Xiaomi, şimdi de Galaxy A80’e benzer döner kameralı bir telefonun patentini aldı.

Akıllı telefon üreticilerinin hedefinde şu anda çentiksiz telefonlar var. Zira şirketler ekran üzerindeki delikleri ve çentikleri kaldırarak, selfie kameralarını farklı çözümlerle gizlemek istiyor. Bunu ilk yapan şirketin ZTE olduğunu yeri gelmişken belirtelim. Çinli üretici, dünyanın ilk ekran altı kameralı telefonuyla daha önce bir ilke imza attı. Xiaomi, OPPO ve diğer üreticilerde ekran altı kameralı telefonlarının hazırlığını yapıyorlar. Ancak bunlardan Xiaomi’nin alternatif bir çözümü daha var.

Xiaomi döner kameralı telefon geliştirecek

30 Kasım 2020’de Xiaomi, Çin Ulusal Fikri Mülkiyet İdaresine (CNIPA) PTZ kameralı bir akıllı telefon tasarımı için patent başvurusunda bulundu. Yaklaşık bir yıl sonra bu patent onaylandı ve cihazın tasarımına dair bir takım görseller yayınlandı.

Çinli üreticinin gelecek yıllarda planladığı bu telefon, ön tarafında delik veya kabaca duran çentiği tamamen ortadan kaldıracak. Şirket bunun yerine dönen bir açılır kamera sistemi geliştirecek. Aslında şu anda bu sisteme sahip birkaç telefon mevcut. Örneğin Zenfone 8 Flip’te Asus ön kamerayı farklı bir şekilde gizlerken, bir benzeri ise Samsung’un Galaxy A80 modelinde var. Her iki telefonun selfie kamerası, döner yapıdaki mekanizmanın içerisine yerleştiriliyor ve iki taraf içinde kullanılabiliyor. Xiaomi’de ilk kez böyle bir tasarımı seçmeye karar verdi ve geçtiğimiz yılda bunun için patent başvurusunda bulundu.

Patente göre Xiaomi’nin yeni telefonu, arka tarafında üçlü kamera kurulumuyla gelecek. Bunlardan ortadaki lens oldukça büyük bir boyuta sahip. Muhtemelen çözünürlüğü de 108 Megapiksel olacaktır diye tahmin ediyoruz. Kullanıcı bu kamerayı hem selfie çekimlerinde, hem de normal fotoğraf çekimlerinde döner mekanizma sayesinde kullanabilecek.

Cihazın diğer detaylarına bakarsak üst tarafta herhangi bir düğme veya konektör bulunmuyor. Ancak altta sim kart yuvasının, USB-C bağlantı noktasının ve hoparlör deliklerinin olduğu açıkça fotoğraflarda detaylı olarak gösteriliyor.

Telefonun tuşları ise yine cihazın sağında ve solunda yer alıyor. Bunlardan soldaki tuşlarla ses açıp kapatırken, sağda ise iki düğme daha bulunuyor. Muhtemelen üst taraftaki düğme cihazı kilitleyip açmak için kullanacak. Diğer alttaki tuş ise kamera için kısayol tuşu olacak gibi görünüyor.

 

Cevap bırakın