Xiaomi açıkladı: Kaç telefon sattı, ne kadar kazandı?

0

Son dönemde yeni tanıttığı telefonlarıyla gündemdeki yerini koruyan Çin merkezli Xiaomi, 2020 yılındaki rakamlarını resmi Twitter hesabı üzerinden paylaştı. Xiaomi satış rakamları ortayaçıktı.

Ne kadar telefon sattığını da rakamlarla ortaya koyan Xiaomi geçen yıl 37.7 milyar dolar gelir elde etmeyi başardı. 146.4 milyon akıllı telefon satışı yapan şirket, önceki yıla göre 17.5 oranında satışlarını artırdığını da belirtiyor.

Xiaomi satış rakamları

Xiaomi özellikle satışlarda Çin başta olmak üzere Asya ülkelerinde liderlik bayrağını eline almıştı. Şirket hem amiral gemisi telefonlarıyla hem de giriş ve orta seviye telefonlarıyla kullanıcıları etkiliyor. Paylaşılan bilgiler arasında ise 2020 yılında önceki yıla göre gelirlerini yüzde 19.4 oranında artırdığı yazıyor.

Şirketin bu kapsamda net kar oranı da 1.9 milyar dolar olmuş. Apple benzeri bir başarı yakalayan Xiaomi, koronavirüs döneminde gelirini artıran nadir şirketler arasında yerini alıyor.

Teknoloji şirketinin salt akıllı telefon satışlarından elde ettiği toplam gelir de 23.3 milyar doları buluyor. Geçen yıla oranla yine gelirlerini yüzde 24.6 oranında artırmış olduğu ortaya çıkıyor. Şirket yayımlanan rakamlara göre geçen yıl 10 milyon adet, 300 euro üstü akıllı telefon satmayı başardı.

Bu rakamlara ek olarak araştırma şirketi Canalys’in yayımladığı rakamlarda yüzde 12,1 ile dünyanın en büyük üçüncü telefon satıcısı olduğu ortaya çıktı. Aynı raporda aynı zamanda en büyük ilk beş telefon üreticisi arasında en hızlı büyüyen markalardan birisi olarak konumlandırıyor.

 

Cevap bırakın