Xiaomi’den 100W hızlı şarj için beklenen açıklama geldi

0

Akıllı telefon üreticilerinin odaklandığı teknolojilerden biri de hızlı şarj. Özellikle yüksek kapasiteli bataryaya sahip telefonların kısa süre şarj olabilmesi son derece önemli. Bu yüzden üreticiler hızlı şarj teknolojisine önemli yatırımlar yapıyor. Xiaomi de bu kapsamda 100W hızlı şarj teknolojisinin bir demo videosunu geçtiğimiz aylarda paylaşmıştı. Bu paylaşım beklentileri yükseltti. Şimdi ise Xiaomi 100W hızlı şarj teknolojisi için resmi bir açıklama geldi.

Xiaomi 100W hızlı şarj teknolojisi için en net açıklama

Çin’in sosyal medya platformu Weibo’da bir yazı yayınlayan Xiaomi Başkan Yardımcısı Lu Weibing, merakla beklenen 100W şarj için biraz daha beklenmesi gerektiğini söyledi. Bu beklemenin ne kadar süreceği ise şimdilik belirsiz.

Tüketicilerin bu teknolojiye kavuşmasının önünde bazı engeller bulunuyor. Lu, açıklamasında bunlara da yer verdi. Dikkat çekilen ilk konu 100W hızlı şarj destekleyen bir bataryanın kapasitesindeki sorunlar oldu. Lu, 100W hızlı şarj destekli bir bataryanın standart 30W hızlı şarj destekli bir bataryadan yüzde 20 daha az olması gerektiğini söyledi. Bu da 5.000 mAh’lik bir bataryanın yaklaşık olarak 4.000 mAh’a küçültülmesi anlamına geliyor. Burada da 5G teknolojisi karşımıza çıkıyor. Lu’nun açıklamasına göre, 5G teknolojisi hızlı şarjdan daha çok, büyük bir bataryaya ihtiyaç duyuyor.

Xiaomi 100W hızlı şarj desteğinin önündeki bir diğer engel ise güvenlik. 100W hızlı şarjın arkasında özel bir teknoloji olduğuna değinen Lu, bunun her cihaza göre özel olarak uyarlanması gerektiğini belirtti. Ancak, bu da yakın zamanda pek mümkün değil. Hızlı şarj teknolojisinin cihaza sağlaması gereken güvenlik konusunda da henüz standartlaşmadan söz etmek mümkün değil.

Son olarak, yayınlanan demoyu hatırlayacak olursak, 100W hızlı şarj teknolojisinin 4.000 mAh’lik kapasiteye sahip bir bataryayı yalnızca 17 saniyede şarj edebildiğini görmüştük.

Lu’nun açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın