XCloud ile Microsoft Oyun Kütüphanesi Android’e Geliyor

0

Bulut çözümleri her geçen gün gelişiyor. Microsoft da Xbox konsolundaki oyun kütüphanesinin bir kısmını buluta taşıyarak bu trende farklı bir yorum katıyor. Xcloud ismi verilen bu yeni oluşum daha önce Google’ın tanıtıp kullanıma açtığı Stadia’dan da üyelik özellikleri açısından ayrılıyor. Xbox Game Pass aboneliğine ek bir özellik olarak Xcloud, mevcut abonelik içinde yer alan 200 civarı oyunu Android telefon ve tabletlerde bulut üzerinden oynatmaya yarıyor. Sayısının kısa sürede artması beklenen Xcloud, oyun kütüphanesi ile Stadia’dan ayrışıyor. Unutmadan belirtelim Apple ve Microsoft arasındaki anlaşmazlık nedeniyle uzun bir süre Xcloud’u iOS cihazlarda görme şansımız olmayacak.

xcloud
Xcloud ile konsolda aldığınız kayda Android cihazınızdan devam edebiliyorsunuz

Xcloud Oyunların Geleceği

“Her yerde her zaman oyun” sloganı ile yola çıkan Microsoft bulut üzerinden oyunları mobil ortamda size sunmak istiyor. Bunun birkaç avantajı var. Örneğin sistemin desteklediği Gears of War oyununda PC veya konsolda yaptığınız kaydı mobilde açıp oradan devam edebiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken joypad’i OTG kablosuyla veya destekliyorsa bluetooth üzerinden telefon veya tabletinize bağlamak. Microsoft şu an birkaç oyunda telefonların dokunmatik ekranını kumanda olarak kullanma özelliğini aktif hale getirdi. Çok fazla tatmin edici olmasa da böyle bir seçeneğin bulunması bir artı.

xcloud
Joypad bağlamak istemeyenler için dokunmatik ekranı oyun kumandası olarak kullanabilme özelliği sınırlı da olsa mevcut

Henüz Rekabetçi Oyunculara Hitap Etmiyor

Bulut ve bağlantı hızı kaynaklı bazı eksi yönler de var. Microsoft yüksek fiber bağlantı ya da 5G öneriyor. Bu ikili hâlâ birçok yerde bilim kurgu gibi duruyor. Özellikle FPS oyunlarında kendini belli eden lag / gecikme rekabetçi ortamda size büyük darbe indiriyor. Oyunların telefon boyutuna göre ayarlanmamış olması bazen okuma güçlüğüne neden olabiliyor. Xcloud’dan yararlanmak için 44,99 lira olan Xbox Game Pass Ultimate aboneliği başlatmanız gerekiyor. Fiyatı yüksek olsa da aslında bu çok kapsamlık bir paket ancak bana göre sadece mobil oyunculara özel bir indirimli tarife eklenebilirdi. Son olarak gelelim üzücü habere… Sistem Türkiye’de henüz açık değil ve ne zaman açılacağı da belirtilmiyor.

Her ne kadar yeni konsolların duyurulduğu ve bir sonraki neslin başlangıcında olsak da oyuncular dahil herkesin aklını bulut meselesi işgal ediyor. “Ya bulut tutarsa, ya bir daha donanıma para vermek zorunda kalmazsam…” kuşkuları üreticilerin de aklında. Xcloud da bugün için erken bir çözüm ancak belli ki Microsoft aslında geleceğe yatırım yapıyor.

Cevap bırakın