Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  OyunXbox One ve Playstation 4 karşı karşıya

  Xbox One ve Playstation 4 karşı karşıya

  Aslına bakarsanız bu karşılaştırma için halen biraz erken. Yeni nesil konsollar o kadar geç açıldılar ki performans konusunda eski versiyonlarının bir hayli gerisinde kaldılar. Neyse ki E3 2015 bize sağlam bilgi sağladı ve artık geleceğe dönük rahatça konuşabiliyoruz.

  Xbox 360’ın önderliğinde geçen önceki neslin ardından PlayStation 4 hatalarından ders çıkarmış bir şekilde bayrağı elinde tutuyor. Peki, gerçekten de özel oyunlar hariç neredeyse aynı işlevi gören iki cihaz birbirine kıyas tutulabilir mi? Yoksa hep tartışıldığı gibi bir üstün taraf var mı?

  Bu sorunun cevabı en nihayetinde “son kullanıcının” yani “oyunun” takdirinde olsa da gelin biz iki konsolu masaya yatıralım ve birbirleriyle kıyaslayalım.

  xbox-one-vs-ps4-970-80

  Tasarım:

  Önceki nesilde Xbox 360, özellikle modifiye kasalarıyla çok konuşuldu. Yüzlerce farklı tasarım konsulu hep PlayStation 3’ten bir adım ileride tuttu.

  Xbox One ve PlayStation 4 söz konusu olduğunda bakalım durum nasıl?

  Xbox 360 ne kadar şık bir konsol olsa da tasarımıyla beraber korkutucu bir sorunu beraberinde getiriyordu: Kırmızı ışık hatası. Bu yüzden yeni Xbox tasarımsal olarak değişti ve öncekine oranda kasasının boyutlarını hayli büyüttü. 13.5 x 10.4 in x 3.2’lük boyutlarıyla büyük sayılabilecek olan Xbox One tasarımsal olarak şık olmasa da şu ana kadar problem yaratmadı.

  946002c9-dfc7-44fe-b20a-abf175c49d42

  PlayStation 3 boyut olarak devasa idi. Bu tartışmasız bir gerçek. Şık bir PlayStation 3 için oyuncuların yıllar sonra gelecek ince versiyonu beklemeleri gerekecekti.

  PlayStation 4’te ise Sony dersine iyi çalışmıştı. PS3’e göre hayli makul ölçüleriyle PlayStation 4, sade ve şık yapısıyla dikkat çekti. 10.8 x 12 x 2 ölçüleri ve 3.56 kg’lik hafifliğiyle oyuncuların tercihi oldu.

  946002c9-dfc7-44fe-b20a-abf175c49d42

  Çevrimiçi hizmet

  Bu konuda yıllardan beri söylenen bir şey var: Xbox konsolu çevrimiçi hizmetler söz konusu olduğunda diğer bütün konsollardan daha ön planda.

  Yeni nesilde bu değişti mi? Aslında değişen bir şey yok. PlayStation 4, geçmişte yaşadığı PSN krizinin ardından çok doğru adımlar atmış olsa da halen daha Xbox Live’ın hizmet kalitesine ulaşabilmiş değil.

  Bu arada iki konsolun da çevrimiçi hizmetler için kullanıcıların belli bir ücret talep ettiklerini de hatırlatalım. Elbette bu hizmetlerden yararlandığınızda tek getiriniz çevrimiçi oyunlara erişim olmuyor. Onlarca fırsat ve yüzlerce oyun, Ps Plus ve Xbox Live üyelerine sunuluyor.

  Erişilebilirlik

  Xbox 360, önceki neslin yol gösteren konsolu olduğu için ondan başlamak şart oldu. Özellikle Xbox Live Arcade sayesinde birbirinde harika işler oyuncularla buluştu. Bastion, Limbo ve Braid gibi bağımsız resitaller konsola konuk oldu.

  Yeni nesille PlayStation 4 aynı imkanı bağımsız yapımcılara verdi ve onlarca oyun PS Plus severlerle buluştu. Zafer PlayStation 4’ün diyorduk ki…

  Microsoft, E3 2015’te Xbox One oyuncularını mest eden bir gelişmeyi duyurdu: Xbox One geriye uyumlu hale geliyordu. Bu ne demek? Xbox 360 oyunlarınızı yeni konsolunuzda da rahatça oynayabileceksiniz demek. Oyun kütüphanenizin korunması demek. PlayStation’ın daha çok belli oyunları stream ederek oynatma gibi bir özelliği olsa da bununla aşık atacak düzeyde değil.

  Özel oyunlar

  İşte bu maddenin cevabı birçok kişi için şimdiden belli. Naughty Dog, Guerrila Games, Santa Monica, Quantic Dream gibi öncü firmalarla çalışan PlayStation her zaman özel oyun yarışına önde başlar.

  uncharted-41

  Şimdiye kadar onlarca AAA özel oyun sunan PlayStation 4, zirvesini Bloodborne ile yaptı ve sakince Uncharted 4’ü beklemeye başladı.

  Xbox One ise Gears of War 4, Halo 5 ve Tomb Raider ile yarışa ortak olmaya kararlı. Olabilecek mi? Bunu zaman gösterecek.

  halo_the_master_chief_collection_3

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN