Xbox Series mi PlayStation 5 mi? Hangisini alalım?

0

Yeni nesil konsolların piyasaya sürülmesine az bir süre kala Xbox mı PlayStation 5 mi sorusuna yanıt arıyoruz.

Konsol kitlesi ülkemizde bilgisayar ya da mobil cihazlardan oyun oynayanlara göre sayıca az olsa da yine de hatırısı sayılır bir kitle oyunları konsollor üzerinden oynuyor.

Konsol dendiğinde ise akla iki marka geliyor: Sony’nin PlayStation, Microsoft’un Xbox. Her iki konsolun da kendine özel oyunları ve kitlesi var. Hatta PSlayStation tutkunları ile Xbox tutkunları arasında tatlı bir rekabet her zaman olmuştur.

Yeni nesil konsollardan hangisi size uygun? Xbox mı PS5 mi?

Bu yılın konsol kullanıcıları için ayrı bir önemi var: Zira her iki konsolun da yeni sürümleri çıkıyor. Sony tarafından PlayStation 5 gelirken, Microsoft tarafında ise Xbox Series geliyor.

Her iki konsolun da ikişer modeli var. Sony Playstation 5 ve PlayStation 5 Digital Edition sürümü ile pazarda yer alırken, Microsoft, Xbox Series X ve Series S ile rekabete dahil oluyor.

Bu yazıda donanım detaylarına girmeyeceğim zira konsol tercihi için donanım detaylarının (aşırı derecede) önemi yok. Zaten iki konsol da benzer donanım özellikleri sunuyor.

Konsollar arasında bazı farklar var

Tercihi belirleyecek konu ise birden fazla. Örneğin konsolların seçenekleri arasında farklılıklar var. Örneğin PlayStation 5 ve PlayStation 5 Digital Edition sürümü arasında donanım farklı saedce optik okuyucuda var (Blu-ray). Anlaşılacağı üzere Digital Edition sürümde optik okuyucu yok. Bu fark dışında her iki konsol da aynı donanıma sahip.

Microsoft cephesine döndüğümüzde ise durum farklı. Xbox Series X ile Xbox Series S arasında donanım farkı bulunuyor. Series X ailenin daha güçlü modeli ve birçok özelliği üzerinde barındırıyor. Series S ile biraz daha güçsüz ve bazı özellikleri bulunmuyor.

Konsol fiyatları Türkiye’de ne kadar?

Her iki konsol ailesinin de fiyatları belli oldu. PlayStation 5’in Türkiye fiyatı 8.299 TL olarak açıklanırken, Xbox için bu rakam Series X’te 9.299, Series S’te ise 5.399 TL olarak açıklandı.

PlayStation Digital Edition sürümü ise şimdilik Türkiye’de satışa sunulmayacak. O yüzden fiyatı da belli değil.

Gelelim oyun seçeneklerine

PlayStation tutkunları her zaman özel oyunlarla övünmüş ve bu konsolu tercih edenlerin büyük bir çoğunluğu bu oyunlar yüzünden aldığını belirtmiştir. PlayStation 5 için de benzer bir durum olup olmayacağı şimdilik net değil. Herkesi heyecanlandıracak çıkış oyunlarının sayısı biraz az. Bunu pandemi salgınına da bağlayanların olduğunu belirtelim. Ama şimdilik baktığımızda bu özel oyun argümanı için elde konsolla beraber satışa sunulacak oyunların sayısının az olduğunu belirtelim. Ama bu durum ilerleyen aylarda değişebilir. Konsol yatırımı uzun vadeli bir tercih olduğundan bugüne bakıp yorum yapmak mantıklı değil.

Xbox cephesinde ise fazla özel oyun seçeneği yok. hatta bu konsolun çıkışına özel bir oyun olmadığını da belirtelim. her ne kadar Halo serisinin yeni sürümü geliyor olsa da bu oyunun herkesi cezbedecek bir seçenek olmadığını da belirteyim.

Oyun fiyatları konusu

Konsol tercihinde en önemli konulardan biri ise oyun fiyatları. Kurların alıp başını gittiği bugünlerde haliyle özellikle üst düzey oyunların fiyatları 500-600 tabanına oturdu. İyi oyunlarda bu rakam 700-800 TL’ye çıkıyor. Kur artışı sürerse rakamın 1000 TL’ye dayanacağını söyleyebiliriz.

İşte tam da burada Xbox’ın elini güçlendiren bir etken var: GamePass. Marka GamePass adını verdiği daha sonra GamePass Ultimate ile yeni bir paket sunduğu abonelik sistemi ile birçok oyunu oynama imkanı sunuyor. Bir nevi Neftlix benzeri sistemde oyunlara sahip olmuyorsunuz. Aboneliğinizin devam ettiği sürece 100’e yakın oyunu oynayabiliyorsunuz. Ayrıca yeni çıkacak oyunların birçoğu da bu platforma geliyor. Güzel bir abonelik sistemi. Ama bu sistemde oyunların sahibi olmadığınızı ve sadece oynayabildiğinizi belirteyim.

PlayStation tarafında ise oyunları satın almak gerekiyor. Bu durum sıkı oyuncular için sorun olmasa da normal oyuncular için sorun olan ve alım gücünü zorlayan bir durum haline geldi. O bakımdan konsol tercihi yaparken bu konuyu da dikkate almanız gerekiyor.

Yazının sonuna gelirken anladığınız gibi konsol tercihinde ‘şunu alın’ gibi bir öneride bulunmam mümkün görünmüyor. Tercihleri belirleyecek kişiye özel olan birçok konu var. Haliyle hepsini değerlendirip karar vermek size kalmış durumda.

Cevap bırakın