Xbox One oyuncularına müjde!

0

 

Xbox-One1

Xbox One, konsol oyuncuları için şu anda en popüler iki platformdan biri durumunda. 2013 yılında Sony PlayStation 4 ile girilen rekabette, hiç de gerilerde olmadığı da bir gerçek. Bu durumun en önemli nedenlerinin başında ise Microsoft’un geliştirdiği konsolun gerek yazılım gerekse donanım açısından kullanıcılarının yüzünü genel olarak güldürüyor olması geliyor. En son Haziran ayında önemli Xbox One oyuncuları için sürpriz maiyetinde bir özellik duyurulmuştu.

Yılın en önemli oyun fuarlarından E3 kapsamında Microsoft, Xbox One platformunda ilerleyen süreçte Xbox 360 oyunlarının da çalıştırılabileceğini resmi olarak açıklamıştı. Bu gelişme, Xbox 360 için geliştirilen yüzlerce oyunun Xbox One arenasına taşınması anlamına geliyordu. Böylelikle Xbox 360 sahipleri, oyunlarını daha gelişmiş bir konsolda oynayabilecekti. Açıkçası bu özelliğin Xbox One satışlarını artırmasına kesin gözüyle bakılıyor. Çünkü çoğu Xbox 360 sahibi, mevcut oyunlarını kendi konsollarında oynamaya devam etmeyi tercih ediyorlar.

xbox-one-featured-image

Merak edilen yeni soru ise ilgili özelliğin ne zaman kullanıma sunulacağıydı. Tahminler 2016 yılına işaret ediyordu. Ancak gelen yeni bir açıklama beklenen adımın çok daha önce kullanıma sunulacağını doğruladı. Xbox web sitesinde Program Direktörü Mike Ybarra’nın paylaşımına göre Xbox One’da Xbox 360 oyunları önümüzdeki kasım ayı itibarıyla oynanabilecek. Gelecek oyun sayısı da belirtildi. Buna göre kasım ayında 100 kadar Xbox 360 yapımı, Xbox One’da ücretsiz olarak oynanabilecek forma kavuşacak.

Xbox One sahiplerinin Xbox 360 yapımlarını da oynayabilmeleri için gerekli koşulları sağlamasının gerektiğini de belirtelim. Kasım ayının Xbox One oyuncuları için bolca geriye dönük yapıma merhaba diyecekleri bir ay olması böylelikle kesinleşmiş oldu. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

Cevap bırakın