x64 emülatörü Windows ARM versiyonu için geliyor

0

Microsoft, ARM tabanlı işlemci bulunan cihazlarda Rocket League’i oynayabileceğinizi ya da Autodesk’in Sketchbook’u gibi üretkenlik uygulamalarını çalıştırabileceğinizi söylüyor. İşte detaylar…

Microsoft nihayet x64 emülatörünü, ARM için Windows test kullanıcılarına ulaştırıyor. Şirket, geçtiğimiz Eylül ayında bu özelliğin geleceğine dair açıklama yapmıştı.

Windows Insider test kullanıcılarına Geliştirici Kanalı aracılığıyla verilen bu özellik kullanıcılara, daha ARM işlemcili cihazlar için derlenmemiş 64-bit tabanlı uygulamaları çalıştırma imkânı sunuyor. Microsoft, bu sayede ARM tabanlı işlemci bulunan cihazlarda Rocket League’i oynayabileceğinizi ya da Autodesk’in Sketchbook’u gibi üretkenlik uygulamalarını çalıştırabileceğinizi söylüyor.

Bunların düzgün çalışıp çalışmayacağı ise henüz net olarak bilinmiyor. Windows’ta ARM emülatörü geçmişte de iyi bir deneyim vermiyordu. Üstelik uygulamanın hiç çalışmamasına kıyasla zayıf bir biçimde çalışması iyi olarak kabul ediliyordu. ARM tabanlı Apple M1 işlemci taşıyan Mac bilgisayarlarda görülen yüksek emülatör performansını bu bilgisayarlardan şimdilik beklememek gerekiyor.

Microsoft, emülatörün Windows’un ana sürümüne ne zaman geleceğini henüz söylemedi. Fakat “Windows Insider topluluğundan gelen geri bildirimleri dört gözle beklediklerini” belirtiyor.

Cevap bırakın