WWDC 2020’de öne çıkan teknolojiler

WWDC 2020’de öne çıkan teknolojiler

0

Takip edenleriniz hatırlayacaktır, Pandemi nedeniyle dijitale taşınan diğer yüzlerce etkinlik gibi Apple da bu yılki Dünya Geliştiriciler Konferansı’nı bu yıl tamamen online olarak gerçekleştirdi. 22-26 Haziran arasında sahne alan etkinliği milyonlarca kişi canlı olarak takip etti. Hafta boyunca Apple Developer uygulamasını 4 milyondan fazla kişi ziyaret etti ve geliştiriciler binden fazla Apple mühendisi ile görüşme fırsatı buldu. Peki tüm dünyanın merakla beklediği bu yılki Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda öne çıkan ve üzerine en fazla konuşulan teknolojiler neler oldu? Bu haftaki yazımda WWDC’nin öne çıkanlarını özetledim.

iOS 14
Erken test sürümü öncesinde sızdırılan iOS 14 yeni özellikleri ile WWDC’nin en çok dikkat çekenlerinden oldu. iOS 14’ün öne çıkan özellikleri arasında kullanıcının tüm uygulamalarını, gezinmesi kolay tek bir görünümde otomatik olarak düzenleyerek herhangi bir anda yararlı olabilecek uygulamaları akıllı bir şekilde ön plana çıkaran Uygulama Arşivi öne çıkıyor. Motosiklet kiralamak, kahve satın almak ya da otopark sayacına ödeme yapmak gibi belirli bir görevi tamamlamak için uygulama deneyiminin küçük bir bölümünü saniyeler içinde yükleyen App Clips ise gerektiği anda bulunacak biçimde tasarlanmış. Kullanıcıların bahsetmeler ve satır içi yanıtlar sayesinde hareketli grup ileti dizilerini kolayca takip etmelerine imkan tanıyan Mesajlar uygulamasında sabitlenen sohbetler ise birçok kullanıcının hayatını kolaylaştıracaktır.

iPadOS 14
iPadOS 14’te bu yılki WWDC’te tanıtılan yeniliklerden. iPad’deki Arama özelliği, kullanıcıların bulundukları uygulamadan çıkmak zorunda kalmadan diledikleri yerden arama başlatmalarına olanak veriyor. Bu yeni sürüm ile iPad’in kalem ile uyumu ise farklı seviyeye taşınıyor. Apple Pencil ile Karalama özelliği, kullanıcıların herhangi bir metin alanına Apple Pencil ile yazdıklarının otomatik olarak metne dönüştürülmesini sağlayarak bir iMessage’ı yanıtlamak ya da Safari’de arama yapmak gibi işlemleri hızla ve kolayca gerçekleştirmelerine olanak tanıyor.

tvOS 14
tvOS 14 ile gelen güzel haber, çoklu kullanıcı özelliklerinin Apple Arcade’i ve diğer oyunları kapsayacak şekilde genişletilmiş olması. Bu Apple Apple TV kullanıcılarını memnun etmiş durumda. Böylece evdeki herkes, en sevdiği oyuna anında kaldığı yerden devam edebiliyor. Diğer yandan kullanıcılar Siri veya Denetim Merkezi’ni kullanarak HomeKit özellikli video kameralara ve aksesuarlara erişim sağlayabiliyor ve kapıda kimin olduğunu gösteren canlı akışlarla birlikte büyük ekranda kapı zili bildirimleri alabiliyorlar.

watchOS 7

WatchOS 7 ile Apple Watch’un sağlığınızı çok daha yakından takip edeceğini söylemek mümkün. Apple Watch, el yıkamayı algılayarak 20 saniyelik bir geri sayım zamanlayıcısı ayarlıyor. Apple Watch’un sahibi el yıkamayı erken bitirirse kullanıcıya ellerini yıkamaya devam etmesi söyleniyor. Uyku izleme özelliği ise kullanıcıların istedikleri kadar uyku almalarına, zamanında yatmalarına ve uyku hedeflerini karşılamak için uykudan önce izlenen bir rutin belirlemelerine yardımcı olan değerli araçlar sağlayarak uykuyu bütünsel bir yaklaşımla ele alıyor. Ayrıca watchOS 7’de komplikasyonlar da dahil olmak üzere sonsuz özelleştirme ve kişiselleştirme olanağı sunan saat kadranlarını kullanıcılar Mesajlar veya Mail üzerinden paylaşabiliyorlar.

macOS Big Sur
macOS Big Sur’da, Mac Catalyst uygulamaları otomatik olarak yeni modern görünümü devralırken geliştiriciler de güçlü yeni API’ların yanı sıra uygulamalarının görünümü ve davranışı üzerinde daha fazla kontrol sağlama olanağına sahip oluyor. Yeni sürümde kullanıcılar, gelişmiş uzantı desteği sayesinde deneyimi daha da kişiselleştirebiliyorlar. Mac App Store ise editoryal öne çıkanlar bölümü ve en popüler uzantılar listelerini kapsayan yeni bir kategori sayesinde Safari uzantılarını bulup indirmeyi kolaylaştırıyor.

Cevap bırakın