World of Final Fantasy

0

Çıkışına bir ay kala, Square Enix, Final Fantasy XV’i her fırsatta biz oyunculara hatırlatmaya çalışıyor. Zaten istesek de kafamızdan atamadığımız, serinin 15. oyunu geliyor gelmesine de, kimseden habersiz, kaliteli bir Final Fantasy oyunu da bu sırada sessiz sedasız bir şekilde ortaya çıktı ve Final Fantasy hayranlarını sevindirdi.

woff4

Yeni nesil Final Fantasy oyunlarının aksine, serinin eski oyunlarına benzer yavaş ve sıra tabanlı bir oynanışa sahip olan World of Final Fantasy, adından da anlaşılacağı üzere tamamen Final Fantasy dünyasında geçen bir oyun. Tüm ana Final Fantasy oyunları birbirinden farklı bir evrende geçiyor olsa da hepsinin Final Fantasy evreninin küçük bir parçası olduğunu da unutmamak gerekiyor. İşte World of Final Fantasy tüm bu küçük parçaları ortak bir noktada topluyor ve Lann ile Reynn adlı iki kardeşin hikayesinde belirli bir rol almasını sağlıyor.

woff1

Tüm klasik Final Fantasy oyunlarından tanıdık karakterleri görme şansını yakaladığımız World of Final Fantasy’de aslında Pokemon ve Ni No Kuni’ye de benzer bir oynanış çeşidi ile karşılaşıyoruz. Hikaye boyunca çok çeşitli mekanlara gidiyor ve gittiğimiz her bir mekanda birbirinden farklı yaratıklarla karşılaşıyoruz. World of Final Fantasy evreninde Mirage olarak adlandırılan bu yaratıklar, karanlık tarafa geçmedikleri sürece tarafımızca yakalanabiliyor. Tıpkı Pokemon’da olduğu gibi yakaladığımız yaratıkları kendi hikayemiz için savaştırabiliyor ve savaş alanında bize yardımcı olmalarını sağlayabiliyoruz. Bu şimdiye kadar hiçbir Final Fantasy oyununda görülmemişti.

woff2

Anime/Manga tarzı tasarımlara sahip olan World of Final Fantasy’de, anime dünyasında ‘Chibi’ olarak adlandırılan karakter sanatı bolca kullanılmış. Ana karakterlerden tutun da Mirage ve klasik Final Fantasy karakterlerine kadar her canlının Chibi olarak resmedildiği World of Final Fantasy’nin bu özelliği bazı oyuncuları oyundan soğutmuş olabilir ancak yine de nostaljik bir görüntü sunduğu tartışmasız bir gerçek.

woff3

Grafikleri ile de göz dolduran World of Final Fantasy, Square Enix’in geliştirmekte olduğu bir diğer oyun olan Kingdom Hearts 3’ün sahip olacağı grafiklerin potansiyelini gösteriyor adeta. Gayet güzel görsellere ve yetenek efektlerine sahip olan World of Final Fantasy ayrıca çevre tasarımları açısından da büyük övgüleri hak ediyor. Her biri birbirinden farklı olan yüzlerce haritaya sahip olan World of Final Fantasy’nin her haritası önceki oyunlarla ufak da olsa bir alaka taşıyor. Zaten bir haritaya girdiğinizde, eğer Final Fantasy serisine alışkınsanız o haritanın hangi oyuna ait olduğunu ve hangi oyunun ana karakteri ile karşılaşacağınızı da tahmin edebiliyorsunuz. Bu açıdan World of Final Fantasy gerçekten unutulmaz, nostaljik bir deneyim yaşatıyor.

woff5

Klasik Final Fantasy karakterlerinin de yardımda bulunduğu hikayede Lann ve Reynn her sabah olduğu gibi işe gitmiş, ancak bu kez farklı bir manzara ile karşılaşmıştır. Lann ve Reynn’den başka şehirde hiç kimsecikler bulunmamaktadır. Başlarına ne geldi, insanlara ne oldu, hiçbir şey hatırlamayan Lann ve Reynn, yol gösterici bazı kişilikler sayesinde eşsiz bir maceraya doğru yelken açar ve yavaş yavaş bu sır perdesinin ardındaki gizemi çözmeye başlar. Hikayesi açısından da gerçekten merak uyandırıcı bir içerik sunan World of Final Fantasy, eğer serinin koyu bir hayranıysanız Final Fantasy XV’in çıkışına kadar sizi gayet rahat bir şekilde tutacaktır. Ancak eğer serinin uzun zamanlı bir hayranı değilseniz ve önceki Final Fantasy oyunlarını da oynamadıysanız World of Final Fantasy’ye alışmakta biraz güçlük çekebilirsiniz. Ancak buna rağmen çok eğlenceli bir oyun deneyimi yaşayacağınızın garantisini veriyoruz.

Cevap bırakın