Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerYazılımWordPress nedir?

  WordPress nedir?

  gorsel12

  WordPress, GPL (General Public License – Genel Kamu Lisansı) yani açık kaynağı destekleyen bir lisansa sahip PHP ve MySQL kullanılarak oluşturulmuş kişisel bir yayın sistemi olarak tanımlanabilir. Diğer bir deyişle; WordPress bir çeşit İçerik Yönetim Sistemi’dir (CMS – Content Management System). WordPress’in sahip olduğu GPL lisansı, bu lisans sahibi yazılımı her şartta kullanımına olanak sağlar. Bu özellik açık kaynak kodlu yazılımların gelişmesi açısından oldukça önemli bir fayda sağlamaktadır.

  GPL lisansının özellikleri nelerdir?

  Üretilmiş olan olan yazılımın bu lisans ile kopyalanabilir olması, yeniden dağıtılabilir olması, değiştirilebilir olması, kullanılabilir olması, satılabilir olması ve lisans şartlarının orijinal dilinde geçerli olması şeklinde açıklayabiliriz.

  Yayınlamak istediğiniz her türlü içeriği düzgün ve hızlı bir biçimde yayınlamanızı sağlayan bu platform Google tarafından da hızlı bir biçimde indekslendiğinden arama motorlarıyla dost bir yapısı olduğunu da belirtmemizde fayda var.

  WordPress’in dünyanın her yerinde kullanılmasının ve çok fazla kabul görmesinin nedeni kuruluşu kolay, kullanımı basit, hızlı ve açık kaynağa sahip bir yazılım olmasıdır. WordPress her geçen gün sürekli geliştirilmekte, yeni eklenen özellikleriyle ve oldukça bol tema seçeneğiyle profesyonel bir içerik yönetim sistemi olarak daha fazla kişi tarafından kullanılmaktadır. Çok ekonomik fiyatlarda özel olarak geliştirilen profesyonel temalar satın alarak işinize en uygun web sitesini, tek satır kod yazmayı bilmiyor ve web sitesi tasarımı konusunda hiçbir tecrübeye sahip olmasanız bile hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

  Günümüzde bireysel ve kurumsal kullanımı çok artmıştır. Birçok dilde destek sağlayan WordPress, özellikle blog yazılımı olarak kullanılmaktadır. Fakat son dönemde portal sitelerin ve haber sitelerinin büyük çoğunluğu da WordPress altyapısını kullanmaya başladılar. Açıkçası, WordPress ile işinizi kolayca çözebilirsiniz.

  Nerelerde kullanılır ?

  Genel kanı olarak blog yazarları için düşünülmüş bir platform olsa da haber sitelerinden e-ticaret sitelerine kadar geniş bir alanda kullanılmaktadır. Tema çeşitliliğinin fazla olması, gerektiğinde yapacağınız işe en uygun temayı ücretsiz olarak bile kullanabilme olasılığı yazılımı cazip ve popüler bir hale getirmiştir.

  Size nasıl fayda sağlar?

  WordPress’in en büyük faydası sanırım açık kaynaklı ve ücretsiz bir yazılım olmasıdır. Herhangi bir konuda internet üzerinde yayın yapmaya karar verdiğiniz anda bu özellikleri ile iyi bir başlangıç alternatifi olabilir. İşiniz çok basit olsa bile yayınlamaya başladığınız yazı, fotoğraf ve video sayısı arttıkça yönetimi kolay bir içerik yönetim sistemine ihtiyaç duyarsınız. Yeni eklenenler, değişiklik yapılacaklar ve çıkarılacak içerik yönetimi WordPress kullanarak zahmetsizce, etkili ve hızlı bir biçimde yapabilirsiniz. Üstelik siz tüm bu değişiklikleri yaparken ziyaretçileriniz sitenizi problemsiz ve kesintisiz olarak kullanmaya devam edebilirler.

  WordPress Eklentileri (Plugin)

  Bazen WordPress kurulumu yaptığınızda hazır gelen kodlar ihtiyaçlarınızın bir bölümünü karşılamayabilir. İşte bu noktada eklenti (Plugin) denen işinizi çözecek yazılım parçaları bulabilirsiniz. Çoğu ücretsiz olan bu eklentileri sunucunuzda kurulu olan WordPress altyapınıza eklediğinizde ihtiyacınız hızlıca ve yayınınız kesintiye uğramadan çözülmüş olur.

  Nereden bulabilirim?

  Orjinal web sitesi WordPress.org adresinde ulaşabileceğiniz gibi Türkçe olarak ulaşabileceğimiz tr.wordpress.org isimli siteyi ziyaret ettiğinizde WordPress’in Türkçe sürümünü edinebilirsiniz. Bu yapıyı rahat kullanabilmek için bir alan adınızın olması ve bir barındırma (hosting) hizmeti alıyor olmanız yeterli olacaktır. Kurulumu oldukça kolay ve kısadır. Sadece birkaç adımda 1-2 dakika içinde kurulum sağlayabilirsiniz.

  Özetlersek, açık kaynaklı ve ücretsiz olarak dağıtılan WordPress’i kullanarak çok kısa bir süre içinde sunucunuza kurulumunu yaparak sitenizi yayınlayabilir ve sitenize içerik girmeye hemen başlayabilirsiniz. Hatta hiç zorlanmanıza gerek yok. Arama motorlarında “WordPress Kurulumu video” yazarak bir arama yaparsanız, tüm kurulum adımlarını videoda görerek çok net bir biçimde öğrenebilirsiniz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN