Windows XP ve Vista kullanıcıları için Firefox’a veda zamanı

0

firefox-independent-1200-5bd827ccf1ed

Teknolojinin bilinen bir yönü de eskiye dair platformlarda, yeni özelliklerin yeterince iyi çalışamaması. Bu nedenle birçok mobil oyunda örneğin ‘iOS 7 ve sonrası’ ya da ‘Windows 7 ve sonrası’ gibi ibareler görünür. Önceki versiyonlarda söz konusu ürünün çalışamayacağı ifade edilir. Buna benzer bir gelişme de popüler web tarayıcısı Mozilla Firefox tarafından duyuruldu. Firefox, 2017 itibarıyla Windows XP ve Windows Vista kullanıcıları için desteğin sonlandırılacağını açıkladı.

Bir blog yazısıyla duyurulan konu, kullanıcıların 2017 yaz aylarının sonuna doğru Firefox’u tüm yönleri ile kullanamayacağı anlamına geliyor. Mozilla; “Kullanıcılarımızın Microsoft’un desteklediği yeni bir Windows sürümüne geçmesini şiddetle tavsiye ediyoruz” şeklinde öneride de bulunmayı ihmal etmedi.

Öte yandan özellikle Vista tarafında Firefox kullanım oranının çok düşük olduğu biliniyor. Yüzde 1’ler seviyesindeki oran, XP tarafında ise yaklaşık yüzde 9’lara ulaşıyor. Böylelikle hatrı sayılır bir kullanıcı sayısının sonraki işletim sistemlerine terfi etmeleri yönünde yeni bir neden daha doğmuş oluyor.

Web tarayıcıları özelinden bakıldığında Mozilla biraz geç kalmış görünüyor. Çünkü Internet Explorer, 2014 itibarıyla Windows XP için yama (patch) yayınlamayı sonlandırmıştı. Google Chrome ise geçtiğimiz aylarda ilgili platform destek listesinden çıkardı.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın