Windows ürün anahtarı nasıl bulunur?

0

Windows 10 ürün anahtarı nasıl bulunur, işletim sisteminden tam olarak faydalanabilmek ya da yeni kurulum yaparken gereken lisans anahtarı için gerekenleri açıklıyorum.

Her Windows gibi Windows 10 da bir ürün anahtarı ile etkinleştirilmelidir. Ancak, Windows 7 ve Windows 8.1’den sonra durum biraz değişti.

Çoğu durumda, Windows 10 için ürün anahtarı okumak artık mümkün değildir, çünkü Windows 7 veya Windows 8’i yükselterek doğrudan Windows 10 satın alanlar dijital bir lisans alır, yani bir lisans anahtarına sahip olmazlar. Ancak, Windows 10’u böyle bir yükseltme ile aldıysanız, ürün anahtarınızı okumak için bazı ipuçları var.

Windows Lisans (Ürün) Anahtarı nedir?

Windows’u bir PC’de kullanabilmek için geçerli bir lisansa sahip olmanız ve sistemi etkinleştirmeniz gerekir. Bunun için Windows Ürün Anahtarı adı verilen bir anahtara ihtiyacınız vardır. Windows 8.1’e kadar, Windows yüklendiğinde 25 basamaklı sayı ve harf kombinasyonundan oluşan bu anahtarın girilmesi gerekiyordu.

Windows Ürün Anahtarını örneğin PC veya dizüstü bilgisayarda,sistemin kutusunda ya da kitapçığında ​​çıkartma olarak bulabilirsiniz. Bu bilgi eksikse, Windows’u yeniden yüklemek için ürün anahtarı özel araçlar kullanılarak da bulunabilir. Magical Jelly Bean Keyfinder veya ShowKeyPlus gibi yazılımlar, Windows ürün anahtarını Windows kayıt defterinden okur, böylece daha sonra yeniden girerek işletim sistemini baştan kurabilirsiniz. Aktivasyon yapmaya ek olarak, Windows ürün anahtarı hangi Windows sürümünün (örneğin “Home” veya “Pro”) yüklenebileceğini de belirler.

Windows 10: Ürün anahtarından dijital lisansa

Windows 10 için Ağustos 2016’da yayınlanan 1607 sürümü ile Microsoft ürün anahtarının önemini büyük ölçüde azalttı. Windows 10 ürün anahtarı, yükleme ve etkinleştirme sırasında veya sonrasında “dijital lisans” olarak adlandırılmaya başladı. Microsoft artık lisans verilerini sunucularında depoluyor ve bilgisayarlar çeşitli değerleri kullanılarak tanınır ve sistem dijital lisansı tanıyarak etkinleştirilir.

Bilgisayarlar Windows 7 veya Windows 8.1’den Windows 10’a yükseltme yaparken de dijital bir lisans kullanmaya geçer. Windows 10’u aynı bilgisayara yeniden yüklemek de mümkündür. Windows 10’u aynı PC’ye yeniden yüklerseniz, artık ürün anahtarını girmenize gerek yoktur.

Windows 10’u kurarken bir Microsoft hesabıyla oturum açtıysanız, Windows veri taşıyıcısıyla yeni kurulum da eskisinden geri çağrılabilir. Aynı hesapla oturum açar açmaz, sistem dijital lisansı tanır ve kurulumu etkinleştirir.

Windows 10 ürün anahtarı nasıl bulunur?

Dijital lisans uygulaması nedeniyle, ilk kurulum ve aktivasyondan sonra Windows 10 için ürün anahtarını girmek genellikle gerekli değildir. Etkinleştirme anahtarı, önceden yüklenmiş Windows 10 yüklü yeni bilgisayarlarda veya dizüstü bilgisayarlarda BIOS’ta kalıcı olarak saklanır. Sistemi daha sonra yeniden yüklerseniz etkinleştirme tamamen otomatik olur.

Teorik olarak, ürün anahtarını okuma araçları Windows 10 altında da çalışır, bazıları sorun çıkartabilir ama geneli sorunsuz işlem yapar. ShowKeyPlus yalnızca genel anahtarları gösterir. Bunlar, Windows 10’un yeni yüklemesi için Windows sürümünü belirleyen standart anahtarlardır. Windows ayarları üzerinden gerçek aktivasyon için daha sonra girilebilen, kullanılmayan bir anahtar gerekir.

Windows 10’u Windows 7 veya Windows 8.1’den ücretsiz yükseltme yoluyla kurduysanız, önceki sistemde kullanılan etkinleştirme anahtarı PC’ye kaydedilir. Var olan Windows’u yeniden kurmaya karar verirseniz, orijinal anahtar size yardımcı olacaktır.

İdeal olarak, Windows 10’u yenilemek için bir anahtar girmenize gerek yoktur. Bununla birlikte, Windows’u etkinleştirmede sorunlar varsa, orijinal ürün anahtarını girmek de olası bir çözümdür.

Cevap bırakın