Windows kullanıcılarını etkiliyor! Sakın tıklamayın

0

Daha önce pek çok kez Windows kullanıcılarını etkileyen dolandırıcılık yöntemleriyle karşılaştık. Kötü niyetli kişiler geliştirdikleri yollarla gerçekten şaşırtmayı başarıyor. Öte yandan Windows 11 daha herkese sunulmamasına rağmen dolandırıcılar burası için de bir yöntem geliştirdi. Windows kullanıcılarını etkileyen bu yöntem bilgisayarı tamamen ele geçirmeye odaklanıyor.

Hatırlayacağınız üzere Microsoft, Windows 11 için bir tanıtım gerçekleştirmişti. Şu anda bazı kullanıcıların deneyimleyebildiği arayüz, pek çok yeniliği de içinde barındırıyor. Windows 10’un milyarlarca kullanıcısı var ve bu sürümü kullananlar Windows 11’e ücretsiz geçebilecek.

Dolandırıcıların yeni adresi Windows 11 oldu

Beta testinde olan Windows 11 beraberinde tehlikeleri de getiriyor. Bu nedenle, Kaspersky’deki siber uzmanların açıkladığı kadarıyla bilgisayar korsanları Windows 11 için bilgisayarınızı hackleyen dolandırıcılık yöntemleri geliştiriyor. Kaspersky’den Anton V. Ivanov, “Siber suçluların kullanıcıları aldatmasının en basit yolu, fazladan bir şey eklemektir” diyor.

Yani şu anda çevrim içi olarak Windows 11’i sunan herhangi bir yazılımı umursamayın ve ciddiye almayın. Windows 11’in test sürümünü indirmek mümkün ancak yalnızca resmi Microsoft web sitesi aracılığıyla yapılması gerekiyor.

Windows 11-00

Kullanıcılar çevrim içi olarak Windows 11’in tam sürümlerini indirmeyi vadeden web sitelerine çok dikkatli yaklaşmalı. Kaspersky’den Anton, “Kaspersky ürünleri, Windows 11 ile ilgili benzer şemaları kullanan yüzlerce girişimini çoktan engelledi” dedi.

Bu kötü amaçlı yazılımların büyük bir kısmı, görevi diğer programları indirip çalıştırmak olan indiricilerden oluşuyor. Kullanıcıların bilgisayarlarına indirdiği programlar çok tehlikeli bir hale gelebilir. Zararsız gibi dursa da reklam yazılımları bile bilgisayarların hacklenmesine neden olabilir.

Oldukça gerçekçi görünüyor

Örneğin, Kaspersky tarafından bulunan sahte bir Windows 11 yazılımı son derece inandırıcı ve bu sayede kullanıcılar kolaylıkla inanıp indirebiliyor. Mevzu bahis program ise, ”86307_windows 11 build 21996.1 x64 + activator.exe” dosya adına sahip. Eğer bu dosya adına sahip bir yükleme yaptıysanız bilgisayarınızı sıfırlamak bile çözüm olmuyor.

İşletim sisteminin yeni sürümü olarak inandırıcılığını artıran bir başka sebepse dosyanın 1,75 GB’lık bir dosya boyutuna sahip olmasıydı. Ancak söz konusu indirmenin büyük kısmı, gereksiz bilgilerle dolu bir DLL dosyası.

Windows 11

Yazılımı diğer yönlerden inandırıcı kılan şeylere baktığımızda ise karşımıza programın açılması, Windows yükleyici gibi görünen bir şeyi başlatması, lisans sözleşmesi içermesi gibi detaylar çıkıyor.

Doğrudan Microsoft’tan indirmediyseniz, Windows 11’i sunduğunu iddia eden hiçbir dosyayı bilgisayarınıza indirmeyin! Eğer incelemek veya resmi olarak indirmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Cevap bırakın