Windows Kayıt Defteri Nasıl Temizlenir?

      Windows kayıt defteri, işletim sistemi kullanılmaya başladıktan sonra neredeyse bilgisayarda yapılan bütün değişikliklerin kaydedildiği dosya olması açısından oldukça önemlidir. Bazı durumlarda Windows kayıt defterindeki hatalar yüzünden işletim sistemi çalışamayacak duruma bile gelebilir. Bilgisayara yüklenen bütün uygulamalar kayıt defterinde değişiklik yaptığından, zamanla işletim sisteminde yavaşlamalar meydana gelebilir. Bu haftaki ” Windows Kayıt Defteri Nasıl Temizlenir? ” başlıklı yazımda, işletim sisteminde zamanla resmen çöplük haline gelen kayıt defterinin nasıl temizlenebileceğinden bahsedeceğim.

Windows Kayıt Defterinin Yedeğini Alma

      Windows kayıt defterinde işlem yapmadan önce yedeğinin alınması, olası sorun durumda yedekten geri dönme açısından büyük önem taşıyor. Windows kayıt defteri üzerinde değişiklik yapma konusunda deneyimi olmayan kullanıcıların kayıt defterinin tamamında değişiklik yapmak yerine sadece bildiği ve belli kayıtlarda değişiklik yapması sistem güvenliği konusunda daha uygun olacaktır.

      Windows kayıt defterinin yedeğini almak için ” Windows ve R “ tuşlarına aynı anda basıldığında gelen ” çalıştır “ penceresine ” regedit ” yazıp enter tuşuna basılarak ” kayıt defteri düzenleyicisine ” giriş yapılır.

      Windows kayıt defterine giriş yapıldığında üst menüdeki ” dosya “ seçilerek devam edildiğinde gelen pencereden ” ver “ seçilerek yedekleme işlemine başlanır.

      Kayıt defteri yedeklenirken kayıt dosyasına bir isim verilerek bilgisayardaki herhangi bir klasöre yedekleme yapılabilir.

     Windows işletim sisteminde kayıt defteri temizleme işlemine başlamadan önce yedekleme yapıldıktan sonra kayıt defterinin temizlenmesi işlemine başlanabilir.

Windows Kayıt Defterini Uygulama İle Temizleme

      Windows işletim sisteminde yapılan güncellemelerde ya da zamanla yüklenen uygulamaların kaldırıldıktan sonra veya uygulama yüklemelerinin ardından kayıt defterinde oluşan karışıklıkları ortadan kaldırmak için kayıt uygulamalar kullanılabiliyor. Bu uygulamalar aynı zamanda işletim sistemindeki kayıt defterinden kaynaklanan yavaşlama sorunlarını da ortadan kaldırıyor.

      Windows kayıt defterini temizlemek için kullanılacak uygulamalara örnek olarak Restoro ‘u verebilirim.

      Restoro uygulamasını bilgisayara indirdikten sonra uygulama başlatıldığında, yazılım; bilgisayardaki sistem kararlılığı sorunlarını ve olası kötü amaçlı yazılım bulaşmalarını tarayarak buluyor. Uygulamanın bulduğu sorunları ” Start Repair “ seçilerek düzeltme sağlanabiliyor. Restoro uygulamasının kayıt defterinde yaptığı temizlik işleminin geçerli olabilmesi için bilgisayarın yeniden başlatılması gerekiyor.

Windows Kayıt Defterini Registry Editor Kullanarak temizleme

      Herhangi bir üçüncü parti yazılım kullanmadan Windows kayıt defterini manuel olarak temizlemek için Registry Editör kullanılıyor. Registry Editor, işletim sistemindeki kayıt defterini direk açıp daha önce yüklenen ve kaldırılan uygulamaların bıraktığı artık kayıt bilgilerini manuel silmek için kullanılıyor.

      Windows Registry Editor ile işlem yapmadan önce yazının başında anlatıldığı şekilde, kayıt defterinin yedeğinin alınmasının  oldukça önemli olduğunu bir kez daha ifade etmekte yarar var.

      Windows işletim sisteminde yüklenen bütün uygulamalar kayıt defterinde HKEY_CURRENT_USER adresinde software altında bulunuyor.

      Windows işletim sisteminde kayıt defterinde yüklenen bütün uygulamalar Computer\HKEY_CURRENT_USER\Software altında kayıt oluşturuyor. Bu kısımda bilgisayarda kullanılan ve aynı zamanda silinmesine rağmen halen kayıt bilgileri bulunan yazılımların listesi bulunur. Bu adreste, bilgisayara yüklenmiş ve kullanılan uygulamalar ile birlikte aynı zamanda bilgisayardan silinmesine rağmen halen kayıtları bulunan uygulamaların manuel silinmesi sağlanabiliyor.

      Bu adreste daha önce silinen uygulamaların artık kayıtlarını silerken dikkatli olunması gerekiyor. Yanlışlıkla halen kullanılan bir uygulama kaydı silindiğinde ilgili uygulamada sorunların olacağını da söylemek durumundayım.

      Windows kayıt defterinde değişiklik yapmak, deneyimli kişilerin yapması gereken bir işlemdir. Daha önce bu konuda bilgisi olmayan kişilerin yapacağı değişiklikler sistem bütünlüğünde sorunların oluşmasına neden olabilir.

      Twitter takip için @salihertugrul     YouTube kanalım

 

Cevap bırakın