Windows CMD Komutları Nedir? En Çok Hangileri Kullanılır?

0

Kısaca tanımlarsak CMD komutları, Windows işletim sisteminde MS-Dos tabanlı bir kod yazma arabirimidir. Bu arabirim kullanılarak bilgisayarla ilgili tüm verilere erişim sağlanır. Bu komutları kullanabilmek için önce CMD komutlarını yazabileceğimiz alana giriş yapmak gerekir. Farklı komutlar kullanılarak çok farklı bilgilere ulaşmak mümkündür. CMD komutları, Microsoft’un OS/2 işletim sistemini duyurduğu tarihten itibaren kullanılıyor.

CMD Komutları İçin Erişim 2 Şekilde Olur

Kullanılan ilk yöntem Windows arama alanına CMD komutunu yazmaktır. Karşınıza MS-Dos komut satırı gelir. Diğer yöntem ise klavyedeki Windows ve R tuşlarına aynı anda basarak açılan pencereye CMD yazarak olur.

CMD Komutları Kullanılırken Çok Dikkatli Olun

İşte burası çok önemli. Bu komutları kullanmadan önce önemli verilerinizin mutlaka yedeği olduğuna emin olun. Çünkü hatalı bir komut yazarak yapacağınız bir hata sistem dosyalarına zarar verebilir.

En Sık Kullanılan CMD Komutlarının neler olduğuna gelin aşağıda birlikte bakalım.

Attrib komutu

Bu komut belirtilen bir dosyanın ya da bir klasörün niteliğini değiştirmek için kullanılır.

Chdir komutu

Klasör değiştirmek için kullanılır. Chdir komutunun sonuna çalışmak istenilen sürücüyü ve / veya dizini yazarak kullanılır.

Chkdsk

Chkdsk, diski kontrol etmemizi sağlayan komuttur. Bu komutu kullanarak sabit disklerinizin genel durum hakkında bilgi sahibi olursunuz.

CLS

CLS komutunu kullanarak veri ve komutlar ile dolan ekranı temizlersiniz. Sadece CLS yazıp enter’a basmak yeterli olur.

Color

Color komutu ile metin ve arka fon renklerini değiştirebilirsiniz. Komuta, 0 ila 9 arasında sayı ve A’dan F’ye kadar parametreler eklenerek kullanmak mümkündür.

Copy

Copy komutunu kullanarak bir veya birçok dosyayı belirli bir konumdan konumdan diğer konuma kopyalar. Diğer bir deyişle en çok kullanılan CMD komutlarındadır.

Date

Bu komut bilgisayarın tarihini gösterir. Dahası bu komutu kullanarak değişiklik de yapabilirsiniz.

Dir

Dir komutu ile bulunulan alandaki dosya ve klasörleri listelersiniz. Klasör ve dosyaların konum ve oluşturma zamanını görürsünüz.

Help

Tüm MS-DOS komutlarının nasıl kullanılacağı hakkında bilgi verir. Kullanımını bilmediğiniz bir komutu burada bularak hangi parametrelerle kullanılabileceğini görebilirsiniz.

Ipconfig

Ipconfig, komutunu çalıştırdığınızda ekranda bir liste görülür. Burada bilgisayarın IP adresi ve kullanılan bilgisayar ağı bilgileri ekrana gelir. Eğer DNS önbelleği temizlemek istiyorsanız “Ipconfig /flushdns” yazarak bunu yaparsınız.

Netstat

Bilgisayarınızdaki bütün bağlantı bilgilerinin listesini görürsünüz. listeleyebilirsiniz. Hangi portlara hangi cihazların bağlı olduğunu ve TCP portlarının durumunu görürsünüz. Ek olarak IPRouting tablosunu da bu komut ile görüntülersiniz.

Ping

Eğer internet bağlantı problemi yaşıyorsanız Ping komutunu çalıştırarak nasıl bir sorun olduğunu anlayabileceğiniz bilgilere ulaşırsınız. Komutun kullanılması çok kolaydır. “ping alanadi” yazmanız yeterlidir.

Powercfg

Bu komut, kullanıldığı sistemin ne kadar enerji harcadığına dair bilgiler vermektedir. Bu nedenle komut yönetici yetkisi gerektirir.

Shutdown

Bu komut kullanılarak bilgisayarın kapanması ve daha fazla seçenekli başlangıç ayarı yaparsınız

Who

Bu komut ile bilgisayarda oturum açmış kullanıcıların görüntüleyebilirsiniz.

Komutlarla İlgili Ayrıntılı Bilgi Kaynağı:

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-server/administration/windows-commands/windows-commands

Cevap bırakın