Windows 11’i destekleyen işlemciler açıklandı

0

Microsoft, yılın sonuna doğru kullanıma sunulacağı bildirilen Windows 11 işletim sistemini destekleyen Intel ve AMD işlemcilerin listesi kamuoyuyla paylaşıldı. İşte o liste….

Microsoft’un bu yılın sonuna doğru kullanıma sunulacağı açıklanan Windows 11 işletim sistemini destekleyecek Intel ve AMD işlemcilerin hangileri olacağı sorusu yanıt buldu. Söz konusu liste kamuoyuyla paylaşılırken Windows 11’in çok sayıda işlemciyi desteklemeyeceği görüldü.

Intel tarafında 2017 yılı sonunda piyasaya sunulan Coffee Lake ailesi ve daha yeni işlemcilerin Windows 11’i destekleyeceği kaydedildi. AMD’de ise liste daha yeni modelleri kapsıyor. Buna göre 2018’in ilkbaharında duyurulan AMD Zen+ mikro mimarisine sahip ve daha yeni işlemciler destek kapsamına giriyor. Dolayısıyla 2018 öncesi AMD işlemciye sahip bilgisayar kullanıcıları Windows 11 desteği alınamıyor.

Desteklenen işlemci sayıları belli oldu…

Öte yandan desteklenen işlemcilerin sayısının Windows 10’a göre azaldığı dikkatlerden kaçmıyor. Halihazırdaki Windows 10 sürümü 369 AMD işlemciye destek verirken Windows 11, bu sayısının yaklaşık yarısına tekabül eden 167 işlemciyi destekliyor. Intel açısından incelendiğinde Windows 11’in 537 işlemciyle uyumlu olduğu, Windows 10’un ise 883 işlemci üzerinde desteklendiği görülüyor.

Windows 10, desteklediği 883 işlemcinin dışında kalan birçok işlemciyle birlikte kullanılabiliyor, aynı özelliğin Windows 11 için de geçerli olup olmayacağı ise şimdilik belirsiz.

Cevap bırakın