Windows 11’de Mobil Uygulamaları Çalıştırma Rehberi

0

Windows 11’in en önemli özelliklerinden biri Android uygulamalarına verdiği destek. Şu anda test aşamasında olan bu özellik sayesinde Android akıllı telefonunuzdaki uygulamaları herhangi bir ek programa ihtiyaç duymadan Windows 11 PC’nizden çalıştırabileceksiniz.

Beta kanalındaki 22000.282 veya daha yüksek bir sürüme sahip Windows Insider’lar, Android için Windows Alt Sistemini kurabiliyor ve Amazon uygulama mağazasından belirli bir uygulama grubunu yükleyebiliyor. Şu an test aşamasında olduğu için bazı uygulamaların açılması uzun zaman alırken, bazıları ise ilk etapta açılmıyor. Bu hatırlatmayı da yapalım.

Şu an için Amazon’un uygulama mağazasından indirilebilecek yalnızca 50 uygulama bulunuyor. Elbette önümüzdeki süreçte bu uygulamaların sayısı artacak ve özellik nihai olarak kullanıcılara sunulduğunda çok daha fazla uygulamayı kullanmak mümkün olacak.

Windows 11 Android Uygulamaları İçin Neler Gerekiyor?

Windows 11’in yerleşik Android uygulamalarını denemeden önce PC’nizin aşağıdaki gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını kontrol edebilirsiniz.

Windows Insider Beta kanalı: Microsoft, şu an Insider “Beta” kanalına dahil olmamız gerektiğini söylüyor. Ancak “Dev” kanalındaki bazı kullanıcıların da uygulamaları çalıştırabildiği söyleniyor. Insider programına dahil olduğunuzdan ve doğru kanalda olduğunuzdan emin olmak için Ayarlar->Windows Update->Windows Insider’a gidin ve Beta kanalında olup olmadğınızı kontrol edin. Insider üyesi değilseniz veya Beta kanalında değilseniz, kaydolmak için bu menüyü kullanabilirsiniz.

Derleme 22000.282 veya üstü: Windows arama veya “Çalıştır” kısmına winver yazarak yapı numaranızı kontrol edin. Bu yapı numarasının altındaysanız, Ayarlar->Windows Update’e gidin ve sürümünüzü güncelleyin.

Virtualization (Sanallaştırma) özelliği: Bilgisayarınızda sanallaştırmanın etkin olup olmadığından emin değilseniz, Görev Yöneticisini başlatın ve Performans sekmesine gidin. Burada sağ altta “Sanallaştırma: Etkin” yazan bir satır olacak. Etkin değilse, BIOS’a giriş yaptıktan sonra bu özelliği etkinleştirebilirsiniz.

  • Bilgisayarınızın doğru Windows 11 yapısına sahipse ve sanallaştırma özelliği etkin durumdaysa yapmanız gerekenler oldukça basit.
  • Buradan Android için Windows Alt Sistemi web sayfasına gidin. Eğer isterseniz Microsoft Store’da bu yazılım için arama yapıp mağazadan yükleyebilirsiniz.
  • Buradan “Al” seçeneğine tıklayın. Android için Windows Alt Sistemi menüsü, Microsoft Store uygulamasında açılacak.
  • Microsoft Store uygulamasında Yükle düğmesini tıklayın.
  • Sonraki (Next) butonuna tıklayın.
  • Sonrasında İndir (Download) butonuna tıklayın. Uygulama indirilirken kısa bir süre beklemeniz gerekiyor.

 

Uygulamayı indirdikten sonra Amazon Appstore’u Aç’ı tıklayın. Uygulamanın açılması biraz sürebilir.

“Oturum aç” veya “Yeni bir Amazon oluştur” hesabı seçeneğine tıklayın. Herhangi bir türde bir Amazon hesabınız varsa o hesapla oturum açmayı seçebilirsiniz. Eğer hesabınız yoksa yeni bir hesap oluşturabilirsiniz.

Amazon Appstore ekranı, şu anda Windows 11’e yükleyebileceğiniz tüm Android uygulamalarının bir listesiyle birlikte görünecek.
Yüklemek istediğiniz uygulama için “Al”ı tıklayın. İndirip indirmemeye karar vermeden önce uygulama hakkında daha fazla bilgi edinmek için uygulamanın simgesine de tıklayabilirsiniz.

Yüklemiş olduğunuz tüm Android uygulamalarına diğer tüm uygulamalar gibi Başlat menüsü veya Windows Arama aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Her uygulamayı başlattığınızda, eğer bu oturumda açtığınız ilk Android uygulamasıysa Android için temeldeki Windows Alt Sistemini başlatır ve bu birkaç saniye sürebilir.

 

Cevap bırakın