Windows 11 ile Tamamen Yenilenen 5 Harika Uygulama

0

Microsoft’un Windows 11 ile tasarımı baştan aşağı yeniliyor. İşletim sistemiyle yerleşik olarak gelen uygulamalar, genel Windows deneyimi için önem taşıyor ve Microsoft, bu uygulamaların günlük kullanım için oldukça önemli olduğunun farkında.

Paint

Windows 11 için yeniden tasarlanan Paint uygulaması, klasik uygulamaya göre modern bir görünüm kazanıyor. Kullanıcı arabirimi, basitleştirilmiş bir araç çubuğu ve yeni bir metin aracının yanı sıra “Rengi Düzenle”, “Yeniden Boyutlandır ve Eğim” gibi iletişim kutularıyla yenileniyor.

Paint hala geliştirme aşamasında ve karanlık mod gibi bazı tasarım özellikleri şu anda eksik. Neyse ki Microsoft’un karanlık mod desteği üzerinde çalıştığını biliyoruz. Ekran görüntülerinden Paint’in karanlık mod desteğini görebilirsiniz. Bu mod yeni basitleştirilmiş araç çubuğu, yuvarlak renk paleti, açılır menüler, fırçalar, renk seçici veya açılır pencereler gibi alanlarda geçerli.

Not Defteri

Not Defteri Windows’taki en temel uygulamalardan biri ve Microsoft da klasikleşen uygulama üzerinde bazı değişimler yaptı. Bul ve değiştir deneyimi yeniden ele alındı ve geri bildirimlere dayanarak çok düzeyli geri alma gibi yeni özellikler eklendi. Bunun yanında Not Defteri’ne gelecek bazı ek iyileştirmeler de var

Notepad’in büyük tasarım yenilemesi, uygulamayı Windows 11 arayüzünün geri kalanıyla uyumlu hale getiren bir Fluent Design ve WinUI makyajı sunuyor. Not Defteri artık WinUI kontrollerini kullanıyor, böylece yazı tiplerine daha iyi erişim, açılır menüler için yeni animasyonlar ve daha fazlasını bekleyebilirsiniz.

Microsoft ayrıca pencerelere, düğmelere ve Not Defteri’nin diğer alanlarına yuvarlatılmış köşeler ekliyor. Daha da önemlisi, Not Defteri artık kullanıcıların yazı tipini açılır listelerden özelleştirmesine olanak tanıyan kendi ayarlar sayfasıyla birlikte geliyor. Ayarlar sayfası, karanlık, aydınlık ve sistem temaları arasında geçiş yapmanıza imkan tanıyacak.

Fotoğraflar

Microsoft, yeniden tasarlanan Fotoğraflar uygulamasıyla fotoğrafları daha hızlı, kolay ve keyifli şekilde düzenleyebilmemiz için bazı geliştirmeler yapıyor. Güncellenmiş araç çubuğu sayesinde artık fotoğraflar üzerinde daha gelişmiş bir düzenleme deneyimi sunuluyor. Öte yandan fotoğrafları aynı pencerede karşılaştırmanıza olanak tanıyan yeni bir “çoklu görünüm” deneyimi sunuluyor.

Ek olarak, fotoğraf görüntüleyicinin alt kısmındaki yeni film şeridi, doğrudan görüntüleyicinin içinde fotoğraflarınız arasında hızla gezinmenize olanak tanıyor. Dev Channel’daki Windows Insider’lar şu anda testlerine devam ediyor ve uygulamada gelişmeye devam edecek.

Media Player

Yeniden tasarlanan Media Player uygulaması, multimedya içeriklerini izlemek ve müzik dinlemek için optimize edildi. Yeni uygulamanın kalbinde müziklere hızlı bir şekilde göz atmanıza, ayrıca çalma listeleri oluşturmanıza ve yönetmenize olanak tanıyan tam özellikli bir müzik kitaplığı bulunuyor. Media Player ayrıca yerel müzik ve video koleksiyonlarınızı daha güzel bir şekilde sergiliyor ve Windows 11’in güncel tasarımına uyum sağlıyor. Ayrıca bir de CD oynatma özelliği eklendi.

Diğer bir önemli değişiklik, video geliştirme seçenekleri için iletişim kutusu desteği. Bu Media Player’da bir video oynatırken görünürken oynatma ekranında herhangi bir yere sağ tıklamak yeterli. Yenilenen Windows Media Player, Windows için varsayılan müzik çalar olan UWP uygulaması Groove Music’in yerini alıyor. Son güncellemeyle birlikte Media Player 11.2203.30.0 sürümüne yükseltildi.

Saat

Odak Oturumları, odaklanmanıza ve daha üretken olmanıza yardımcı olmak için yeniden tasarlanan Saat uygulamasındaki yepyeni bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Bununla beraber, Spotify ve Microsoft To Do ile uygulama entegrasyonu yapma imkanı sunulmuş.

Focus timer (Odak Zamanlayıcı): Hedeflerinize ulaşmak için bir odak oturumu başlatabilirsiniz. Zamanlayıcıya ne kadar zamanımız olduğunu giriyoruz ve gerisini o hallediyor.

Spotify Entegrasyonu: Araştırmalar, sesin başka şeyler tarafından dikkatinizin dağılma olasılığını azalttığını gösteriyor. Focus Sessions ise mükemmel müzikleri/sesleri bulmanıza yardımcı olmak için Spotify ile entegre bir şekilde çalışıyor.

 

Cevap bırakın