Windows 11 İçin En Düşük Donanım Gereksinimi Nedir? Kaldırılan Özellikler Nelerdir?

0

Bu yazımızda Windows 11 için en düşük donanım gereksinimin neler olduğunu anlatacağım. Ardından da Windows 11’de hangi özelliklerin kaldırıldığını maddeler halinde sıralayacağım.

Windows 11 Zamanı

Eğer kullandığınız bilgisayar Windows 11’i yüklemeye ilişkin minimum sistem gereksinimlerini karşılamıyorsa Windows 11 işletim sistemini cihazınıza yükleyemezsiniz. Bunun sonucu olarak da yeni bir bilgisayar satın almanız gerekir ya da bilgisayar donanımında güncelleme yapmak. Dahası kullanılan cihazların çoğu aşağıda belirtilen gereksinimleri karşılayacaktır fakat eski teknolojiye sahip cihazların yeterli donanım seviyesinde olmamasından ötürü Windows 11’e geçemeyeceklerini de bilmeliler.

Neler Gerekiyor?

1- Yükseltme yapılabilmesi için cihazınızın Windows 10 sürüm 2004 veya üzerini çalıştırıyor olması gerekir.

2- Cihazınızın kullandığı işlemci uyumlu 64 bit işlemci veya Çip Üzerinde Sistem (SoC) üzerinde 2 ya da daha fazla çekirdekli 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı olmalıdır.

3- Cihazın RAM’i en az 4 gigabayt (GB) olmalıdır.

4- Cihazın depolama Alanı 64 GB veya daha büyük alana sahip olmalıdır.

5- Grafik kartı WDDM 2.0 sürücüsüyle DirectX 12 veya üzeri ile uyumlu olmalıdır.

6- Ekran olarak 9 inçten daha büyük olan yüksek çözünürlüklü (720p) ekran, renk kanalı başına 8 bit olmalıdır.

7- Windows 11 Home sürümü için internet bağlantısı ve Microsoft hesabı gerekir. Tüm Windows 11 sürümlerinde, güncelleştirmeleri yapmak ve bazı özellikleri indirip bunlardan yararlanmak için internet bağlantısı olması gerekir. Bazı özellikler için Microsoft hesabı gerekir.

8- Bazı özellikler için belirli donanımlar gerekir. Bazı uygulamaları çalıştırmaya yönelik sistem gereksinimleri, Windows 11’in minimum cihaz gereksiminden daha fazladır. Yüklemek istediğiniz uygulamalara özel cihaz uyumluluğu bilgilerini kontrol etmeniz gerekir.

Windows 11’de Kaldırılan Özellikler

Bilgisayarında Windows 10’dan Windows 11’e bir sürüm yükseltmesi yaptığınızda veya bir Windows 11 güncelleştirmesini bilgisayarınıza yüklediğinizde daha önce kullanılan bazı özellikler kullanım dışı kalabilir veya tamamen kaldırılabilir. Bu nedenle aşağıda kaldırılan bazı özellikler hakkında bilgi verdim.

1- Cortana ilk önyükleme deneyimine dahil değildir ve Görev Çubuğu’na sabitlenmeyecektir.

2- Masaüstü duvar kağıdı Microsoft hesabıyla oturum açıldığında cihazda dolaşımda kullanılamayacak.

3- Internet Explorer IE moduna sahip Microsoft Edge, Windows 11’de Internet Explorer 11 masaüstü uygulamasının yerine geçiyor.

4- Başlat, kuruluşların Başlat düzenini geçersiz kılabilmesini destekliyor fakat düzeni kullanıcıların değişiklik yapmasını engelleyecek şekilde kilitlemeyi desteklemiyor.

5- Matematiksel Giriş Paneli Windows 11’de kalktı.

6- Kilit Ekranı’ndan Hızlı Durum ve ilişkili ayarlar artık yok.

7- S Modu sadece Windows 11 Home sürümünde kullanılabiliyor.

8- Başlat Windows 11’de büyük değişikliklere uğradı. Adlandırılmış uygulama grupları ve klasörleri artık desteklenmiyor ve düzen şimdilik yeniden boyutlandırılamıyor. Windows 10’dan

yükseltme yaparken, sabitlenmiş uygulamalar ve siteler taşınamıyor.

9- Tablet Modu kaldırıldı.

10- Görev Çubuğu’nun işlevleri değişti. Kişiler artık Görev Çubuğu’nda bulunmamaktadır. Önceden yapılan özelleştirmeler dahil olmak üzere bazı simgeler, yükseltilen cihazların Sistem Tepsisi’nde (systray) görünmeyecek. Sonuç olarak ekranın altına hizalama, izin verilen tek konum olacak. Uygulamalar artık Görev Çubuğu’nun herhangi bir yerini özelleştiremeyecek.

11- Zaman Çizelgesi kaldırılmıştır. Sonuç olarak bazı benzer işlevler Microsoft Edge’de var.

12- Dokunmatik Klavye artık 18 inç ve üstü ekran boyutlarındaki klavye düzenlerinde yerleştirilmeyecek ve ayrılmayacak.

13- Cüzdan kaldırıldı.

14- Aşağıdaki uygulamalar yükseltme sırasında kaldırılmayacak ancak yeni cihazlarda veya Windows 11 temiz yüklendiğinde artık yüklü olmayacak. Ancak sadece Store’dan indirilebilecek.
– 3B Görüntüleyici
– Windows 10 için OneNote
– Paint 3D
– Skype

www.mediamarkt.com.tr

Cevap bırakın